Antwort Jak mluvit s obeti domácího násilí? Weitere Antworten – Co je možno považovat za domácí násilí

Jak mluvit s obeti domácího násilí?
Domácím násilím se rozumí týrání fyzické (tělesné), psychické (duševní), sexuální nebo ekonomické mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí, mimo kontrolu veřejnosti.Překonejte pocity studu, viny a strachu. Zavolejte na linku krizové pomoci pro osoby ohrožené domácím násilím na tel. čísle: 116 006 – Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí – nepřetržitý provoz a volání zdarma. Konzultantovi se nemusíte představit a na této lince konzultant nevidí číslo, ze kterého voláte.Možné znaky psychického týrání:

Psychické násilí může zahrnovat hrozby, vydírání, nátlak, urážky, ponižování. Pod tuto formu domácího násilí bychom mohli zařadit i týrání ekonomické, nebo sociální. Ženy nemusí samy uznat nebo si uvědomit, že se jedná o týrání. Velmi často se zdráhají přiznat okolí, co se děje.

Jak se chová tyrana žena : Co je syndrom týrané ženy

Odmítají násilí přiznat svému okolí, kterému je její jednání často nepochopitelné. Žena s tímto syndromem je často netečná, otupělá a nemá žádné dlouhodobější plány. Málo komunikuje, je nepřístupná a nezajímá se o dění kolem sebe.

Co je to psychický teror

Psychické týrání nastává, když se jeden člověk pokouší zbavit druhého člověka jeho svobody jednání a získat nad ním kontrolu slovy nebo chováním, které manipuluje pocity nebo rozhodnutí.

Jak řešit domácí násilí : Obraťte se telefonicky na Policii ČR, na krizová intervenční centra ve svém kraji (jejich seznam najdete v pravém sloupci webu domaci-nasili.cz [1]) nebo na bezplatnou nepřetržitou Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí (telefonní číslo 116 006) [2].

Psychický teror

Je to tiché a nenápadné mučení, které může mít mnoho podob. Týrání partnera tichem, nadávkami, jeho neustálým shazováním, dáváním mu najevo, že nestojí za nic a podobně. „Špatně se na něj ukazuje, protože není vidět třeba jako modřiny.

Přesná definice ponižování neexistuje, avšak odborníci se shodují na tom, že ponižováním můžeme rozumět jakékoliv chování, které snižuje lidskou důstojnost, ať už jde o slovní agresi, či nenápadné poznámky. Cíl je však vždy stejný, agresor chce, aby o sobě jeho oběť začala pochybovat a on nad ní získal moc.

Jak vypadá psychický teror

Jak může psychické týrání vypadat

  1. Nadává vám nebo vás svými slovy ponižuje.
  2. Zesměšňuje vás nebo uvádí do rozpaků na veřejnosti.
  3. Kritizuje a znevažuje vaše úspěchy a vaši práci.
  4. Obviňuje vás ze svých vlastních chyb a z toho, že za ně nepřijímáte zodpovědnost.

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  1. Potíže se spánkem.
  2. Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  3. Všechno vás rozčiluje.
  4. Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  5. Vaše chutě se výrazně změnily.
  6. Pociťujete nadměrnou únavu.
  7. Neschopnost se soustředit.

Při psychickém týrání vás partner často „jen“ přehnaně kritizuje, má kousavé poznámky a omezuje váš volný pohyb.

(1) Kdo týrá osobu, která je v jeho péči nebo výchově, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

Jak se projevuje tyran : Naplňujete potřeby druhých za cenu toho, že nedbáte na sebe. Například, raději snášíte psychickou bolest, jen abyste neranili pocity druhého, nebo dáte peníze příteli, i když si to nemůžete dovolit. Máte pocit, že jste bezcenní. Psychické týrání může potlačovat váš pocit vlastní hodnoty.

Jak poznat že vás žena využívá : 5 znaků, podle kterých poznáte, že vás partner využívá

  1. Neustále ho omlouváte. Stává se vám, že se přistihnete, jak svého partnera neustále omlouváte
  2. Snaží se vás ponižovat.
  3. Vaši přátelé a rodina se o vás bojí
  4. Neopětuje vám pozornost.
  5. Nejste spokojeni s tím jak je váš vztah definován.

Jak poznat že vám lže

Projevů je spousta

  • Klopí oči – ačkoli při normálním hovoru nemá problém dívat se vám zpříma do očí, najednou je často sklápí k zemi, rozhlíží se po okolí, kouká do stropu, jen do těch vašich očí se podívat nechce.
  • Mne si nos či ušní lalůčky – mluví a mluví a přitom si pořád tře špičku nosu, případně ušní lalůčky.


Duševní nemoc či porucha se u dětí i dospělých projevuje problémy v oblasti nálad a emocí, v oblasti myšlení, pozornosti a paměti a také v chování, sebekontrole. Tyto potíže se často kombinují, komplikují či přímo znemožňují zapojení nemocného do běžného života a přinášejí pocit utrpení pro něho samotného.Duševní bolest se může projevovat jako stres, napětí, smutek, zoufalství, pocit prázdnoty, úzkost, beznaděj, ztráta radosti ze života, ztráta vitality, ale i pocit celkové fyzické nepohody, jako třeba při počínající chřipce. V kontextu duševní nepohody je duševní bolest často jedním z projevů.

Jak poznat psychické týrání děti : Psychickým týráním se rozumí zesměšňování, kritizování, ponižování a terorizování dítěte v soukromí i na veřejnosti nebo naopak nepřiměřené nároky na ně. Pokud je dítě svědkem domácího násilí mezi dospělými, jedná se také o jeho psychické týrání.