Antwort Jak najít Polárku na obloze? Weitere Antworten – Kde je na obloze Polárka

Jak najít Polárku na obloze?
Polárka (anglicky Polaris [pəˈlɑːɹɪs]), α Ursae Minoris (latinsky Alpha Ursae Minoris, zkráceně Alpha UMi, α UMi), též Severka, je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Malého medvěda. Nachází se v blízkosti severního nebeského pólu, díky čemuž je v současnosti severní polární hvězdou.Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever. Polárka je první hvězdou v souhvězdí Malé medvědice (Malý vůz).Velký vůz najde na obloze každý. Stačí se podívat směrem na sever. Velká Medvědice se jako všechna souhvězdí na severní polokouli „otáčí“ kolem severního nebeského pólu. Nachází se poměrně blízko od něj, takže z našich zeměpisných šířek nikdy nezapadá.

Jak najit na obloze souhvězdí : Google Sky Maps je mapa hvězdného nebe, na níž najdete například planety, hvězdy, souhvězdí a galaxie nebo třeba měsíc planety Země. Tuto službu naleznete na adrese www.google.com/sky.

Co je dnes vidět na obloze

KVĚTEN 2024

Datum Hodina (SEČ) Úkaz
19. 16 h asteroid (2) Pallas v opozici se Sluncem (+9,0 mag)
20. 11 h Měsíc v konjunkci s α Vir (Spica 0,87° jižně; po půlnoci nad JZ obzorem)
20. 14 h Slunce vstupuje do znamení Blíženců
23. 15 h Měsíc v úplňku (14:53)

Co je dnes vidět na noční obloze : v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

mag. Souhvězdí Velký vůz je cirkumpolární – viditelné po celý rok, nejlépe však na jaře. Leží mimo Mléčnou dráhu a nalezneme v něm mnoho pěkných jasných galaxií.

Velká medvědice je významné souhvězdí na severní obloze. Souhvězdí je často chybně nazýváno Velký vůz, to je však název jen jeho části – asterismu tvořeného sedmi nejjasnějšími hvězdami Velké medvědice. Velký vůz může zejména začínajícím pozorovatelům oblohy sloužit jako výchozí bod pro orientaci na noční obloze.

Kdy je vidět Venuše

Nejjasnější je Venuše na noční obloze v době, kdy je osvětleno 25 % jejího kotouče, k čemuž zpravidla dochází 37 dní před dolní konjunkcí na večerní obloze a 37 dní po ní na ranní obloze. Je až 15krát jasnější než nejjasnější hvězda noční oblohy Sirius.KVĚTEN 2024

Planeta Viditelnost
Venuše nepozorovatelná
Mars ráno nízko nad V obzorem
Jupiter nepozorovatelný
Saturn ve druhé polovině měsíce nízko nad JV obzorem

Ozdobou oblohy v roce 2024 bude částečné zatmění Měsíce při superúplňku v září. Nebeskou divadelní sezónu ale zahájí hned v lednu meteorický roj Kvadrantidy a skupina planet s Měsícem na ranní obloze.

v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

Co sledovat na obloze dnes : KVĚTEN 2024

Datum Hodina (SEČ) Úkaz
19. 16 h asteroid (2) Pallas v opozici se Sluncem (+9,0 mag)
20. 11 h Měsíc v konjunkci s α Vir (Spica 0,87° jižně; po půlnoci nad JZ obzorem)
20. 14 h Slunce vstupuje do znamení Blíženců
23. 15 h Měsíc v úplňku (14:53)

Kde se nachází Velký vůz : Souhvězdí Velký vůz je cirkumpolární – viditelné po celý rok, nejlépe však na jaře. Leží mimo Mléčnou dráhu a nalezneme v něm mnoho pěkných jasných galaxií. Souhvězdí Velká medvědice je pojmenováno po arkádské princezně Kalisto (Callisto), se kterou měl řecký bůh Zeus syna Arkase.

Jak poznat Velký vůz

Velký vůz vypadá jako zvětšenina Malého vozu, ale liší se od něj ohnutím ocasu směrem dolů, velikostí a polohou nejjasnějších hvězd. Poloha nejjasnější hvězdy: nejsvítivější hvězdou souhvězdí Velké medvědice je Alioth, je třetí hvězdou v „ocasu Velkého vozu“.

Oblaka Venuše dobře odrážejí sluneční svit a proto je tato planeta po Slunci a Měsíci nejjasnějším tělesem na obloze. Na večerní obloze jí můžeme spatřit jako Večernici a na ranní obloze jako Jitřenku. je druhou planetou od Slunce a její dráha leží nejblíže Zemi.Viditelnost Venuše

Dalo by se zjednodušeně říct, že se střídají roky, kdy je vidět dlouhou dobu jen nízko nad obzorem, například v letech 2021 a 2022, s roky, kdy je vidět poměrně vysoko, například rok 2023. Výraznou Večernici tedy spatříme na jaře 2023 a výraznou Jitřenku na podzim téhož roku.

Kde uvidím Jupiter : Jupiter patří mezi planety, které je možné na obloze nalézt pouhým okem. Pro detailnější pozorování se ovšem bez dalekohledu neobejdeme. S malým dalekohledem nebo silným triedrem můžeme opakovat pozorování čtyř velkých Jupiterových měsíců, poprvé provedené Galileem v roce 1610.