Antwort Jak naučit odčítání pod sebou? Weitere Antworten – Jak vysvětlit dítěti sčítání přes desítku

Jak naučit odčítání pod sebou?
Sčítání, odčítání s přechodem přes základ 10 se provádí pomocí rozkladu druhého sčítance a to tak, že se nejdříve určí, kolik je třeba přičíst k prvnímu sčítanci, aby výsledkem bylo číslo 10. To je např. 8 + 7 = 8 + (2 + 5) = (8 + 2) + 5 = 10 + 5 = 15.Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel. Výsledek odečítání se nazývá rozdíl.

Jak naucit děti pocitat do 100 : Nejdříve využíváme různé pomůcky, třeba kamínky. Postupně seznamujeme dítě s matematickými operacemi plus a minus, učíme ho postřehem poznat počet kamínků. Po nějaké době zkusíme požádat dítě, aby si kamínky, s kterými jste do teď pracovali pouze představilo a zkoušejte ta samá cvičení zpaměti.

Jak naučit dítě odčítat pod sebou

Odčítání pod sebou (Písemné odčítání)

Postupujeme z pravé strany. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.

Kdy má dítě umět počítat : Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.

Odčítání pod sebou

Postupujeme z pravé strany. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.

Při písemném odčítání postupujeme následovně:

  1. Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.
  2. Postupujeme z pravé strany.
  3. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.
  4. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.

Jak se jmenuje výsledek odčítání

Výsledek odčítání se pak nazývá rozdíl.Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí: závorky, násobení a dělení, sčítání a odčítání.Sčítání pod sebou (Písemné sčítání)

Postupujeme z pravé strany. Vždy sečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je výsledek větší než 10, zapisujeme pouze číslo na pozici jednotek. Číslo na pozici desítek přenášíme dál doleva – přičteme jej v dalším sloupci.

Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.

Co musí umět dítě k zápisu do školy : Dítě by mělo znát své jméno, příjmení, stejně tak jména rodičů a sourozenců. Mělo by znát adresu, kde bydlí a také svoje datum narození. Mělo by zvládnout sebeobsluhu. Důležitý je také správný úchop tužky, schopnost stříhat nůžkami a lepit.

Co má umět dítě ve 4 letech : Znát své příbuzné, jejich jména, umět pojmenovat věci, předměty kolem sebe. Rozlišit předměty nejbližšího okolí, velikost, barvu, tvar, charakteristické znaky, události. Umět vyjmenovat několik povolání. Rozlišit 3 – 4 druhy ovoce a zeleniny.

Jak se naučit odčítání

Při písemném odčítání postupujeme následovně:

  1. Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.
  2. Postupujeme z pravé strany.
  3. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.
  4. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.


Výpočet rozdílu dvou čísel (tj. odčítání) je vlastně odpovědí na otázku „které číslo musím přičíst k menšiteli, abych dostal menšenec“. Na otázku „kolik jablek chybí do dvanácti, když jich mám sedm“ lze tedy najít odpověď výpočtem. , číslo 5 je hledaný rozdíl.Symbol násobení je · nebo ×, vstupní hodnoty se nazývají činitelé, výsledek násobení součin. Opakovaným násobením získáváme umocňování. Například 3 · 4 se čte „tři krát čtyři“ a je násobení činitelů 3 a 4, jejich součin je 12: 3 · 4 = 12.

Co má přednost sčítání nebo odčítání : Výrazy vyhodnocujeme v tomto pořadí: závorky, násobení a dělení, sčítání a odčítání.