Antwort Jak Namichat Substrat pro Monstery? Weitere Antworten – Jak Namichat substrát na monsteru

Jak Namichat Substrat pro Monstery?
Pro monsteru namíchejte substrát z drnovky, rašeliny, humusu a písku (v poměru 1:1:1:1). Případně můžete také použít komerční substrát pro palmy.Substráty se nejčastěji míchají ze zeminy, humusu, rašeliny, písku a případně i perlitu. Tuto směs zároveň obohacujeme o živiny (kvalitní kompost, guano apod.). obohatit můžeme substrát i o mykorhizní houby, to je již ale vyšší level.Jaké pH půdy je pro monsteru vhodné Stejně jako mnoho jiných pokojových rostlin libují si i monstery nejlépe v mírně kyselé půdě. Monsterám vyhovuje pH půdy mezi 5,5 a 7,0. Příliš kyselá nebo příliš zásaditá půda může způsobit problémy s příjmem živin.

Jak Zastrihavat monsteru : Stanoviště, teplota a zálivka Monster

Ideální teplota pro pěstování Monster je mezi 20 – 30 °C a v zimě by neměla klesnout pod 10 °C. Zálivku udržujte pravidelnou, ale není třeba to s množstvím vody nijak zvlášť přehánět. Počkejte, až vrchní vrstva substrátu trochu proschne, teprve potom rostlinu znovu zalijte.

Co má ráda Monstera

Monstera je podrostová subtropická až tropická rostlina, má tedy ráda dostatek světla, zvládne ranní slunce, silnější odpolední slunce jí může popálit. Obstojí i v poměrně horších světelných podmínkách chodbového typu, bude pak ale pomalu růst.

Jak dezinfikovat substrát : Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.

Substrát před propařováním zbavíme kamínků a hrudek prosátím přes síto s oky cca 3 x 3 mm. Uvnitř kamínků není volná voda a tedy se mohou ohřát daleko více než zbytek substrátu, no a hrudky se u nás často tvoří třeba kolem zrezavělého hřebíku, který vypadl z podkovy koně jednoho ze Žižkových bojovníků.

50% kokosová drť

Kokosovou drť koupite jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a rázem máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť ale v sobě nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, je sterilní a proto je potřeba do ní přidat další ingredience, z kterých budou rostliny profitovat.

Jak obohatit půdu

Pokud máte na zahradě těžkou půdu s vysokým obsahem jílu, pomůže přidání hrubého písku a štěrku. Písčitou zeminu obohatí listovka, dřevěná drť, piliny, poslouží i zelené hnojení. Především při výběru okrasných rostlin je dobré vzít v úvahu také pH půdy neboli stupeň kyselosti či naopak zásaditosti.50% kokosová drť

Kokosovou drť koupite jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a rázem máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť ale v sobě nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, je sterilní a proto je potřeba do ní přidat další ingredience, z kterých budou rostliny profitovat.Od jara do podzimu ji jednou za dva týdny přihnojte hnojivem pro zelené rostliny. Za hnojení vám poděkuje i v zimě, během ní ho ale trochu zmírněte a hnojivo jí dopřejte jednou za dva měsíce.

kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe. Po vyčištění rány doporučuji místo klasických náplastí Akutol sprej.

Jak dlouho PECT Substrat : Dezinfekce v troubě: Substrát rozložíme na starý plech vyložený pečicím papírem. Plech vložíme do trouby nastavené na 90–100 °C a pozvolna zahříváme. Teplota je mírnější a propařování trvá asi hodinu, pro jistotu lze cyklus ještě jednou zopakovat. Během propařování substrát občas promícháme.

Jak péct substrát : Pečená hlína se umí řádně "rozvonět". Zeminu dejte na starý plech nebo pekáč, rozehřejte troubu na 90 °C a nechte v ní zeminu důkladně prohřát alespoň 45 minut. Tím se zlikvidují veškeré zárodky chorob, plísní, larvy a vajíčka škůdců, ale i zanesená semínka plevele.

Jaký je rozdíl mezi zeminou a substrátem

V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.

Pro přesazování volíme takovou zeminu, která je určena speciálně pro pokojové rostliny, před zeminou, kterou si nakopeme někde na zahradě. Zemina pro pokojové rostliny obsahuje kvalitní rašeliny a nemusíme se obávat toho, že rostlinu kontaminujeme nějakou chorobou či škůdcem.Mnoho plevelů (pampeliška, jetel, hluchavky) je medonosných a prospívají včelám, čmelákům i jinému hmyzu v době, kdy odkvétají kulturní plodiny. Hustě vysázené rostliny obvykle skoro žádný plevel nepropustí. Vhodné jsou rostliny, které krásně kvetou a přitom ozdravují půdu – aksamitník, měsíček, lichořeřišnice.

Jak zpevnit půdu : Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.