Antwort Jak obracet lívance? Weitere Antworten – Jak se smaží lívance

Jak obracet lívance?
Na pánvi rozpustíme trochu másla nebo margarínu, vložíme po čtvrtce těsta a necháme při nízké teplotě opatrně péct (rychle ztmavnou). Otočíme, jakmile není vrchní strana už tekutá, a druhou stranu pečeme také dozlatova. K lívancům chutná obzvlášť dobře malinový džem.Lívance jsou nedílnou součástí pravé americké snídaně. Nadýchané placky se podávají s kouskem másla a zalité javorovým sirupem. K nim pak na talíři najdete sázené vejce a křupavou slaninu. Pokud je na vás tahle kombinace moc divoká, klidně je podávejte nasladko s čerstvým ovocem nebo našlehaným tvarohem.Na nadýchané lívance budete potřebovat 250 g hladké mouky, 3 lžíce cukru, 20 g vanilkového cukru, 25 g droždí, 1 vejce, 300 ml mléka, sůl a olej na smažení. Lívance si můžete dát s marmeládou, teplým rozvařeným ovocem, smetanou nebo javorovým sirupem. Nejste-li na sladké, zkuste ochutnat lívance se slaninou nebo sýrem.

Jak ozdobit lívance : Můžete je například:

  1. posypat čerstvým ovocem, nasekanými ořechy a polít javorovým sirupem.
  2. polít borůvkovým žahourem a ozdobit šlehačkou.
  3. obalit ve skořicovém cukru.
  4. namazat marmeládou nebo džemem.
  5. natřít povidly a ozdobit lžičkou tvarohu.
  6. ozdobit jogurtem, praženými ořechy a medem.

Jak ohřát lívance

Po vytažení z mrazáku můžete lívance ohřát v troubě (cca 10 min na 180°C), mikrovlnce nebo topinkovači.

Co si dát na lívance : Pečené lívance mažeme povidly, sypeme strouhaným tvarohem a kropíme smetanou. Lívance se také mohou posypat skořicí smíchanou s cukrem.

Suroviny (na 4 porce) na lívance

  1. 1 hrnek hladké mouky.
  2. 1 lžíce cukru.
  3. 2 lžičky oleje.
  4. 0,5 hrnku mléka.
  5. 1 ks vejce.
  6. 0,5 lžičky kypřícího prášku.
  7. špetka soli.


Těsto promíchejte a osolte. Takto vzniklé těsto nechte na teplém místě přikryté čistou utěrkou kynout asi 25 minut (objem by se měl zdvojnásobit). Do rozpálené pánve jen zlehka potřené tukem nalijte vykynuté těsto a po obou stranách lívance opečte. Na závěr lívance potřete povidly a posypte ostružinami.

Jak dlouho se smaží lívance

Pokud je těsto studené z lednice, dopřejte mu 5-10 minut na vzpamatování. Rozehřejte nepřilnavou pánev nebo lívanečník, a to na středně silném až silnějším plameni. Lívance se musí péct poměrně zprudka, ale nesmíte je přitom sežehnout dřív, než se stihnou dodělat uvnitř.Protože ještě nemám lívanečník, dělám taková 3 malá „kola“ na velké pánvi. Jde to velmi dobře. Těsto se nerozbíhá a lívance jsou docela kulaté. Placičky z každé strany opeču.Na nekynuté lívance potřebujeme:

  1. 1 vejce.
  2. hrnek hladké mouky.
  3. 2 lžičky práškového sladidla FAN STEVIA® na bázi steviol-glykosidů
  4. hrnek vlažného mléka.
  5. 1 lžička kypřícího prášku.
  6. 3/4 hrnku borůvek + hrst borůvek na ozdobu.
  7. bílý nebo borůvkový jogurt na ozdobu.
  8. máslo, ghí nebo olej na smažení (doporučujeme máslíčko)


Kynutí klasického kynutého těsta trvá přibližně hodinu, ale záleží na množství droždí, na teplotě v místnosti i na hustotě těsta. Pokud máte doma chladno, může potřebovat k nakynutí i 3 hodiny. Těsto by mělo vykynout na dvojnásobek. Pokud tomu tak není, nechte ho ještě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Jak dlouho trvají lívance : Celkem jeden lívanec potřebuje kolem 3-4 minut, než se dostane působením tepla do cílové podoby.

Jak dlouho kyne těsto na lívance : Vzniklé těsto nechte na teplém místě kynout asi 30 minut, mělo by zdvojnásobit objem. Rozpalte lívanečník nebo pánev a jen zlehka potřete olejem. Naběračkou na něj nalévejte vykynuté těsto a lívance pečte po obou stranách dorůžova.

Z jaké mouky lívance

Na lívance se hodí i mouka ječná. Tip: Z mouky hladké a ječné se těsto lépe rozlévá, polohrubá se zase snadněji rozmíchá a netvoří žmolky. Mléko: Lze použít sladké, ale i kysané nebo podmáslí. Tip: Mléko můžeme nahradit stolní perlivou vodou (sodovkou).

Může prekynout, a pak být kyselé.Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.

Z jaké mouky se dělají lívance : Na lívance se hodí i mouka ječná. Tip: Z mouky hladké a ječné se těsto lépe rozlévá, polohrubá se zase snadněji rozmíchá a netvoří žmolky. Mléko: Lze použít sladké, ale i kysané nebo podmáslí. Tip: Mléko můžeme nahradit stolní perlivou vodou (sodovkou).