Antwort Jak Mnozit květiny? Weitere Antworten – Jak se množí květina

Jak Mnozit květiny?
Nejvhodnější dobou pro množení pokojových rostlin je právě jaro a počátek léta. Kdy je dostatek světla a vyšší teploty. Rostliny množíme několika způsoby, řízkováním, pomocí výběžků, odnoží nebo dělením trsů. Každá rostlina má svou metodu, některé, dobře se množící, většinou pak několik nebo všechny.Množení rostlin je proces, kdy se počet jednoho nebo více organismů zmnoží. Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).Při opylení se pyl z tyčinek samčí rostliny přenáší na pestík samičí rostliny. Po oplození z některých pylových zrn roste pylová láčka nesoucí samčí pohlavní buňku až do vajíčka, ve kterém pak tato buňka splyne se samiččí pohlavní buňkou – a z oplodněné samiččí buňky se vyvíjí zárodek nové rostliny.

Jak spravne Rizkovat : Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. To rostlině nijak neublíží a řízek obvykle zakoření do několika týdnů. Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor.

Kdy množit šeřík

Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů.

Kdy množit růže : Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.

Rozmnožování masožravých rostlin

Rozmnožovat lze i vegetativně (dělením), například nařezáním kořenů na 2 cm dlouhé kusy, které položíme na vlhký substrát. Za několik týdnů začnou růst na kořenech malé rostlinky. Můžeme též oddělit celý list, který též položíme na vlhký substrát.

Tyčinky vytvářejí pyl, který se dostává na bliznu pestíku. Pyl vyklíčí v pylovou láčku oplodní vajíčko ve vaječníku, přesněji vaječnou buňku, která se ve vajíčku nachází. Z oplodněné vaječné buňky vznikne zárodek, z vajíčka vznikne semeno a ze semeníku (a případně dalších částí květu) se stane plod.

Které rostliny se rozmnožují semeny

Mezi nahosemenné rostliny náleží cykasy, jehličnany a jinany. Rozmnožují se semeny, která jsou často uložena volně na šupinách šištic (nejsou ukryta v plodech).Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.

Co zasadit pod šeřík : Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Jak rozmnožit růží z květů : Odřízněte silnější vyzrálé, ale stále zelené letorosty. Odstraňte z nich květ a nařezejte je na délku přibližně 12-16 cm. Řízky zbavte také 2-3 spodních lístků, aby nezačaly zahnívat. Nakonec stonky seřízněte na konci pod úhlem 45°.

Jak množení růží pod sklenicí

Stonek zasadíme do země tak, aby byla tři očka schována pod zemí a tři koukala ven. Půda by měla být dostatečně vlhká a humózní, ne však přemokřená. Stonek přiklopte sklenicí – rodiče naší zákaznice použili 5 l zavařovací sklenici – udržíte tak růži v teple a vlhku. Pak už stačí jen zalévat a čekat.

Většina masožravých rostlin vyžaduje vlhký až mokrý substrát, některé také vysokou vzdušnou vlhkost. Mnoha druhům může uškodit také suchý vzduch, proto masožravky nikdy neumísťujte třeba nad topení. Suchý vzduch může způsobit například špatný vývin pastí apod.Nejčastěji se používá vločkové krmivo, které se rozmělní na prášek a následně se rostliny posypou. Můžete použít i třeba gammarus (sušené larvy). Tento způsob hnojení lze použít jen pro rostliny, které nepotřebují hýbající se kořit (tzn. že tím nedokážete hnojit mucholapku podivnou a bublinatky).

Jak dochazi k opylení : K opylení může dojít uvnitř květu vlastním pylem (autogamie, samosprašnost) nebo pylem z květu jiného jedince (allogamie, cizosprašnost). *Autogamie: opylení pylem téhož květu = idiogamie. U některých idiogamických rostlin se květ vůbec neotvírá a k opylení dochází uvnitř poupěte = kleistogamie.