Antwort Jaký musí být zemní odpor pro uzemnění cívky napěťového chrániče? Weitere Antworten – Co musí být připojeno přes proudový chránič

Jaký musí být zemní odpor pro uzemnění cívky napěťového chrániče?
Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.OEZ doporučuje max. 4 ks jističů za 2pólový chránič – viz výše. V ČR se běžně pro zásuvkové obvody používají standardní 1pólové jističe LTE.Pro všechny zásuvkové a světelné obvody v bytech i domech jsou povinné proudové chrániče se jmenovitým rozdílovým proudem max. 30 mA. Dřevodům musíte ochránit i hlavním proudovým chráničem se jmenovitým proudem max. 300 mA.

Jak funguje napěťový chránič : Cívka elektromagnetu je jedním koncem připojena na chráněnou část, druhým je uzemněna. Vyskytne-li se na chráněné části proti zemi napětí dosahující úrovně nastaveni elektromagnetu, chránič odpojí chráněné zařízeni od zdroje. Chráničový vodič se smí spojit pouze s chráněnými částmi.

Jaké parametry musí mít proudový chránič

ČSN 33 2130 ed.

5.3.11 Zásuvkové obvody nepřekračující 32 A musí mít doplňkovou ochranu tvořenou proudovým chráničem: s jmenovitým reziduálním proudem nepřekračujícím 30 mA v souladu s normou ČSN 33 2000 4 41 ed. 3. Toto opatření se vztahuje i na trojfázové zásuvky připojené na obvod s jištěním nepřekračujícím 32 A.

Jaký proudový chránič do koupelny : V koupelně musí být ochranné opatření tvořené proudovým chráničem s vybavovacím residuálním proudem nepřekračujícím 30 mA i pro svítidla, pokud nejsou na malé napětí 12V a odděleny bezpečnostním transformátorem s dvojitou izolací. Elektrická zařízení musí být vhodná do koupelny a musí mít odpovídající krytí.

Hlavní jistič – vypínací zkratová schopnost 10kA:

Zatímco pro zásuvkové nebo světelné okruhy si vystačíte s běžnými jističi se zkratovou odolností 6kA, jako hlavní jistič je nutné použít jistič se zkratovou odolností 10kA.

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči

V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.Proudový chránič (zkratka RCD, anglicky Residual-Current Device, nebo FI z německého FI-Schalter, Fehlerstrom-Schutzschalter, hovorově fíčko) je elektrický přístroj, který chrání obsluhu před nebezpečným dotykovým napětím i proti požáru.Jak tedy proudové chrániče testovat Základní a pro laiky i předepsaný pravidelný test je pomocí velmi krátkého zmáčknutí testovacího tlačítka (bez demontování krycí desky v rozvaděči) ve stavu zapojení. Toto sepnutí odpovídajícím způsobem simuluje zátěž. U přístrojů BONEGA je předepsaný test 1x za 6 měsíců.

Principem ochrany proudovým chráničem je velmi rychlé odpojení od zdroje elektrického proudu (10 až 30 ms, při vyšších proudech až 10× méně) v okamžiku, kdy proudový chránič detekuje velmi malý unikající proud (10 až 30 mA).

Jakou hodnotu proudového chrániče : 1. Jestliže je daný obvod určen pro zátěže, kde je vyloučen stejnosměrný pulzující nebo čistě stejnosměrný reziduální proud, lze použít proudové chrániče typu AC. 2. Kde je riziko výskytu reziduálního proudu, který nemá nulovou střední hodnotu, je třeba použít proudové chrániče typu A.

Kolik W na 16A jistič : Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.

Jaký jistič na 6kW

pokud máte hlavní jistič 1f 25A tak máte k dispozici 6kW.

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Typická velikost jističe u takového bytu bývá zpravidla 1f 25A (u sebe můžete také narazit na 16A, 20A nebo 32A jistič). I – je velikost proudu (tedy velikost hlavního jističe). Takže pokud máme hlavní jistič o velikosti 25A, tak nám vyjde dosazením do vzorce celkový příkon 5,75kW (reálně 5,5kW).

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči ve střídavé šití s ochranným opatřením automatickým odpojením od zdroje : V tomto článku se uvádí, že ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči u zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití a u mobilních zařízení určených pro venkovní použití jejichž jmenovitý …