Antwort Jak nalákat čmeláky do Čmelína? Weitere Antworten – Jak přilákat čmeláky

Jak nalákat čmeláky do Čmelína?
Květiny jako potrava. Největší radost opylovačům jistě udělají husté květinové záhony, co kvetou po celý rok. Z lákavých rostlin můžeme vysadit: Jaro: hluchavky, prvosenky, čemeřice, krokusy, narcisy, pampelišky, rybíz, angrešt, ovocné stromy, vrby, javory či zlatý déšt.Zateplující náplň čmelína

Aby se toho dosáhlo, budují si čmeláci hnízdo vždy pod vrstvou něčeho hřejivého. Proto je nutné dát asi do 2/3 výšky úlku vhodnou náplň, která by co nejvíce připomínala myší hnízdo. Materiály by neměly obsahovat delší tenká vlákna, na kterých se mohou čmeláci oběsit (např. nitě, žíně).Dobré je pod vystýlku přidat trochu suchého listí, mechu nebo myšího hnízda. Čmeláci se rádi stěhují do hnízd po myších nebo je z nich vyhánějí. Bude to proto pro čmeláka mnohem přirozenější ubytování. Po každé sezóně je potřeba náplň čmelínu vyměnit.

Jak vypadá kousnutí od čmeláka : Čmeláčí bodnutí obvykle způsobuje nealergickou, místní reakci: otok, svědění a zarudnutí v místě vpichu přetrvávající pouze pár hodin. Tato reakce se může objevit ihned po bodnutí, ale většinou projeví až za několik hodin. Otok nebo svědění může přetrvávat několik hodin, nebo dokonce dní.

Co mají rádi čmeláci

Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.

Jak udělat domeček pro čmeláky : Základem pro výrobu úkrytu pro čmeláky může být budka o rozměrech zhruba 20×30 cm a výšce asi 15 cm, vyrobená z nenatřených prken. Měla by být rozdělena na chodbičku či jakousi předsíň a samotné vystlané hnízdiště. Co se týká výstelky, názory na ní se různí, někteří včelaři používají piliny, jiní je nedoporučují.

čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou) čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C.

Květní nektar nahrazujeme 50% roztokem sacharózy. Pro vůni a aby jej čmeláci snáze lokalizovali můžeme přidat na 1 litr roztoku několik lžic medu. Roztok povaříme 10 minut ve vodní lázni a uchováváme v lednici.

Jak útočí čmelák

Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.Čmeláci se živí nektarem a pylem. Jsou důležitými zemědělskými opylovači, proto je jejich úbytek v Evropě, Severní Americe a Asii důvodem k obavám.

Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi květin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo. Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Především vrby jívy jsou na jaře, pro své brzké kvetení, hlavním zdrojem potravy ze spánku probuzených mladých čmeláčích královen.

Jak vysoko vyletí čmelák : Už frekvence kmitání křídel kolem 120 mávnutí za sekundu vyžaduje zvláštní adaptaci svalů. Žádný ze svalů lidského těla by nebyl něčeho podobného schopen. Ve velehorách létají čmeláci v nadmořských výškách až do 5 600 metrů.

Jak se rozmnožují čmeláci : Do plodové buňky naklade 6-10 vajíček, jež vlastním tělem trvale zahřívá na nutnou teplotu 29-30°C. Přibližně za 4 dny se z vajíček vylíhnou larvičky, stále se zdržující v buňce, jež matka krmí přinášeným a nashromážděným nektarem a pylem.

Jak se starat o čmeláky

Úl pro čmeláky by měl být umístěn ve stínu a měl by být chráněn před studeným větrem. Čmelákům vadí jak vysoké teploty, tak chlad, oboje může zahubit larvy a vajíčka. Mějte na paměti, že ochrana úlu před výkyvy teplot bude vždy horší, než v norách, ve kterých si čmeláci budují hnízda v přírodě!

Čmelák je životně závislý na přísunu nektaru, z kterého získává energii na udržování tělesné teploty potřebné pro pohyb letových svalů. Pokud čmelákovi dojde energie, pak se nemůže zahřát natolik aby vzlétl. Čmelák pijící med. Víčko od kořalky slouží jako napáječka, uvnitř je kousek ubrousku.Záleží na druhu čmeláka – sezóna začíná od konce února do konce května, když už je půda dostatečně prohřátá a začínají kvést první lákavé rostliny pro opylovače jako vrba jíva, hluchavka či čemeřice. V nížinách vyletují čmeláci dříve než ve vyšších polohách.

Jak dlouho žijou čmeláci : 4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.