Antwort Jak má vypadat sloh? Weitere Antworten – Jak má vypadat slohová práce

Jak má vypadat sloh?
Slohová práce vypravování

Vypravování začíná krátkým úvodem, v němž autor komentuje celý příběh z určitého odstupu. Následuje expozice, kde je již čtenář seznámen s časem a místem příběhu. Další odstavec je věnován představení zápletky, což je klíčová část každého vypravování.Úvod. Následuje první odstavec, nečekaně úvod, kam napíšete základní informace o popisovaném předmětu. Hodí se napsat, že předmět existuje, kde se s ním můžeme setkat apod.Shrnutí: Sloh musí obsahovat na nadpis, úvod, text a závěr, charakteristika by měla být vnější a vnitřní – v oddělených odstavcích, pozor na nežádoucí přílišný výskyt pomocných sloves (být, mít).

Jak vypada zpráva sloh : Zpráva – slohový útvar

Nevolíme květnatá spojení a vynecháváme vlastní názory. To nejdůležitější sdělení obvykle uvádíme v samotném titulku. Velmi důležité je dát si pozor na práci s časy, doporučujeme používat minulý čas.

V jakém čase se píše zpráva

– zpráva je informace o tom, co už se stalo – typický je proto minulý čas – jedná se o úvar informační (zpravodajský) – důraz se klade na objektivitu, vlastní názor autora je nežádoucí – obsahuje události tak, že odpovídá na pomyslné otázky: • Co se stalo

Na co si dát pozor při slohu : Pozor si dejte především na časté opakování slov (riziková jsou slovesa být a mít), pravopisné chyby a čárky ve složitějších souvětích. Zkuste dát text přečíst ještě nějaké druhé osobě (může jít klidně o sourozence, rodiče, kamaráda), ta Vám může pomoci s tím, zda je ceý text jasný a srozumitelný.

POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.

Osnova: Úvod – název obrazu, hlavní motiv. Hlavní část popisu – popředí, střed obrazu, pozadí Závěr – celkový dojem.

Jak začít s charakteristikou

Text samotný je samozřejmě správné začít nějakým úvodem, kde napíšete, o kom píšete, proč o něm píšete, a přidáte nějaké základní informace – kdo je, odkud je, kolik mu je apod. V dalších odstavcích už přejdete k samotnému popisu člověka. K tomu se obvykle užívá více pohledů.Didaktický test

Písemnou prací z českého jazyka a literatury se rozumí vytvoření souvislého textu, jehož minimální rozsah je 250 slov; písemná práce trvá 110 minut včetně času na volbu zadání. Pro písemnou práci ředitel školy stanoví 6 zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky.Shrnutí:

  1. Výklad musí obsahovat nadpis, úvod, text (ideálně podle předem připravené osnovy), závěr,
  2. je ideální si vše předem promyslet,
  3. postup – deduktivní nebo induktivní,
  4. dělení do odstavců,
  5. neutrální jazyk, odborné termíny, zkratky, vsuvky, citace.


Zpráva patří mezi základní žurnalistické útvary. Měla by v sobě zahrnovat odpovědi na otázky co, kdo, kdy, kde a jak. Zpráva čtenářům přináší ucelené informace, rozšiřuje zprávu krátkou, dále uvádí další podrobnosti, skutečnosti i citace. Jedná se o útvar, kde by měla být dodržena objektivita, a to bez debat.

Jak ukončit zprávu : Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.

V jaké osobě se píše zpráva : Pište jazykem médií.

Slova jako dokonalý, unikátní, exkluzivní, jedinečný si schovejte do propagačních materiálů, tisková zpráva musí být objektivní. Zprávu pište ve třetí osobě, jako byste mluvili o někom jiném – novináři totiž vždy mluví o někom jiném.

Jak spočítat slova ve slohu

Zkratky se počítají jako jedno slovo, stejně tak jména, názvy a číslovky (např. Jana Novotná, Kralupy nad Vltavou, sedmdesát pět, OSN). Počet slovo není třeba počítat, orientujte se počtem řádků. Ve slohovce raději napište řádků více, než aby vám chyběly.

Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.Osnova BP vypadá následovně:

  1. Úvod.
  2. Cíl práce a metodika.
  3. Teoretická východiska / Současný stav poznání řešené problematiky.
  4. Vlastní práce / Vlastní zpracování / Vlastní řešení / Analytická část.
  5. Zhodnocení a doporučení / Výsledky a diskuze.
  6. Závěr.
  7. Seznam použitých zdrojů / Použitá literatura.
  8. Přílohy.

Co by měl obsahovat popis : POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.