Antwort Jak nahradit trávník? Weitere Antworten – Co vysadit místo trávy

Jak nahradit trávník?
Stinná místa

Využít můžete břečťan, který se přirozeně vyskytuje v lesích. Hustou, souvisle pokrytou plochu dokáže vytvořit pachysandra (Pachysandra terminalis), které se ve stínu skvěle daří. Lesklé a vždyzelené listy nabízí kopytník (Asarum europaeum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhčí půdu.V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.Přejeďte celý trávník sadou hrotů a narušte povrch zeminy do hloubky přibližně 0,5 až 1,5 cm, potom velké trsy shrabejte pryč. Další možností, jak připravit půdu, je provedení rozsáhlého provzdušnění. Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, je třeba celý trávník přejet třikrát až pětkrát, aby byl kompletně provzdušněn.

Jak ukončit trávník : Nejdříve vyčešte hráběmi spadané listí, kameny a větve. Poté je třeba trávu lehce sestřihnout sekačkou, zhruba o třetinu výšky. Pokud se vám v trávníku objevuje mech, postříkejte ho speciální směsí proti mechům nebo roztokem zelené skalice, která mech zahubí. Pak nechte trávník zhruba čtrnáct dní odpočívat.

Co zasadit mezi túje

Mezi túje lze ale vysadit například stálezelené kaliny vrásčitolisté, žlutolistou tavolu, hlohyně či habr nebo ptačí zob.

Kdy zasít trávník : V březnu a dubnu jsou nejlepší klimatické podmínky pro založení nového trávníku. Vrstva ornice by měla být alespoň 15 cm silná. Aby nový trávník rostl a prospíval, zryjte také půdu do hloubky 20 cm rýčem, rycími vidlemi nebo motorovým kultivátorem.

Trávník, který je poškozený z více jak 50 % je dobré založit buď zcela nový, nebo jej můžeme obnovit bez rytí vysetím speciální travní směsi obnova®, jejíž složení nám umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků.

Kosení netřeba, ale česání ano: Umělý trávník není třeba kosit, ale je dobré pravidelně provádět rozhrnování vláken pomocí koštěte. Tím se zajistí, že trávník bude vypadat přirozeně a rovnoměrně. Vždy vezměte hrubý kartáč (NE ten s ocelovými štětinami) nebo koště a přejíždějte jím proti směru slehnutí vláken.

Jak Zrýt trávník

Půdu je třeba zrýt rýčem do hloubky 20 cm. Využít můžete i rycí vidle nebo kultivátor. Snažte se plochu připravit tak, aby byla co nejvíce souvislá bez zbytečných děr a prohlubní. Snažte se co nejvíce zbavit plevele, kamenů, kořenů, zbytků pařezů a dalších nežádoucích prvků.Na rozdíl od vertikutace se nejedná o výrazný zásah do vývoje trav. To znamená, že vyčesávat můžete defakto kdykoliv, pokud trávník roste a to i nepravidelně. Ideální je vyčesání, možno i opětovné, na začátku sezóny, kdy ještě není trávník ve vegetačním období a není schopen zregenerovat plánovanou vertikutaci.Rozdělení dvou různých ploch na zahradě lze vyřešit betonovým zahradním obrubníkem, betonovým travním obrubníkem, palisádovým betonovým nebo dřevěným obrubníkem nebo tzv. neviditelným plastovým obrubníkem. Doporučujeme použít betonové výrobky, které mají velmi dlouhou životnost.

Trávník od záhonů můžete ohraničit i s využitím štěrku libovolné frakce. Výhodou takového řešení je snadná realizace a funkčnost. Štěrk zabrání prorůstání trávy i plevele a současně funguje jako drenáž. Zachytí vyplavenou část půdy ze záhonů při vydatných srážkách a snižuje riziko posuvu půdy.

Co dát místo TUJI : Jedinými stálezelenými dřevinami vhodnými na živé ploty jsou různé druhy (resp. odrůdy) Buxusů (zimostráz, rod Buxus) a bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), které neopadávají ani před zimou.

Co zasadit kolem chodníku : Z letniček jsou vhodné netýkavky (potřebují však více vody) nebo begónie (Begonia semperflorens). U chodníků mohou vyniknout i některé nižší a kompaktně rostoucí dřeviny, například brsleny (Euonymus fortunei „Emerald Gold“), zimolezy (Lonicera nitida), tavolníky (Spiraea japonica) a další.

Kolik stojí trávník

Cena travních koberců se odvíjí od ceny materiálu včetně pokládky. Závisí také na náročnosti přípravy podkladu – je nutné zjistit půdní podmínky, nutnost odstranění starého porostu a další. Výsledná cena s běžně pohybuje v rozmezí 170Kč – 250Kč za m2.

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak zregenerovat trávník : Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.