Antwort Jak na Krouhane zelí? Weitere Antworten – Kolik kmínu na 10 kg zelí

Jak na Krouhane zelí?
Na 1 kg zelí přidáváme 1,5 dkg soli a pak také kmín.Z hlávky zelí odstraňte viditelně poškozené vnější listy, které jsou často ovadlé nebo popraskané. Čím hlouběji půjdete, tím budou listy čerstvější. Hlávku rozřežte na poloviny, poté na čtvrtky a z každé pak jedním podélným řezem odstraníme košťál. Jednotlivé čtvrtky půjdou už jednoduše nakrouhat.Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

Kolik solí na 15 kg zelí : Nakrouháme, popř. koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu.

Kolik zelí se vejde do 10l

Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Jak na Krouhane zelí : Zelí velmi jemně nakrouhejte, tradičně se k tomu používá kruhadlo, v menším množství můžete použít krouhací nástavec robotu, v nouzi můžete zelí i velmi jemně nakrájet. Krouhejte ideálně do kameninové nádoby, tzv. zeláku, pokud vyrábíte větší množství, pak do třeba do vaničky nebo většího škopku.

Postup přípravy

Zelí velmi jemně nakrouhejte, tradičně se k tomu používá kruhadlo, v menším množství můžete použít krouhací nástavec robotu, v nouzi můžete zelí i velmi jemně nakrájet. Krouhejte ideálně do kameninové nádoby, tzv. zeláku, pokud vyrábíte větší množství, pak do třeba do vaničky nebo většího škopku.

Pozdní a polopozdní zelí je nejlepší pro kvašení a další způsoby nakládání, oproti ranému zelí, které s je ideální k okamžité konzumaci nebo ke krátkodobému naložení, například jako pickles, tedy se solí. Odrůda hlávkového zelí Pavlo F1 je vhodná především ke krouhání, lze ji použít i pro přímý konzum a skladování.

Kolik zelí do 10 l Zeláku

Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.Na 10 kg zelí použijte 15 – 20 dkg soli, a 15 dkg cibule nakrájené na půlkolečka. Dochutit je můžete cca 20 g kmínu, kouskem křenu, větvičkou kopru, někdo přidává i hořčičné semínko, nastrouhané jablko a česnek. Recepty se v minulosti lišily kraj od kraje.Objem zeláku v litrech,tolik budete potřebovat nakrouhaného zelí v kilech. (Soudek 5 litrů se rovná 5kg nakrouhaného zelí).

Slovensky, polsky a rusky se zelí řekne kapusta (капуста), což je v češtině název pro jinou zeleninu.

Kdy koupit zelí na krouhání : Prodej zelí a krouhání potrvá minimálně do konce října. Zelí se prodává od začátku září, ale praví gurmáni teprve přijdou až zelenina přejde prvními mrazíky a podzimními mlhami, aby hlávky nasály vláhu a byly ještě šťavnatější. Že je nakládání kumšt, není třeba připomínat.

Kdy se sklízí zelí na krouhání : Pourovo polopozdní – tradiční ověřená odrůda výborná pro krouhání. Kulovité hlávky dosahují 5 až 10 kg. Sklizeň od září do poloviny října.

Jak dlouho nechat zelí v teple

Na teplém místě (ideální je teplota 12–15 °C) nechte zelí kvasit po dobu 4 až 6 týdnů. Vykvašené zelí dejte pak do chladné místnosti, kde ho zhruba každé 3 týdny kontrolujte, zda k němu nemůže vzduch a nekazí se. Případně ho rozdělte do sklenic a sterilujte, pak vám vydrží až do příští sezony.

Nakrouhané zelí smícháme se solí, kmínem, cibulí, koprem a přidáme bobkové listy. Zelí vkládáme do nádob nebo sudů a velmi důkladně upěchujeme dřevěnou palicí, aby pustilo dostatek šťávy. Přebytečnou šťávu odléváme. V nádobě necháme dostatečný prostor, tak aby se šťáva během fermentace nevylévala.Keramický porézní zelák s víkem a zátěží v různých objemech. Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Jak dlouho nechat naložené zelí : Na teplém místě (ideální je teplota 12–15 °C) nechte zelí kvasit po dobu 4 až 6 týdnů. Vykvašené zelí dejte pak do chladné místnosti, kde ho zhruba každé 3 týdny kontrolujte, zda k němu nemůže vzduch a nekazí se. Případně ho rozdělte do sklenic a sterilujte, pak vám vydrží až do příští sezony.