Antwort Jak nosit páteřák na lyže? Weitere Antworten – Jak se obléká páteřák

Jak nosit páteřák na lyže?
Aby byl páteřák efektivní, je třeba jej nosit ve správné pozici. Jak již bylo zmíněno, protektor by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. Rozhodně by neměl vystupovat nad linii ramen. Podle toho je také třeba zvolit velikost páteřáku.Páteřák by měl na zádech dobře sedět, aniž by se hýbal do stran, nahoru či dolů. K uchycení páteřáku slouží bederní pás, ramenní popruhy, popřípadě prsní popruh. Popruhy by měly být stavitelné a je důležité věnovat dostatečnou pozornost jejich správnému nastavení, které chránič zafixuje do správné polohy.Tvrdé chrániče páteře mají pevnou plastovou skořepinu (obvykle polypropylen), která bývá rozdělena do několika pohyblivě spojených segmentů. To zajišťuje volnost pohybu s páteřákem na zádech a rovněž umožňuje kopírovat fyziologické zakřivení páteře.

Jak zmerit Paterak : Aby páteřák správně plnil svoji funkci, je potřeba jej nosit ve správné pozici. Pro základní orientaci je většinou přímo na chrániči uvedeno rozpětí tělesné výšky, někdy se také uvádí délka trupu od pasu k rameni nebo obvod pasu. Před vyzkoušením se tak můžete orientačně změřit pro rychlejší nalezení správné velikosti.

Jak vrstvit obleceni na lyze

Doporučujeme 3 až 4 vrstvy, podle počasí a toho, jak aktivně chceme lyžovat:

  1. vrstva – merino triko (nebo nějaká kombinace s merinem) s dlouhým rukávem.
  2. vrstva – lehký funkční lyžařský rolák nebo mikina, když je větší zima.
  3. vrstva – páteřák integrovaný do vesty.
  4. vrstva – zateplená bunda.

Jak se nosi Paterak na lyze : Chránič páteře by měl zůstávat ve zmíněné pozici, aniž by se po zádech jakkoliv stranově či výškově posouval. Rovněž by mezi ním a zády neměl nikde vznikat prázdný prostor, páteřák by měl těsně přiléhat na tělo. Z tohoto důvodu by se měl nosit na první vrstvě oblečení (funkční prádlo).

Chrániče páteře, známé také pod pojmem páteřáky, se řadí spolu s přilbou k nejdůležitějším chráničům těla. Využijí je nejen lyžaři, ale také snowboardisté, jezdci na koních, cyklisté, nebo motorkáři – zkrátka všichni, u kterých hrozí v případě pádu poranění páteře.

Chránič páteře by měl zůstávat ve zmíněné pozici, aniž by se po zádech jakkoliv stranově či výškově posouval. Rovněž by mezi ním a zády neměl nikde vznikat prázdný prostor, páteřák by měl těsně přiléhat na tělo. Z tohoto důvodu by se měl nosit na první vrstvě oblečení (funkční prádlo).

Co to je páteřák

Chrániče páteře, známé také pod pojmem páteřáky, se řadí spolu s přilbou k nejdůležitějším chráničům těla. Využijí je nejen lyžaři, ale také snowboardisté, jezdci na koních, cyklisté, nebo motorkáři – zkrátka všichni, u kterých hrozí v případě pádu poranění páteře.Pro běžné lyžování je dobré vybírat v rozpětí 5000-8000 mm. Pro pokročilé náročnější lyžaře je vhodné vybírat kalhoty s vodním sloupcem v rozmezí 10 000 – 15 000 mm. Výborným materiálem lyžařských kalhot je stoprocentní nylon, který skýtá výhody ve své hladkosti (nedrží se na něm sníh) a je nápomocný v případě pádu.Doporučujeme 3 až 4 vrstvy, podle počasí a toho, jak aktivně chceme lyžovat: vrstva – merino triko (nebo nějaká kombinace s merinem) s dlouhým rukávem. Oblečení z merino vlny doporučuje hodně znalců, protože dobře odsává pot, a i když je mokrá, tak nestudí. A také nezapáchá.

Z počátku je ideální jezdit na pomě bez holí. Pokud jsou děti velmi malé a nezvládly by vyjet na vleku samy, obsluha v některých střediscích povoluje vyvézt dítě společně s dospělým tak, že si jej dospělý opře o svou dolní končetinu a jeho lyže je mezi lyžemi dítěte (tzv. „na koleni“).

Jak vybrat páteřák na motorku : Chrániče by měly být pohodlné, ale ne příliš volné, a při ohýbání by vás nemělo nikde nic tlačit. U páteřáku si dejte pozor na jeho délku. Správně by měl začínat kousek pod švem límečku bundy nebo v úrovni ramen a končit zhruba 5 až 10 cm nad kostrčí. Příliš dlouhý by vám překážel a ani krátký by neměl kýžený efekt.

Jak vybrat chránič páteře na motorku : Chrániče by měly být pohodlné, ale ne příliš volné, a při ohýbání by vás nemělo nikde nic tlačit. U páteřáku si dejte pozor na jeho délku. Správně by měl začínat kousek pod švem límečku bundy nebo v úrovni ramen a končit zhruba 5 až 10 cm nad kostrčí. Příliš dlouhý by vám překážel a ani krátký by neměl kýžený efekt.

Jak vrstvit oblečení na lyze

Doporučujeme 3 až 4 vrstvy, podle počasí a toho, jak aktivně chceme lyžovat:

  1. vrstva – merino triko (nebo nějaká kombinace s merinem) s dlouhým rukávem.
  2. vrstva – lehký funkční lyžařský rolák nebo mikina, když je větší zima.
  3. vrstva – páteřák integrovaný do vesty.
  4. vrstva – zateplená bunda.


Na spodní část těla oblékněte zateplené nebo nezateplené lyžařské kalhoty. Obojí ochrání před vnějšími vlivy – sněhem, větrem a deštěm a jestli si vyberete zateplené nebo jen membránové kalhoty, záleží už jen na vás a také na aktuálním počasí.Při teplotách pod 5 stupňů: Přidej termotričko, které tě udrží v teple a suchu. Poté můžeš přidat teplejší mikinu a bundu, která chrání před větrem. Některé běžkyně si také obléknou vestu, která jim nepřekáží v pohybu, ale chrání klíčové partie před chladem.

Jak Oblect dite při 5 stupnich : Při nízkých teplotách můžeme dítě v kočárku zakrýt ještě dekou a na vrch kočárku dát kryt proti dešti a větru. Důležité je dbát na to, aby byli v teple nohy, ruce a hlava. Je třeba používat teplé ponožky, punčošky a mít po ruce tenčí rukavice a čepici.