Antwort Jak navoskovat lyže svíčkou? Weitere Antworten – Jak navoskovat lyže bez žehličky

Jak navoskovat lyže svíčkou?
Druhou možností je voskování za studena tekutým voskem. Tekuté vosky jsou oblíbenou variantou, kterou dokáže navoskovat doma sjezdové lyže téměř kdokoli. Tekutý vosk nanesete na skluznici a pak speciálním korkem roztíráte od špičky k patě.👉 Přiložte vosk na žehličku.

Tímto způsobem potřísněte celou skluznici, ideálně v pravidelných odstupech. Mezi jednotlivými kapkami můžete nechat poměrně velkou mezeru. Vosku není potřeba mnoho. 👉 Teď vezměte žehličku a vosk rovnoměrně roztáhněte po skluznici a zažehlete jej (pořád po směru jízdy).Pokud máte stůl se svěrákem na lyže, bude se vám pracovat mnohem pohodlněji. Suché a čisté lyže připevněte do svěráku. 👉 Pokud máte brousek na hrany, nastavte na něm požadovaný úhel (nebo můžete použít vodítko pilníku, jestli máte). Pilníkem nebo bruskou co nejplynulejším pohybem přejeďte hrany lyží.

Jak často dělat servis lyží : Ideální servisovací interval je 6 lyžovacích dní. Nekvalitní sněhový podklad, led nebo kameny mohou poškrábat skluznici a poničt hrany a tím snižují ovladatelnost lyže/SNB.

Jak často mazat lyže

Neexistují žádná přísná pravidla, pokud jde o to, jak často byste měli lyže voskovat. Někteří lyžaři voskují své lyže před každým výletem na sjezdovku nebo běžecké tratě, jiní tento typ služby provádějí pouze 1-2krát za sezónu. Ve většině případů se osvědčuje voskovat lyže po 3-5 dnech lyžování.

Jak ošetřit lyže po sezoně : Přestože teď nějaký čas lyžovat nebudete, měli byste na skluznici nanést poměrně silnou vrstvu vosku. Ten totiž slouží rovněž jako ochrana. Vosk lyže zakonzervuje a zabrání vysychání povrchu skluznice, které by vedlo ke ztrátě pružnosti. Navíc se na skluznici díky navoskování nebudou tolik chytat nečistoty a prach.

Základový vosk je totiž chrání před vysycháním, uchovává jejich pružnost a prodlužuje životnost. Pokud voskování zanedbáte, počítejte s tím, že skluznice časem ztratí elasticitu a snadno se zanese nečistotami. Skluznice byste tedy měli pravidelně kontrolovat a ošetřit vždy maximálně po týdnu ježdění.

Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.

Jak poznat nabroušené lyže

Stupeň nabroušení lyží můžete zkontrolovat nehtem. Pokud jím jemně přejedete po hraně prkna nahoru a dolů a zjistíte, že zůstávají malé kousky nehtu, pak jsou lyže řádně nabroušené. Známkou otupených lyží je, že na zemi nedrží tak dobře jako například po zakoupení nebo posledním servisu.Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.Servis lyží ceník, ceny skiservisu, kolik stojí opravy, montáže

Položka Cena v Kč
Oprava poškozené skluznice lyže 50-300
Malý servis-broušení+vosk lyže 300-450
Velký servis-oprava+malý servis lyže 390-540
Velký top servis lyže 600-800


Lyže tak celkem vydrží 15 -20 velkých servisů. Pokud servisujete lyže dle doporučení 3x za sezonu, vydrží minimálně 5 let v dobrém stavu.

Jak často navoskovat lyže : Neexistují žádná přísná pravidla, pokud jde o to, jak často byste měli lyže voskovat. Někteří lyžaři voskují své lyže před každým výletem na sjezdovku nebo běžecké tratě, jiní tento typ služby provádějí pouze 1-2krát za sezónu. Ve většině případů se osvědčuje voskovat lyže po 3-5 dnech lyžování.

Jak často brousit lyže : Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.

Kolik stojí Bootfitting

Bootfitting a úpravy lyžařských bot

Servisní úkon Cena
Tvarování skeletu bot (jedno místo včetně případné korekce). 595 Kč
Dodatečné tvarování stejného místa (2. korektura, 3.korektura). 260 Kč
Tepelné tvarování vnitřních botiček (pár bot). 220 Kč


Kam na lyže v Česku: 10 nejlepších tuzemských sjezdovek

  • Nejdelší: Rokytnice nad Jizerou.
  • Nejslavnější: Špindlerův Mlýn.
  • Nejpohodlnější: Červená Voda.
  • Nejnáročnější: Špičák na Šumavě
  • Nejnovější: Klínovec.
  • S nejhezčí horskou chatou: Dolní Morava.
  • Nejvhodnější pro děti: Lipno.
  • Nejblíže Praze: Chotouň

Neexistují žádná přísná pravidla, pokud jde o to, jak často byste měli lyže voskovat. Někteří lyžaři voskují své lyže před každým výletem na sjezdovku nebo běžecké tratě, jiní tento typ služby provádějí pouze 1-2krát za sezónu. Ve většině případů se osvědčuje voskovat lyže po 3-5 dnech lyžování.

Jak dlouho vydrží vosk na lyžích : 30-50km. U drahé závodní technologie zapékání práškových vosků možná 80km. U hran je vosk vždy po 5-10 km prostě pryč.