Antwort Jaké máme Povodí? Weitere Antworten – Kolik máme povodí

Jaké máme Povodí?
Povodí v Česku jsou tři, protože Česká republika se svou složitou geologickou stavbou představuje prakticky střechu Evropy a je významnou pramennou oblastí kontinentu.Plán hlavních povodí České republiky byl zpracován pro tři hlavní povodí – povodí Labe, povodí Moravy včetně dalších přítoků Dunaje a povodí Odry.Plocha povodí (F) je potřebná k výpočtu některých měrných jednotek odtoku. Určuje se z mapy tak, že se na ní vymezí rozvodní čárou a změří se planimetrem. Na vodohospodářských mapách jsou velikosti ploch povodí uvedeny. Průběh rozvodní čáry lze vést podle pramenů řek a podle reliéfu terénu.

Jaký je rozdíl mezi Povodím a Úmořím : Povodí je oblast, ze které voda odtéká do jedné konkrétní řeky či jezera. Hranice mezi dvěma povodími se nazývá rozvodí. Všechna povodí konkrétního moře či oceánu pak nazýváme úmoří.

Co to je povodí

Povodí je území, ze kterého veškerý povrchový odtok odtéká sítí vodních toků k určitému místu vodního toku (obvykle soutok s jiným vodním tokem nebo vyústění vodního toku do jiného vodního útvaru).

Co to je přítok : Přítok je tok nižšího řádu, zpravidla řeka nebo potok, jenž se vlévá do toku vyššího řádu. Obvykle se vyznačuje menší délkou, vodností, plochou povodí a také odlišným směrem říčního údolí. Rozlišují se přítoky různých řádů, podle toho, zda se vlévají do hlavní řeky I. řádu nebo do jejich přítoků.

POVODÍ – je oblast, ze které voda odtéká do jedné konkrétní řeky. ROZVODÍ – tvoří hranici mezi sousedícími povodími.

Vodorovná plocha povodí je vodorovná oblast, ze které může voda odtékat do více než jednoho cíle odvodnění. To zahrnuje také části povrchu, ze kterých vede odtok do této rovné plochy.

Jaké máme úmoří

Úmoří Přes území České republiky prochází hlavní evropské rozvodí, které ho rozděluje na 3 úmoří – Severního, Černého a Baltského moře. Jejich trojmezí se nachází na hoře Klepáč v masivu Králického Sněžníku. Každé úmoří lze dále dělit na povodí jednotlivých řek.Povodeň je přechodné výrazné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku.Počátek vodního toku je označován jako pramen, konec vodního toku jako ústí, což je místo, kde se řeka vlévá do řeky vyššího řádu, jezera nebo moře. Pramenem (počátkem) vodního toku může být vývěr podzemní vody, výtok z ledovců, bažin a močálů nebo soutok dvou a více toků nižšího řádu.

Svratka se vlévá do Dyje ve střední novomlýnské nádrži jako její levý přítok v nadmořské výšce 170 m. Významnými přítoky Svratky zprava jsou toky Fryšávka, Nedvědička, Bílý potok, Bobrava a Jihlava. Zleva do Svratky ústí Hodonínka, Besének, Svitava a Litava.

Jak se říká částem toků : Počátek vodního toku je označován jako pramen, konec vodního toku jako ústí, což je místo, kde se řeka vlévá do řeky vyššího řádu, jezera nebo moře. Pramenem (počátkem) vodního toku může být vývěr podzemní vody, výtok z ledovců, bažin a močálů nebo soutok dvou a více toků nižšího řádu.

Jak se dělí povodně : Dělení povodní

Rozlišujeme 2 typy povodní: – přirozená povodeň: způsobená přírodními jevy (tání, dešťové srážky, chod ledů), – zvláštní povodeň: způsobená civilizačními vlivy (porucha vodního díla, která může vést až k havárii – např. protržení hráze).

Kolik měří řeka Svratka

174 kmSvratka / Délka

Řeka Svratka protéká Moravou a tvoří největší přítok Dyje. Protéká okresy Žďár nad Sázavou na Vysočině, Brno-venkov, Brno-město a Břeclav v Jihomoravském kraji. Je dlouhá 173,9 km, plocha povodí činí 7112,79 km².

1 094 kmLabe / DélkaZvláštní povodeň – povodeň způsobená poruchou či havárií (protržením hráze) vodního díla vzdouvajícího nebo akumulujícího vodu (dále jen „vodní dílo, VD“), nebo nouzovým řešením kritické situace na vodním díle vyvolávající vznik mimořádné události (krizové situace) na území pod vodním dílem.

Jaké máme řeky : Tabulka řek

Poř. Řeka Délka v ČR v km
1. Vltava 430,2
2. Labe 368,07
3. Morava 269,36
4. Ohře 246,55