Antwort Jak macerovat propolis? Weitere Antworten – Jak pripravit propolis

Jak macerovat propolis?
Základním produktem je výroba propolisové tinktury. Propolis se vloží do skleněné nádoby s 60%-80% alkoholem a při občasném míchání se nechá rozpouštět po několik dnů v temnu při teplotě okolo 20°. Ověřený poměr propolisové tinktury je 1:2 – 1 objemový díl propolisu k 2 objemovým dílům alkoholu.Odměříme si 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu. Bylinářka Ivana Haldová doporučuje použít 60–80procentní alkohol, abychom z propolisu získali co největší množství účinných látek. Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme. Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití.Obvykle je rozpouštěn ve 40% alkoholu v koncentraci 7% (7 g propolisu na 100 g potravinářského lihu). Dobře protřepeme, necháme 9 dnů stát (vyluhovat) a každý den protřepáváme.

Jak vyrobit mast z propolisu : Mast s proplisem – recept

Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.

V čem rozpustit propolis

Propolis nejde ve vodě téměř rozpustit. Dá se ale dobře rozpustit v tuku rozpouštějících rozpouštědlech (aceton nebo chloroform – pro člověka špatně snesitelný). Pokud byste rádi vyráběli propolisový roztok k lidské spotřebě v podobě tinktury, doporučujeme použít etylalkohol v 70 % koncentraci.

Co léčí propolis : Propolis působí proti bakteriím, plísním a také virům. Díky kombinaci s jeho protizánětlivým účinkem našel široké využití v léčbě kožních obtíží. Nejběžnějším přípravkem s propolisem je propolisová tinktura. Vzniká rozpuštěním propolisu v lihu s obsahem alkoholu okolo 60 %.

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Výběr alkoholu

Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku. V našich krajích je oblíbená zejména slivovice či hruškovice, nejlépe pak ta z plodů vlastní zahrady. Pro tinktury cílené na topickou (kožní) aplikaci je nepřekonatelná klasická Alpa francovka, která je plná i dalších prospěšných látek.

Jak rozpustit propolis

Rozpuštění propolisu v oleji: V malém hrnci nebo ve vodní lázni pomalu zahřívejte nosný olej. Přidejte rozdrcený propolis a za stálého míchání nechte na mírném ohni rozpustit. To může trvat až 30 minut. Důležité je nepřekročit teplotu 60 °C, aby se zachovaly léčivé vlastnosti propolisu.Při správném skladování může mít propolis životnost až 5 let.Nejjednodušší způsob jak získávat propolis je seškrabovat ho z úlu. Včely ho obvykle napatlají na horní loučky rámků, jelikož mezi horní loučkou a stropní fólií je mezera, do které se včely nevejdou, takže se ji pokusí ucpat. Když je teplo, má propolis konzistenci žvýkačky a dá se seškrábnout třeba rozpěrákem.

Vhodný alkohol

Do tinktury se proto většinou dostane více účinných látek než do čaje (vodného roztoku) a jsou v ní koncentrovanější. Jaký alkohol ale zvolit Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Jak skladovat tinkturu : Jak mám tinktury skladovat Tinktury skladujeme při teplotě do 28 °C.

Jak udělat tinkturu : Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Jak vyrobit tinkturu z Kotvicniku

Hrst kotvičníku napěchujeme do uzavíratelné nádoby vhodné velikosti a zalijeme alkoholem, nejlépe šedesátiprocentním. Nádobu necháme stát po dobu 14 dnů při pokojové teplotě na tmavém místě. Nezapomeneme každý den protřepat. Poté scedíme do jiné nádoby a můžeme užívat.

Jestli je propolis už hodně zatvrdlý, můžete ho namočit horkou vodou a až poté seškrábnout. Oblečení namočte do horké vody na dobu 20 minut a poté se pokuste odstranit co nejvíce propolisu, opět si můžete pomoci nožíkem nebo škrabkou. Z pracího prášku si vyrobte pastu a tu vetřete přímo na skvrnu.Při macerování se nesmí podcenit čistota a hygiena, ikdyž se při něm používá alkohol, vše používané musí být opravdu čisté, ideálně sterilizované. Suroviny používáme jen kvalitní. Výtažek necháme ustát a důkladně ho přefiltrujeme, tak aby byl zcela čistý.

Jak dlouho vydrží Propolisová tinktura : Trvanlivost tinktury není omezena.