Antwort Jak nejlépe uchovat bazalku? Weitere Antworten – Jak uchovat bazalku v květináči

Jak nejlépe uchovat bazalku?
Umístěte na světlé místo a dle potřeby měňte vodu či zalévejte. Větší úrodu můžete skladovat ve sklenici s vodou jako řezané květiny, v papírové utěrce v lednici, usušit i zamrazit. Další variantou uchování jejího aroma je výroba oleje zalitím lístků olivovým olejem.Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.Druhou možnost představuje mrazení – čerstvou bazalku umyjte a nechte oschnout, nakrájejte, vložte do sáčků a rychle zmrazte. Nevýhodou je, že mražená bazalka brzy zhnědne, chuťově je ale plnější a blíží se čerstvé víc než ta sušená. TIP: Zkuste bazalku zamrazit v tvořítkách na led.

Co s bazalkou když kvete : Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.

Jak se doma starat o bazalku

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Proč mi vadne bazalka : Q:Proč vadne bazalka A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby.

Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám, fazolím a salátům. Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla.

Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě. Pokud bazalku uložíte do lednice, zhnědne. Pokud hrozí mráz, rostliny ostříhejte a stonky ponořte do kbelíku s vodou.

Jak uchovat na zimu bazalku

Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.Jak rozmnožit bazalku

  1. Odstřihněte zdravý výhonek bazalky o délce přibližně 6-10 cm.
  2. Odstraňte spodní listy, ponechte pouze několik horních.
  3. Umožněte řízku zakořenit.
  4. Pokud používáte vodu, počkejte, až se objeví kořínky(bude to trvat tak 2-4 týdny), a poté přesuňte řízek do květináče s půdou.

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Co se dělá z bazalky : Bazalka se pěstuje přo čestvé lísty, které se používají jako koření v kuchyni ale také pro semínka, kterou jsou u nás téměř neznámá (pro konzumaci). Bazalka je zdrojem vitamínů A, C, B9 a K, omega 3 kyselin, silic, tříslovin, flavonoidů, glykosidů, elektrolytů, minerálů (vápník, železo, draslík, hořčík) a fytoživin.

Čím je zdravá bazalka : Bazalka příznivě ovlivňuje dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání. Také dobře působí na činnost ledvin, tlumí křeče, zklidňuje psychiku a přináší dobrou náladu. Údajně působí i afrodiziakálně. Je vhodná při nespavosti a migréně.

Jak uchovat bazalkové pesto

Existuje několik způsobů, jak prodloužit trvanlivost bazalkového pesta, které si doma připravíte. Pokud pesto ve sklenici zalijete vrstvou oleje, vydrží déle a nezhnědne tak rychle. Případně můžete bazalkové pesto zmrazit nebo krátce zavařit.

Rostlinky seřízněte nad prvním rozvětvením. Na podzim se pak dočkáte druhé úrody. Pro běžnou konzumaci otrhávejte zelené lístky podle potřeby. Sklizenou bazalku ihned zpracujte – lístky dejte ideálně zamrazit.Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

Jak hnojit bazalku : Bazalka. S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své silné aroma. Sice potřebuje základní výživu, ale nijak silnou. Hnojení stačí cirka jednou měsíčně, a to zásadně jen organickými hnojivy.