Antwort Jak Obetonovat šachtu? Weitere Antworten – Jak usadit vodoměrnou šachtu

Jak Obetonovat šachtu?
Osazení šachty probíhá do předem připraveného výkopu, jehož dno je buďto zhutněno štěrkopískem, nebo vybetonováno do výše 5cm. Po usazení se nádoba obsypává zeminou z výkopu bez větších rázů, ale mírným zhutněním. Před obsypáním šachty je nutné protáhnout připravenými vodotěsnými prostupy vodovodní potrubí.U všech typů šachet se musí vybetonovat armovaná betonová deska o síle 10 – 15cm. Betonová deska musí být větší o 10cm z každé strany, než dno šachty. Poté usadíme vodoměrnou šachtu na betonovou desku a provedeme obsyp šachty.Jak na samoodečet vodoměru

Stav vodoměru se zjistí tak, že se přečtou černé číslice na ciferníku. Nahlásit je nutno celý stav počítadla bez červených číslic.

Jak Obetonovat Sachtu : Nedoporučuje se sondu obetonovat nebo jen obsypat zeminou, naopak nejvhodnější je sondu uložit na kamennou drť a obsypat taktéž drtí (zvyšuje se tak efekt vsakování okolní vody do sondy). Po usazení vodoměrné šachty se provede její obetonování. Beton se používá polosuchý a ukládá se opatrně bez rázů a pěchování.

Jak zpevnit drolící se beton

V případě, že se beton drolí jen v určité části, můžete přistoupit k lokální opravě. Tu proveďte tak, že očistíte drolící se části a prach. Následně lehkých poklepáním kladiva zjistěte, zda není beton nesoudržný, v tomto případě byste uslyšeli dutý zvuk. Nesoudržný beton odstraňte flexou s diamantovým kotoučem.

Jak se píše stav vodoměru : Stav vodoměru se zjistí tak, že se přečtou černé číslice na ciferníku, do řádku je nutno napsat celý stav počítadla vodoměru bez červených číslic.

Pro správný samoodečet je nutné uvést:

  1. číslo odběrného místa nebo evidenční číslo.
  2. adresu odběrného místa.
  3. jméno a příjmení odběratele.
  4. telefonní spojení
  5. stav vodoměru.
  6. datum odečtu.
  7. foto vodoměru.


Na víko šachty lze dát např. polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem. Případně lze umístit zateplení i přímo do šachty. Vždy ale musí k vodoměru zůstat volný přístup.

Čím zpevnit povrch betonu

Jako výztuž se používají i kabely, které se napnou a vnáší do betonu tlak – předpjatý beton. Další možností je přidat různá vlákna, drátky apod., vzniká vláknobeton či drátkobeton. Jako příměs je možno použít i moderní materiály, jako jsou uhlíková vlákna, a zvýšit tím pevnost betonu ještě o několik desítek procent.Praktický tip pro pevnější beton: Chcete-li dosáhnout pevnějšího a odolnějšího betonu, můžete k písku s nižší frakcí přidat štěrk/kamenivo s frakcí 4 až 16 mm. Obecně je použití kameniva velmi doporučováno, pokud chcete, aby vám beton dlouho vydržel.Odečet na moderním typu vodoměru

Vám už stačí jen pečlivě zapsat celá čísla před desetinnou čárkou. Pokud bydlíte v bytě nebo v domě s dálkovým vytápěním, je pravděpodobné, že máte vodoměry zvlášť na teplou a na studenou vodu. Modré zařízení měří studenou vodu, červený vodoměr naopak teplou.

Jak zazimovat studnu a vrt

  1. Odpojte a zazimujte čerpadlo.
  2. Opravte případné praskliny nadzemní části studny/vrtu.
  3. Studnu/vrt zajistěte širokým betonovým límcem na povrchu kolem skruže, který slouží i jako vodotěsné krytí.
  4. Zaizolujte betonový límec, nejlépe polystyrenem nebo jinou vhodnou izolací.

Jak zateplit vodovodní přípojku : V chladném počasí je ale nezbytné vždy řádně zateplit vodoměr a části vodovodní přípojky, které nejsou uloženy dostatečně hluboko v zemi. – poklop šachty přikrýt tepelnou izolací (polystyren apod.) V žádném případě se nedoporučuje používat jako tepelnou izolaci materiály, které mohou navlhnout.

Jak opravit povrch betonu : Pro menší opravy betonových ploch lze použít epoxidy nebo dvousložková cementová lepidla případně tmel. K dispozici je i univerzální opravná malta, vhodná jak pro venkovní, tak vnitřní použití. K větším opravám je vhodnější použití různých speciálních vysprávkových malt.

Čím míchat beton

Pokud potřebujete připravit menší množství betonu, můžete jej namíchat v kolečkách nebo kýblu pomocí elektrického míchadla. Při častějším betonování doporučujeme investovat do stavební míchačky, která vám práci usnadní a zajistí spolehlivé promísení všech složek.

Nejčastější otázky při míchání betonu

Při míchání betonu na podlahu je standardem poměr cementu a písku 1:3:4 (1 lopata cementu, 3 lopaty písku a 4 lopaty štěrku). Zvolte písek s frakcí 0/4 mm, případně štěrk 4/8 mm. Na 25 kg cementu potřebujete cca 15 l vody.Na jeden kubík betonu budete potřebovat asi 500 kg cementu. K tomuto je zapotřebí přidat asi 1450 kg písku a 580 kg štěrku a vodu podle potřeby. Přesné množství bude záviset na tom, jak moc je starý cement – ten starší bude vyžadovat více vody.

Jak číst čísla na vodoměru : Poměrně jednoduše znázorňují spotřebu vody moderní typy vodoměrů. Nejčastěji na nich najdete jen jeden velký číselník, na kterém je znázorněná desetinná čárka a jednotky. Celá čísla jsou podbarvena černou barvou, čísla za desetinnou čárkou jsou červená. Vám už stačí jen pečlivě zapsat celá čísla před desetinnou čárkou.