Antwort Jak odstranit starou hmoždinku ze zdi? Weitere Antworten – Co dělat když nedrží hmoždinka

Jak odstranit starou hmoždinku ze zdi?
Pokud je otvor příliš velký a hmoždinka nedrží, musíte vpravit vyplňovací hmotu – třeba montážní lepidlo, sádrový nebo syntetický tmel, plastelínu na bázi epoxidové pryskyřice nebo speciální opravné rouno.Jeden z nejjednodušších postupů je zatmelení nerovností a děr šlehaným tmelem. Používá se především u děr po hmoždinkách a drobných prasklin. Jeho aplikace je snadná, pomocí stěrky tmel promíchejte a drobné množství naneste na vadu, kterou potřebujete zakrýt. Aplikujte tolik tmelu, aby byla díra celá vyplněná.Chemické kotvení je v současnosti považováno za nejprogresivnější způsob upevňování nejrůznějších prvků. Jedná se totiž o rychlou a spolehlivou náhradu hřebíků, vrutů, hmoždinek, a dokonce i ocelových kotev, používaných dosud například pro kotvení ocelových hal a budov.

Jak vrtat hmoždinky do zdi : Pro vložení hmoždinky do zdi musíme vyvrtat díru o správné velikosti a hloubce, k tomu nám poslouží vrtačka s vhodným vrtákem. Díra nesmí být moc velká, aby nám v ní hmoždinka „neplavala“. Naopak je lepší, když budeme hmoždinku do vyvrtané díry zasunovat s lehkým použitím síly.

Jak zakrýt díru ve zdi

Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí. Výhodou akrylátového tmelu v tubě je, že i po pár letech zůstává mírně vláčný, takže nepraská a nedrolí se.

Jak přidělat poličku do zdi : U polic kratších než metr přišroubujte konzoly nejprve k poličce. Potom poličku přiložte ke stěně, vyrovnejte ji pomocí vodováhy a vyznačte si umístění otvorů pro úchytné šrouby konzol. Otvory vyvrtejte, vložte do nich hmoždinky a poličku přišroubujte.

Jak na staré hmoždinky ve zdi

  1. Starou hmoždinku můžete odstranit dvěma způsoby. Buď ji odvrtat starým vrtákem do dřeva…
  2. 2. … nebo do ní zhruba z jedné třetiny zašroubovat vrut, uvolnit ji a vytáhnout kleštěmi.
  3. Důležité: Otvory, které přijdou zatmelit, se musí zbavit prachu (stačí odsát vysavačem).


Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).

Jak zvolit délku talířové hmoždinky

Délka hmoždinky se obecně stanoví jednoduchým výpočtem – hloubka kotvení v nosné konstrukci + zbývající omítka + lepicí tmel s izolací = délka hmoždinky.Průměr hmoždinky a vrtáku se musí vždy shodovat. Pro hmoždinku 8 mm tedy potřebujete vrták 8 mm. Průměr šroubu má být naopak o něco menší, v tomto případě asi 5 mm. Poté upněte vrták a v případě potřeby si na něm kouskem izolační pásky označte hloubku vrtu.Jak na staré hmoždinky ve zdi

  1. Starou hmoždinku můžete odstranit dvěma způsoby. Buď ji odvrtat starým vrtákem do dřeva…
  2. 2. … nebo do ní zhruba z jedné třetiny zašroubovat vrut, uvolnit ji a vytáhnout kleštěmi.
  3. Důležité: Otvory, které přijdou zatmelit, se musí zbavit prachu (stačí odsát vysavačem).


Při vrtání děr do zdi obecně začínejte s vypnutým příklepem a nízkým počtem otáček. V momentě, kdy se vrták pevně chytí, zvyšte počet otáček. Pokud vrtání nepostupuje, zapněte příklep. Pokud ani tak nepostupujete dál, je zeď pravděpodobně z betonu a pomůže pouze vrtací kladivo.

Čím vyrovnat zdi : Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.

Jak zasít díru aby nebyla vidět : skrytý steh – hidden stitch

  1. Nit provlékneme nejprve tak aby uzlík zůstal uvnitř polštářku.
  2. Poté začneme šít, tak že látku propichujeme v místě ohybu (tam kde by se měli látky z jednotlivých stran dotýkat.
  3. Když potom steh utáhneme můžete vidět jak steh není vidět.
  4. Takto zašijeme celý otvor.

Jak upevnit polici bez vrtání

Jak přidělat poličku bez vrtání Pomocí montážní oboustranně lepicí pásky. Anebo profesionální pěnové pásky, která je ještě lepší. Má vyšší nosnost a lépe obstojí ve vlhkých prostředích, což je náš případ.

Počet a rozmístění polic ovlivňuje výška regálu. Nejdříve si proto propočítejte, jak vysoko můžete police umístit tak, abyste na ně pohodlně dosáhli. Pro běžné domácí využití volte takovou výšku, u které nebudete potřebovat schůdky. Nejčastější rozměry domácích regálů se poté pohybují mezi 180–200 cm.Průměr hmoždinky a vrtáku se musí vždy shodovat. Pro hmoždinku 8 mm tedy potřebujete vrták 8 mm. Průměr šroubu má být naopak o něco menší, v tomto případě asi 5 mm. Poté upněte vrták a v případě potřeby si na něm kouskem izolační pásky označte hloubku vrtu.

Jak opravit zeď před malováním : Mohou vám pomoci tmely

Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.