Antwort Jak na Šalování? Weitere Antworten – Co použít na Šalování

Jak na Šalování?
Základním, po dlouhou dobu používaným materiálem pro šalování betonových konstrukcí je však dřevo. Desky, dřevěné trámky, hranoly a latě se používají pro zhotovení bednění již hodně dlouho. Pro zhotovení velkoplošného bednění se používají OSB desky, dřevotřískové desky či překližka.Betonové schodiště – pevnost a odstranění šalování

Určitě je to nenechte sundat ještě minimálně 14 dní (já bych ale asi pro svůj osobní klid trvala na tom měsíci 😀 )Možností je nátěr fasádní silikonovou (BARLET SILIKON BARVA FASÁDNÍ V4018) nebo akrylátovou (BARLET AKRYLÁT BARVA FASÁDNÍ V4013) barvou ve zvoleném odstínu. Životnost těchto barev se pohybuje i okolo 20 let, pokud jsou na suchém podkladu (není uvedeno, zda zeď bude odizolována od zemní vlhkosti).

Jak betonovat v zimě : Betonování je možné i při venkovních teplotách pod 5 °C. Je však nutné přijmout speciální opatření, která přinesou zajištění požadované teploty při jeho výrobě i tuhnutí a tvrdnutí. Budete-li beton v zimním období připravovat svépomocí, používejte ohřátou záměsovou vodu (teplota by však neměla přesáhnout 50 °C).

Jak správně Šalovat

Princip šalování spočívá v umístění šalovací formy kolem obvodu konstrukce, nebo na rovnou plochu, kam se bude beton lít. Bednění musí být dostatečně pevné a stabilní, aby odolalo tlaku a váze mokrého betonu. Po nalití betonu do formy stavebník čeká na zatuhnutí.

Jaký štěrk pod beton : Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.

Po uložení betonu do konstrukce je nutné jej chránit vhodnými opatřeními tak, že teplota povrchu betonu neklesne pod + 5 °C dokud beton nedosáhne pevnosti, při které může odolávat mrazu bez poškození (obvykle > 5 MPa, záleží na třídě betonu,- orientačně po dobu min. 3 dnů)

Chceme-li zabránit trhlinám od plastického smršťování na volných površích, musíme před ukončením betonáže celé konstrukce povrch betonu dočasně ošetřovat. Míra nutnosti ošetřovat beton stoupá přímo úměrně s délkou trvání betonáže a s intenzitou nepříznivých klimatických podmínek.

Čím natáhnout ztracené bednění

Měl sem v plánu natáhnout lepidlo-perlinku-lepidlo a finálku silikonovou omítku .Na sloupky se používá zákrytová deska I nebo V dle rozměru sloupku, na zídky využijete průběžné zákrytové desky II, III nebo IV. Široký výběr barev vám zaručí, že si zvolíte stejný odstín, který jste vybrali pro plot a další betonové prvky.Pokud přemýšlíte, čím tedy podklad vyrovnat, když ne betonem, pak vězte, že místo něj můžete použít vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva. Jsou to vlastně malá keramická zrna s průměrem 1-4 mm, která perfektně vyplní každou skulinu či nerovnost.

S kropením základové desky byste měli v podstatě začít hned po betonáži. Samozřejmě záleží na ročním období a teplotě vzduchu. Nejdůležitějších je prvních 48 hodin. Tato doba je nejdůležitější pro celý proces zrání betonu základové desky a po celou dobu by proto měl beton zůstat vlhký.

Jak hluboké základy pro dům : V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jak davat Roxory do bednění : Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Jak si udělat betonovou štěrku

Betonovou stěrku vyhlaďte nerezovým nerezovým hladítkem (naleznete na našem eshopu) . Omítku nechte zaschnout a vytvrdnout 3 až 6 hodin. Po 3 – 6 hodinách lze aplikovat druhou vrstvu s tloušťkou 1 – 2 mm. Druhou vrstvu betonové stěrky nechte zaschnout po dobu 1 – 3 hodiny – omítka by neměla po doteku "lepit".

Nejčastější otázky při míchání betonu

Při míchání betonu na podlahu je standardem poměr cementu a písku 1:3:4 (1 lopata cementu, 3 lopaty písku a 4 lopaty štěrku). Zvolte písek s frakcí 0/4 mm, případně štěrk 4/8 mm. Na 25 kg cementu potřebujete cca 15 l vody.

Tloušťka vyrovnávacího potěru Doporučený čas schnutí
< 4 cm 1 týden na cm
5 cm 6 týdnů
6 cm 8 týdnů
> 6 cm + 4 týdny na každý cm navíc

Jak dlouho nesmí pršet na beton : Po uložení betonu do konstrukce je nutné jej chránit vhodnými opatřeními tak, že teplota povrchu betonu neklesne pod + 5 °C dokud beton nedosáhne pevnosti, při které může odolávat mrazu bez poškození (obvykle > 5 MPa, záleží na třídě betonu,- orientačně po dobu min. 3 dnů)