Antwort Jak ochránit fíkovník přes zimu? Weitere Antworten – Jak zazimovat fíkovník v květináči

Jak ochránit fíkovník přes zimu?
Zimování Aby byl fíkovník v kondici, musí být mít přes zimu v chladu, kdy načerpá sílu na jaro. Rostliny v nádobách po opadu listů odneseme do chladné místnosti 0-10° C, klidně i tmavého sklepa.Ideální jsou teploty 0°C až +10 °C. Volně zasazený je však schopný zvládnout mnohem nižší teploty okolo -15°C až -17°C. Dopřejte mu však ochranu alespoň v podobě mulče ke kořenům a obalení větví jutou či bílou netkanou textilií. Fíkovník v květináči snese lehké mrazíky, zazimujte jej během října-listopadu.„Fíkovník v nádobě, na zimu schovaný do haly nebo zimní zahrady, nabídl plody ke sklizni už v červnu. Z fíkovníků pěstovaných venku budeme fíky sklízet až koncem léta. Rostliny plodí na vyzrálých výhonech.

Kdy obráží fíkovník : Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Co s Fikovnikem na zimu

Fíkovník lze samozřejmě pěstovat i v bytě nebo za zasklené lodžii. I tam platí, že potřebuje hodně sluníčka a čerstvý vzduch. „A na zimu doporučuji fíkovník uložit do chladna. Shodí listy, odpočine si a nabere sílu pro další úrodu,“ radí pěstitel.

Jak zazimovat venkovní fíkovník : V zimě je důležité fíkovník přesunout do nejchladnější místnosti s teplotou kolem 10-12°C. Během této doby fíkovník odpočívá a připravuje se na další vegetační období. Zimní odpočinek trvá minimálně dva měsíce. Fíkovníky nevyžadují při zazimování světlo, takže je lze umístit i do méně osvětlených prostor.

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Fíkovník potřebuje teplé, slunné místo, které je ale zároveň chráněné před větrem a mrazy. Pokud ho máte v květináči, v zimě ho nechte přezimovat v chladné místnosti, kde mu bude lépe než venku. Na zeminu náročný není, ale preferuje jílovitou a písčitou lehčí půdu.

Jak zazimovat fíkovník

V domech stačí chladnější místo (0 až 10 oC), které může být i temnější (třeba špatně osvětlená chodba). Z vnějšího prostředí můžeme fíkovník přemístit až při mrazících do -2 oC. Ve vegetačním období fíkovníky vyžadují hojnou zálivku, především pak v období tvorby plodů.Zaštipování letorostů

Provádí se za pátým až šestým listem mladého letorostu. Počítá se s tím, že za každým ponechaným listem nasadí rostlina zárodek fíku. Fíkovník většinou utlumí růst letorostů a energii vrhne na růst fíků. V případě obnovení růstu výhonů musíme zaštipnutí letorostů opakovat.Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.