Antwort Jak omladit meruňku? Weitere Antworten – Kdy omladit meruňku

Jak omladit meruňku?
Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.Zkontrolujeme kmínek a větvičky, odstřihneme poškozené a nalomené větvičky, pokud jsou boční větve delší, je nutné je zakrátit na 15-20 cm. Všechny rány je nutné pečlivě zamazat stromovým balzámem, nebo přípravkem Pelacol. Prostokořené stromky namočíme na min 12 hodin do vody, aby stromek natáhl vodu.

Kdy dělat zmlazovací řez : Řez provádějte ve správný čas: Zmlazovací řez se nejlépe provádí na konci zimy nebo na začátku jara, před začátkem vegetačního období. Odstraňte staré, suché, napadené a slabé větve: Identifikujte staré, nemocné, suché a slabé větve a odřízněte je. Tím stromu velmi ulehčíte a nasměrujete tok energie do zdravých větví.

Jak Prorezat starou Merunku

Jak na řez

  1. Sazenici meruňky upravte korunu, aby měla tzv.
  2. Hlavní výhony meruňky, které jsou delší než 25 cm, zkraťte v polovině června zhruba o třetinu.
  3. V druhém roce zastřihněte výhony asi o polovinu.
  4. V následujících sezónách korunu stromu prosvětlujte na jaře.
  5. Starší stromy zmlazujte tak, že odstraníte starší větve.

Jak hnojit meruňky : Do pěti let věku lze stromek hnojit již roztokem dusičnanu amonného v poměru 3 polévkové lžíce na 10 litrů vody nebo síranu draselného v poměru 2 polévkové lžíce na 10 litrů vody. Starší stromy lze přihnojovat i na jaře. Superfosfát – 30 gramů, stejně jako dusičnan amonný nebo síran draselný – po 20 gramech.

Jak na řez

  1. Sazenici meruňky upravte korunu, aby měla tzv.
  2. Hlavní výhony meruňky, které jsou delší než 25 cm, zkraťte v polovině června zhruba o třetinu.
  3. V druhém roce zastřihněte výhony asi o polovinu.
  4. V následujících sezónách korunu stromu prosvětlujte na jaře.
  5. Starší stromy zmlazujte tak, že odstraníte starší větve.


Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.

Jak stříhat meruňku

Hlavní výhony meruňky, které jsou delší než 25 cm, zkraťte v polovině června zhruba o třetinu. Ve spodní části letorostu se tak podpoří tvorba nových výhonů. Meruňka totiž plodí na jednoletých výhonech. V druhém roce zastřihněte výhony asi o polovinu.Řez sloupovitých ovocných stromků

Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě. Při výsadbě není vhodné zakrátit vrcholový pupen – pak by mohlo docházet k nechtěnému větvení. Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě.U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.

Rány po řezu doporučujeme zamazat: bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor. stromovým balzámem.

Jak omladit starou třešeň : Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Na čem rostou meruňky : Meruňka obecná (Prunus armeniaca, synonymum Armeniaca vulgaris) je strom z rozsáhlého rodu slivoň (Prunus), kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka.

Čím přihnojit

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Hlavní výhony meruňky, které jsou delší než 25 cm, zkraťte v polovině června zhruba o třetinu. Ve spodní části letorostu se tak podpoří tvorba nových výhonů. Meruňka totiž plodí na jednoletých výhonech. V druhém roce zastřihněte výhony asi o polovinu.Přehled zrání meruněk

TSUNAMI Meruňka konec května
HARGRAND Meruňka 2.pol. července
KIOTO Meruňka 2.pol. července
KOMPAKTA Meruňka 2.pol. července
LEROSA Meruňka 2.pol. července

Kdy se stříhají meruňky a broskve : Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.