Antwort Jak ošetřit useň? Weitere Antworten – Jak pečovat o useň

Jak ošetřit useň?
Kožená obuv: hladká useň – Hladké usni věnujte pravidelnou a důslednou péči. Nečistoty odstraňte suchým nebo vlhkým hadříkem a následně kožené boty vysušte. Poté naneste speciální krém a naleštěte je. Useň rozhodně není voděodolná, takže boty impregnujte.Co všechno můžete namazat na boty

  • Vazelína. Lékařskou vazelínu seženete za pár korun v každé lékárně.
  • Lanolin. Žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami převážně ovce domácí, ale i jiných zvířat, která jsou chována pro vlnu.
  • Indulona.
  • Sádlo.
  • Včelí vosk.

Povrch obuvi z hladkých usní zbavte nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem, případně vlhkou houbou. Suchou useň lehce nakrémujte a vyleštěte textilem. Používejte zásadně krémy určené na usňovou obuv, téměř univerzální použití mají směsné krémy. Oživení vzhledu usně bez leštění lze docílit samolešticími emulzemi.

Jak správně Kremovat boty : Botu z přírodního materiálu nejprve otřete vlhkým hadříkem. Po přirozeném uschnutí lehce vykartáčujte. Pak přes hadr na dva prsty naneste kvalitní krém, buď v barvě, nebo transparentní a jemně rozetřete a nechte zaschnout. Mělo by jít opravdu o krém, ne o vodičku s leskem.

Jak se impregnují boty

Impregnace se nanáší rovnoměrně na celou obuv. Impregnaci ve spreji aplikujte ve vzdálenosti 20–30 cm. Aplikujte plynulým pohybem. Po aplikaci vyčkejte, až se impregnační přípravek vstřebá.

Jak se čistí broušená kůže : BROUŠENÁ KŮŽE

  1. Na odstranění nečistot je vhodné použít speciální houbu (kartáček). Netlačte na kůži příliš, abyste ji nepoškodili).
  2. Na čištění použijte čistící pěnu, která je na tyto povrchy určená.
  3. Nechte boty pozvolna uschnout – není vhodné dávat obuv na topení (kůže může popraskat).

Co vše tedy můžeme použít, když u sebe nemáme zakoupený přípravek

  • Sádlo – tukem ze zvířecích kůží si natíraly lidé boty odjakživa a lze jej použít s úspěchem i dnes.
  • Vazelína – univerzální mast či mazadlo na všechno.
  • Indulona – nejběžnější krém na ruce obsahuje vazelínu, lanolin, parafín a přírodní vonné silice.


Impregnaci na obuv nanášejte v souvislé vrstvě a nezapomeňte, že i když boty odpočívají v botníku, kůže stále vysychá, proto je dobré vrstvu čas od času obnovit. Péči o Vasky je potřeba pravidelně opakovat, ideálně jednou za 3 až 4 týdny.

Čím naleštit boty

K leštění bot se používá buď krém, nebo vosk. Krém dodá botám jen jemný, sametový lesk. Naopak díky vosku s trochou vody se vaše boty mohou blyštit jako zrcadlo. Přemýšlíte-li nad tím, který způsob zvolit, nezáleží vůbec na typu bot, ale čistě na vaší preferenci.Vlhkost v botách vytváří ideální prostředí pro plíseň a kvasinky, které produkují zapáchající plyny. Totéž platí i pro plíseň na nohách. Dobrá zpráva je, že samotný pot nesmrdí. Špatná je, že tak jako tak musíme boty udržet v suchu, aby v nich plísně nepřežily.Když nebudu obuv nebo oblečení používat, vydrží impregnace déle než avizované 3 měsíce Bohužel ne. Křemíková vrstva se po 3 měsících na materiálu začne samovolně vypařovat. Impregnace tak z povrchu zcela zmizí.

Collonil Nubuk + Velours je ošetřující a zároveň dobarvující impregnace na broušené kůže (velurové, nubukové). Ale zároveň se dá použít i na textil, semiš, umělé velury a na klima membrány (goretex, sympatex,…). Využijete na obuv v kombinaci kůže s textilem, na kožené oděvy, na kabelky, atd.

Čím mazat kůži : Kůži pravidelně ošetřujeme

Na hladké kůže (hlazenice), které mají hladký až téměř lesklý povrch, používáme včelí vosk, který doporučuji k ošetřování dle potřeby. Přípravek s včelím voskem určený na ošetřování kůže, který používám i já, si můžete zakoupit i v mém e-shopu.

Co použít místo krému na boty : Co vše tedy můžeme použít, když u sebe nemáme zakoupený přípravek

  • Sádlo – tukem ze zvířecích kůží si natíraly lidé boty odjakživa a lze jej použít s úspěchem i dnes.
  • Vazelína – univerzální mast či mazadlo na všechno.
  • Indulona – nejběžnější krém na ruce obsahuje vazelínu, lanolin, parafín a přírodní vonné silice.

Na co přát boty

Perte na 30 °C

Boty perte v samostatné várce a při nízkých teplotách, které pro ně nepředstavují takové riziko. Před práškem dejte přednost tekutému pracímu přípravku. Nemusíte se pak obávat, že na botách ulpí a budete je muset prát znovu.

Jedlá soda je univerzální zachránce každé hospodyňky. Smíchejte sodu a ocet v poměru 1:2 a mícháním (třeba starým zubním kartáčkem) vytvořte kašičku. Tu pak naneste na boty a nechte asi 20 minut působit. Nakonec opláchněte a nechte uschnout.Zápach nohou způsobují přemnožené bakterie a plísně. K přemnožení mikroorganismů přispívá zvýšená vlhkost a teplota, ke které dochází zejména v létě. Pokud trpíte na zápach nohou, věnujte zvýšenou pozornost jejich hygieně. Vedle teplé vody a mýdla vám pomůže také lázeň s octem, černým čajem nebo kuchyňskou solí.

Jak odstranit smrad z bot : Vyplňte botu kočičím stelivem (případně jím naplňte ponožku a vložte do boty). Na pár dní vložte do boty suché listy libečku. Vložte do boty sušenou levanduli (případně pytlíček s levandulí). Tu lze v botách ponechat i v době jejich uskladnění mimo sezónu.