Antwort Jak odstranit Kalafunu? Weitere Antworten – V čem rozpustit Kalafunu

Jak odstranit Kalafunu?
Jemná drť kalafuny se rozpustí v terpentýnovém oleji.Kalafuna – používá se pro lepší přilnavost cínu na hrot a pájený kov. Isopropylalkohol – jedná se o chemický prostředek pro očištění a odmaštění komponentů.Samotná pryskyřice bez příměsí je ale příliš suchá a drsná a při hře způsobuje skřípání. Proto se při výrobě kalafuny znovu zahřeje a obohatí o přídavné látky olejového charakteru a jinými příměsemi. Poté se nalije do forem, zchladí a je ji možné použít jako běžnou kalafunu pro mazání smyčcových žíní.

V čem je kalafuna : Kromě páječky je potřeba kalafuna (většinou balená v malé plechovce) a pájka (téměř vždy ve formě kovové trubičky, která má ve své dutině trochu kalafuny).

Čím nahradit Kalafunu při pájení

Dobré je mít ještě jemný ocelový kartáč na očištění očka a místo obyčejné kalafuny lze použít nějaké speciální tavidlo. To je nezbytné při pájení třeba na hliník, nebo poniklovaný povrch. Zbytek tavidla je dobré po dokončení pájení umýt např. lihem, nebo speciálním čističem na DPS.

Co to je Kalafuna : Kalafuna je destilačním zbytkem z pryskyřice borovic. V horkém stavu reaguje jako silná kyselina. Má schopnost rozrušit tenké vrstvy oxidů při teplotách okolo 200°C za 1–2 s.

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení


Dobré je mít ještě jemný ocelový kartáč na očištění očka a místo obyčejné kalafuny lze použít nějaké speciální tavidlo. To je nezbytné při pájení třeba na hliník, nebo poniklovaný povrch. Zbytek tavidla je dobré po dokončení pájení umýt např. lihem, nebo speciálním čističem na DPS.

Jak čistit flétnu

Jak čistit a kde uchovávat příčnou flétnu

Po každém hraní vytřete vnitřek nástroje suchým vytěrákem (gázovým, jelenicovým nebo bavlněným) a nechejte nástroj před uložením do pouzdra pár minut vyschnout. Před hraním a během hraní nepijte slazené a alkoholické nápoje, prodloužíte tak značně životnost podlepek.Kalafuna je amorfní, křehká, sklovitě lesklá a bývá žlutě až hnědě zbarvena. Taje při 80 až 110 °C. Dobře se rozpouští v terpentýnové 79 silici, lihu a jiných rozpouštědlech. Vyrábějí se z ní levné laky, které malířským účelům pro svou nestálost nevyhovují.Dobré je mít ještě jemný ocelový kartáč na očištění očka a místo obyčejné kalafuny lze použít nějaké speciální tavidlo. To je nezbytné při pájení třeba na hliník, nebo poniklovaný povrch. Zbytek tavidla je dobré po dokončení pájení umýt např. lihem, nebo speciálním čističem na DPS.

Transformátorová páječka

Vstupních 230 V je přivedeno na jeho primární vinutí a na okruh toho sekundárního je připojená samotná pájecí smyčka – hrot. Když trafopájku zapnete, obvodem začne protékat velmi vysoký proud a hrot díky vyššímu odporu přemění energii na teplo.

Jakou Kalafunu na housle : Světlé kalafuny jsou vhodné pro užití na houslové a violové smyčce. Kalafuna na kontrabas Kalafuna z přírodních pryskyřic a látek omezujících těkání silic. Tmavé kalafuny jsou vhodné pro užití na violoncellové a kontrabasové smyčce. Kalafuna na housle/violu Kalafuna na housle a violu.

Jak pájet : Pájení spoje: Na spoj aplikujte současně pájedlo a pájku. Nechejte pájku roztéct po celém spoji, aby mohlo působit tavidlo. Do spoje naneste přiměřené (dostatečné) množství pájky, avšak ne mnoho; pájka nesmí přetéct kolem. Pájení nesmí trvat déle, než několik vteřin, jinak pájka zoxiduje a vytvoří studený spoj.

Jak pájet s Mikropajkou

Pájku držte šikmo k plošnému spoji a pokud máte špičatý hrot, používejte spíše stranu špičky hrotu a nikoli špičku, která má velice malou plochu. Poté se koncem trubičkové pájky s obsahem tavidla dotkněte pájeného místa, ale zatím nikoli hrotu pájky.

Podle definice Americké svářečské společnosti se měkké pájení provádí s přídavnými materiály (označovanými také jako pájky), které se taví při teplotách nižších než 450 °C (840 °F). Mezi kovy, které je možné pájet, patří zlato, stříbro, měď, mosaz a železo. Přídavný materiál, zvaný pájka, se roztaví.Nástroj můžete vyčistit neagresivním leštidlem, které z laku setře naprášenou kalafunu a nečistoty. Nikdy však nepoužívejte brusiva a čisticí prostředky na bázi lihu, které mohou způsobit nevratné chemické či mechanické poškození laku a nástroj tak zcela znehodnotit.

Jak naolejovat flétnu : Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.