Antwort Jak na nýtování? Weitere Antworten – Jak se provádí nýtování

Jak na nýtování?
Při nýtování se dřík nýtu zasune do otvorů ve spojovaných materiálech, hlava nýtu musí překrývat okraj otvoru v dostatečné ploše. Na druhé straně se vyková závěrná hlava. U ocelových nýtů – tam kde jsou zvýšené nároky na únosnost či těsnost spoje nebo při průměru dříku větším jak 10 mm se provádí nýtování za tepla.Nýty lze provést dvojím způsobem: Přímé spojení – u přímého nýtování se dosahuje spojení roznýtováním jedné části v části druhé. Roznýtovává se nejčastěji zastudena, proto musí být součást, která se roznýtovává, z dobře tvárného materiálu. Používá se jen u málo namáhaných součástí.Nýt je nasazen do vrtaného nebo děrovaného otvoru. Pomocí speciálního nářadí se trn nýtu zarovnaně utrhne. Trn nýtu deformuje pouzdro nýtu na zadní straně (slepé straně), čímž se vytvoří závěrná hlava. Jakmile se nýtovací části spojí, utrhne se trn nýtu na určitém místě.

Jakou délku nýtu : Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku. Se všemi uvedenými parametry můžete vypočítat požadovanou délku nýtu. Přídavek je obvykle přibližně 1,5D.

Jak zvolit správný nýt

Velikost nýtu

Nýty se vyrábí v normalizovaných velikostech. Pro správný výběr nýtu je potřeba znát tloušťku spojovaných materiálů. Optimálně by měla být výška dříku u tenčích materiálů o 1-2 mm, u silnějších materiálů o 2-3 mm delší než je tloušťka spojovaných materiálů.

Jaké jsou nevýhody Nýtových spojů : Nevýhody nýtových spojů:

nízká produktivita práce a vysoká pracnost (fyzická námaha) nižší pevnost. zeslabení spojovaných materiálů dírami a možný vznik trhlin během výroby děr. nezaručují přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástí

Trhací nýt slouží jako spojovací součástka pro zhotovení nerozebíratelných spojů. Trhacím nýtem lze nahradit šroub či svár.

Kromě trhacích nýtů existují i nýty rozklepávací. Sestávají z dutého válečku a kulatiny zakončené na jedné straně hlavičkou. Do předvrtaného otvoru na spoji dvou konstrukčních dílů se zasune váleček s kulatinou a na straně, kde není rozšířená hlavička, se rozklepe do tvaru další hlavičky.

Jak Roznytovat nýt

Pro správně provedený nýtovaný spoj je důležité:

  1. vybrat nýt správné velikosti dříku k tloušťce spojovaných materiálů,
  2. při nýtování vyvinout dostatečnou tlakovou sílu při roznýtování,
  3. úder kladívka musí být kolmo na nýtovač,
  4. pro nýtování použít správné nástroje a nářadí k dané velikosti nýtů.

Vždy je třeba se řídit požadavky výrobce nýtů, ale u běžných trhacích nýtů bývá pravidlo jednoduché: vrták (a tedy i otvor) má být vždy o 0,1 mm větší než průměr nýtu. Například pro nýt o průměru 4,8 mm tak potřebujete 4,9mm vrták. Liší se to jen u rozpěrných trhacích nýtů, kde je potřeba vzít vrták větší o 0,2-0,5 mm.Délka trhacích nýtů podle svěrné tloušťky

Standardní trhací nýty
Průměr nýtu (mm) Délka nýtu (mm) Svěrná tloušťka
3.2 18 12.0-15.0
20 15.0-18.0
4.0 5 0.5-2.5


Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Jak funguje trhací nýt : Trhací nýt se zasune do vyvrtaného otvoru na dílu. Pomocí montážního nástroje se zatáhne za nýtovací trn tak, aby deformoval nýtovací pouzdro a pevně jej spojil s dílem. Při dosažení lámavé síly se nýtovací trn v místě požadovaného lomu odlomí a jednoduše se zlikviduje.

Jak naložit kýtu na řízky : Plátky kýty osolíme, opepříme a lehce naklepeme. Připravíme si marinádu z jogurtu (nejraději používám Selský), rozšleháme do něho vejce, přidáme grilovací koření a prolisovaný česnek (může být i česneková pasta). Vložíme plátky masa do marinády. Dáme do chladničky a necháme den či dva odležet.

Jak dlouho smažit řízky z kýty

Smažte pozvolna ve vyšší vrstvě tuku, po každé straně asi 3–5 minut dozlatova. Řízky během smažení ani zbytečně neotáčejte a hlavně do nich nepíchejte vidličkou, aby z masa nevytekla šťáva.

Například pro ozdobu s trnem o délce 5 mm je ideální volit kůži o tloušťce 3 – 3.5 mm.

  1. Do výrobku vysekneme otvor.
  2. Z lícové strany vložíme ozdobu a položíme na třísločiněnnou useň, nebo matrici.
  3. Na dřík vložíme hlavičku nýtu.
  4. Na hlavičku nýtu přiložíme kolmo nýtovač a úderem palice do nýtovače nýt roznýtujeme.

Při použití dvouručních pákových nýtovacích kleští jednoduše "zacvakneme" středovou hlavici, která ukotví nýt do materiálu, a následně pohybujeme oběma pákami nýtovacích kleští nahoru a dolů tak dlouho, než je nýt dokonale upevněný. Kleště pak samy "odskočí" a nýt zůstane bezpečně ve spojovaném materiálu.

Co je trhací nýt : Trhací nýt je spojovací prvek vyráběný dle normy DIN 7337, je složen ze dvou částí: těla nýtu a trnu. Vytváří trvale nerozebíratelný spoj. Používá se zpravidla pro mechanické spojování v případech, kdy je spoj přístupný pouze z jedné strany. Tvářené tělo nýtu je tvořeno dutým válcem.