Antwort Jaké máme tkáně? Weitere Antworten – Jaké jsou typy tkání

Jaké máme tkáně?
tkáň

  • epitelová tkáň – zevní pokryv těla, výstelka tělních dutin a dutin orgánů, výstelka žláz apod.,
  • pojivová tkáň – vazivo, chrupavky, kosti, krev,
  • svalová tkáň – kosterní, hladká a srdeční svalovina,
  • nervová tkáň – centrální a periferní nervový systém.

Typy tkání

  • epitelová tkáň (krycí)
  • pojivová tkáň
  • svalová tkáň
  • nervová tkáň
  • tekutá (trofická) tkáň

Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.

Jak se nazývá Výstelková tkáň : tkáň výstelková a krycí (epitely)

Nemají vlastní cévní zásobení. Epitely dělíme podle tvaru, vrstev a funkce: podle tvaru – plochý (dlaždicový), cylindrický, kubický, přechodní (má schopnost měnit tvar podle náplně – např. u močového měchýře)

Jaké máme svalové tkáně

Rozlišujeme celkem tři typy svalové tkáně: kosterní svalová tkáň, hladká svalová tkáň, srdeční svalová tkáň.

Co je to kostní tkáň : Kostní tkáň představuje specializovaný typ pojivové tkáně, která se od všech ostatních typů odlišuje tvrdostí a pevností. Kostní tkáň je základem všech kostí, a skládá se z kostních buněk a z kostní matrix.

Vazivo se hojí rychle a dobře. Do novotvořeného vaziva prorůstají cévy a vazivové buňky, které se rychle dělí a produkují vlákna a beztvarou mezibuněčnou hmotu. Vzniká bělavá a pevná vazivová jizva.

Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.

Z jakého typu tkáně je chrupavka

Chrupavka patří mezi podpůrné pojivové tkáně. Je bezcévná, pevná a pružná. Bílá nebo nažloutlá pevná hmota. Charakterizuje ji vysoká koncentrace glykosaminoglykanů (GAG) a proteoglykanů.Krev je tekutá tkáň těla, která protéká cévami a má řadu důležitých funkcí. Mezi hlavní funkce patří přenos látek a to zejména kyslíku a oxidu uhličitého. Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni.Sval (musculus), často také svalovina, je orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu živočicha nebo jeho části. Sval je tvořen především svalovou tkání. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu. Věda, která zkoumá svaly, se nazývá myologie.

Sval kožní (též platyzma z lat. platysma, z řec. platys = plochý), je velmi tenký plochý sval, který se nachází v podkoží krku — na povrchové krční fascii. Upíná se tedy na kůži krku (z největší části), nikoliv na kosti, jako u většiny svalů.

Jak se jmenuje kostní buňka : Kostní buňky jsou buňky, které se vyskytují v kostní tkáni. Rozlišujeme čtyři typy kostních buněk: osteoprogenitorové buňky, osteoblasty, osteocyty a osteoklasty.

Kde je houbovitá kostní tkáň : Hutná kostní tkáň (substantia compacta) – ta je umístěna na povrchu kosti. Její stavba je upravena ve vrstvy – lamely (lamelosní kost). Tyto lamely jsou typicky uspořádány do válcovitých útvarů – osteonů (Haversových systémů). Osteon může tvořit až 20 lamel soustředně uspořádaných kolem centrálního kanálku.

Který orgán v těle dorůstá

Játra se skutečně vyznačují nebývalou regenerační schopností. Po 50- až 60procentní resekci jaterní tkáně dorostou lidská játra do původní předoperační velikosti během několika měsíců. Rovněž v případě toxického poškození se nepoškozené jaterní buňky dokáží zmnožit tak, že postupně nahradí poškozenou tkáň.

Pohyb ve vodě regeneraci výrazně urychluje. A zvláště to platí pro pohyb v chladné vodě. Pokud máte k dispozici bazén, jezero či rybník, využijte toho. Plavecký bazén je také možno nahradit kádí s chladnou vodou, která může dokonce obsahovat i kusy ledu.Měkkými tkáněmi se rozumí svalová tkáň, tuková tkáň, vazivo, krevní cévy a některé další tkáně v lidském těle.

Co je to Chondron : chondros–chrupavka, kytos–buňka) je hlavní buňka vyskytující se v chrupavce. Vzniká z mezenchymálních chondroblastů, buněk schopných se dělit. Chondrocyty se nachází v dutinách zvaných lakuny a produkují mimobuněčnou hmotu (především kolagen, elastin, hyaluronan, proteoglykany).