Antwort Jak nahlásit pálení klestu? Weitere Antworten – Jak nahlasit paleni v lese

Jak nahlásit pálení klestu?
Nejjednodušším způsobem hlášení je prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.hzsjck.cz (formulář na pálení je jedním z bannerů na pravé straně). Případně lze pálení nahlásit telefonicky na číslech 950 230 801 – 804.Nepalte klestí či biologický odpad ze zahrádek při silném větru, oheň rozdělávejte na bezpečném místě, ohniště ohraničte kameny, oheň zapalujte nejméně 50 metrů od okraje lesa – tyto a další rady vysílá směrem k veřejnosti Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje.Ohlásí neodkladně požár jednotce Hasičského záchranného sboru na tel. číslo 150. 1. Osoby, které nejsou v době vyhlášení požárního poplachu v bezprostředním ohrožení, postupují dle pokynů vedoucích zaměstnanců, a to včetně pokynů a pomoci při nutnosti provedení evakuace pracoviště nebo objektu.

Kdy hlásit pálení : Pálení klestí má svá jasná pravidla. V ohlášení uvést datum s časem kdy bude pálení prováděno, místo kde bude probíhat pálení a osobu, která za pálení odpovídá s telefonickým kontaktem na tuto osobu.

Kde nahlasit paleni ohně

Zákon jasně stanovuje podmínky pro pálení biologického odpadu, které provádí podnikající fyzické a právnické osoby. Je to zejména povinnost ohlašovat každé pálení na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru (KOPIS HZS).

Co můžu pálit na zahradě : Zde najdete základní informace o tom, co se smí pálit na zahradách a jaká pravidla platí při spalování těchto odpadů. Na otevřených ohništích, zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních lze podle zákona pálit pouze dřevo, dřevěné uhlí a suché rostlinné materiály.

Pálení lze provádět pouze v první polovině pracovní směny. Na pracovišti musí být k dispozici nářadí k zamezení šíření ohně (motyky, lopaty). Místo pro ohniště nesmí být umístěno v blízkosti suchých travin, na rašeliništích, na mraveništích, na pařezech a jiných požárně nebezpečných místech.

Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.

Co dělat když je požár

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.Je to zejména povinnost ohlašovat každé pálení na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru (KOPIS HZS). Pálení lze nahlásit z pohodlí domova po internetu pomocí jednoduchého formuláře, nebo telefonicky na operační středisko HZS.Tzv. palné dny si zpravidla obce či městské části samy určují obecní vyhláškou. Pokud vyhláška není, lze (suchý materiál) pálit kterýkoliv den. Pokud rostlinné materiály (zvláště listí) spálíme, energie, která je v nich obsažena, nám k ničemu neposlouží (jen ohřeje vzduch).

Zákon o ochraně ovzduší č. 86/2002 Sb. říká, že v otevřených ohništích lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály, ty ale nesmějí být kontaminovány chemickými látkami.

Co může pálit na zahradě : Na otevřených ohništích, zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních lze podle zákona pálit pouze dřevo, dřevěné uhlí a suché rostlinné materiály.

Co se nesmí pálit : Je zakázáno pálit obaly od plastů, igelit, barevné časopisy a noviny, chemicky ošetřené dřevo (okenní rámy, dřevotříska, dřevo ošetřené laky nebo barvou), vlhké zahradní odpady, plasty, gumu, chemické přípravky apod. Materiály u jejichž spalování vzniká velké množství pro člověka škodlivých emisí.

Kdy se nesmi Palit na zahrade

pálení nesmíme provádět za větrného počasí a v období dlouhotrvajícího sucha.

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.Pokud zjistíte, že došlo k požáru v panelovém domě, měl byste okamžitě přivolat pomoc a to zavoláním na tísňovou linku 150, popřípadě 112. Pokud hoří přímo v bytě, ve kterém se nacházíte, a je to zároveň možné, měl byste se pokusit požár uhasit. K tomu lze využít například přenosné hasicí přístroje.

Jak se plní kouř v místnosti : Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.