Antwort Jak na sebe pusobi Rovnobezne vodiče s proudem? Weitere Antworten – Jak na sebe navzajem pusobi Rovnobezne vodiče s proudem

Jak na sebe pusobi Rovnobezne vodiče s proudem?
Dva rovnoběžné vodiče, jimiž protéká elektrický proud, na sebe navzájem silově působí. Vodiče se souhlasně orientovanými proudy se přitahují, vodiče s opačně orientovanými proudy se odpuzují.Velikost sil, kterými na sebe oba vodiče vzájemně působí, nezáleží na směru proudů ve vodičích a má pro oba případy velikost 0,4 mN. Pokud vodiči prochází elektrické proudy stejným směrem, vodiče se vzájemně přitahují. V případě, že vodiči prochází proudy v opačných směrech, vodiče se odpuzují.Okolo vodiče s proudem tvoří magnetické indukční čáry uzavřené kružnice ležící v rovině kolmé na osu vodiče a se středy ležícími v ose vodiče.

Jakou silou na sebe navzájem působí dva rovnoběžné vodiče : Dva vodiče, kterými prochází proud stejným směrem, se k sobě přitahují. Dva vodiče, kterými prochází proud opačným směrem, se odpuzují. Při zkratových proudech jsou tyto síly poměrně velké a mohou způsobit zkroucení nebo vytrhání špatně upevněných vodičů.

Kde se bere magnetická síla

Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy. Magnetické pole může být také vyvoláno změnami elektrického pole.

Na čem závisí magnetické pole cívky : Magnetické pole cívky

Velikost magnetické indukce závisí na počtu závitů cívky a na elektrickém proudu, který danou cívkou prochází.

Pokud mají proudy ve vodičích stejný směr, budou síly, kterými na sebe oba vodiče působí, přitažlivé a vodiče se tak pohnou směrem k sobě. Naopak, pokud vodiči poteče proud opačným směrem, budou síly odpudivé a vodiče se odtáhnou.

Indukčnost cívky závisí na počtu závitů, rozměrech a tvaru cívky a prostředí kolem cívky – zvláště na vloženém jádře v cívce. Cívka s větším počtem závitů má větší indukčnost, cívka s jádrem má větší indukčnost než cívka bez jádra. Indukčnost závisí také na tvaru jádra – uzavřené jádro významně zvětšuje indukčnost.

Jak pusobi magnetické pole

Magnetická síla je důsledkem elektromagnetické síly, jedné ze čtyř základních sil přírody, a je způsobena pohybem náboje. Dvě nabitá tělesa pohybující se stejným směrem se přitahují magnetickou silou. Obdobně nabitá tělesa pohybující se opačným směrem se odpuzují.Magnetické pole působí boční silou na pohybující se elektrony ve vodiči. Protože vodivostní elektrony nemohou vodič opustit, přenáší se tato síla na samotný vodič. Síla působící na vodič se zvětšuje s rostoucím proudem ve vodiči, s rostoucí magnetickou indukcí pole a s účinnou délkou vodiče.Podle směru proudu ve vodiči a orientace magnetických indukčních čar se vodič vychýlí buď vpravo, nebo vlevo. Jestliže při stejné orientaci magnetických indukčních čar změníme směr proudu, změní se výchylka vodiče v opačnou. Příčinou vychýlení vodiče je vzájemné působení magnetických polí magnetu a vodiče s proudem.

Velikost síly mezi vodiči je přímo úměrná součinu proudů ve vodičích, délce vodičů a nepřímo úměrná jejich vzdálenosti.

Jak zjistit pól magnetu : Postup zjištění magnetických pólů magnetů je jednoduchý. Když magnet ke kompasu otočíte severním pólem, zobrazí střelka kompasu jih. Pokud magnet otočíte o 180 ° a bude ke kompasu nebo buzole směřovat svým jižním pólem, kompas se také otočí o 180 ° a střelka zobrazí sever.

Co odpuzuje magnet : Diamagnetické látky jsou např. měď, uhlík, zlato, síra, voda. Tyto látky mírně zeslabují magnetické pole. Od magnetu se budou odpuzovat.

Proč se dva magnety odpuzují

Volně uchycené magnety (magnetické střelky kompasů) se ustálí tak, že jejich severní pól směřuje k severu zeměkoule (kde se nachází její jižní magnetický pól). Dva magnety na sebe silově působí tak, že souhlasné póly se odpuzují a opačné póly se přitahují.

U elektřiny (cizím slovem intensitu) čili množství za vteřinu proteklých elektronů měříme v ampérech, zkratka (A). (Kdo to byl Ampére, kliknout zde.) Projde-li vodičem za sec asi 6300 biliónů elektronů, říkáme, že jím teče proud jednoho ampéru. Při proudu 1A projde průřezem vodiče za 1 vteřinu množství 1 coulombu.Orientace indukčních čar závisí na směru proudu a k jejímu určení používáme Ampérovo pravidlo pravé ruky: Naznačíme uchopení vodiče do pravé ruky tak, aby palec ukazoval dohodnutý směr proudu ve vodiči, prsty pak ukazují orientaci magnetických indukčních čar.

Na čem závisí indukovaný proud : napětí a v uzavřeném obvodu prochází indukovaný proud. Směr proudu je závislý na směru změny magnetického pole a na orientaci pólů magnetu vůči cívce. Uvedené situace mají za následek vytvoření (indukci) elektrického proudu v elektrickém obvodu, ačkoliv k tomuto obvodu nebyl připojen žádný zdroj.