Antwort Jaké látky obsahuje Chloroplast? Weitere Antworten – Co obsahuji chloroplasty

Jaké látky obsahuje Chloroplast?
Mají ho téměř všechny rostliny (Plantae), konkrétně zelené rostliny (Viridiplantae) vyjma některých parazitických druhů (záraza, Orobanche, atp.), ruduchy (Rhodophyta – mají tzv. rhodoplasty) i glaukofyty (Glaucophyta).Při fotosyntéze dochází k přeměně jednoduchých látek (H2O, CO2) na složitější (glukosu C6H12O6) za současného uvolnění kyslíku O2. Kyslík vzniká z vody a oxid uhličitý se přeměňuje na glukosu. Při fotosyntéze dochází k přeměně světelné (sluneční) energie na energii chemických vazeb.Rostlinná buňka je eukaryotického typu (složení eukaryotické buňky bylo popsáno v předchozí kapitole), ale na rozdíl od buňky živočišné má navíc buněčnou stěnu složenou z celulózy, dále obsahuje chloroplasty, zásobní a krystalické buněčné inkluze a velkou centrální vakuolu (ekvivalent lysozomů) s rostlinnými šťávami a …

Která buňka obsahuje chloroplasty : Chloroplasty se nacházejí pouze v rostlinách a fotosyntetických řasách. (Lidé a ostatní zvířata chloroplasty nemají.) Úkolem chloroplastu je vykonat proces zvaný fotosyntéza. Při fotosyntéze, se energie shromažďuje a používá k výrobě cukrů z oxidu uhličitého.

Co obsahují plastidy

Tzv. primární plastidy však pochází z sinice a vznikly pravděpodobně pouze jednou, a to u rostlin, které v širším pojetí zahrnují nejen zelené rostliny (Viridiplantae), ale i ruduchy (Rhodophyta) a glaukofyty (Glaucophyta). Výjimkou jsou řasy rodu Paulinella, které získaly plastidy nedávno a nezávisle na rostlinách.

Co obsahuje leukoplast : stehy jsou náplastové stehy pro snadné uzavření tržních ran. Jsou vyrobené z polyamidového tkaného elastického materiálu s hypoalergenním akrylátovým lepidlem.

Rostliny přijímají z půdy vodu (H2O) a ze vzduchu oxid uhličitý (CO2). Působením světla dochází v listech k reakci, při níž vzniká kyslík a glukóza C6H12O6. Kyslík O2, uvolňovaný do vzduchu, dýchají živočichové a vydechují oxid uhličitý CO2.

Rostliny stojí na počátku potravního řetězce a produkují díky fotosyntéze organickou hmotu a kyslík, a tím umožňují život dalším živým organismům. Kořeny rostlin zadržují vodu a zpevňují půdu, čímž brání erozi. Nenahraditelný význam pro biosféru mají díky unikátní schopnosti zadržovat a řízeně uvolňovat vodu.

Co obsahuje buňka

CHEMICKÉ SLOŽENÍ BUŇKY

  • makrobiogenní: vodík, kyslík, uhlík, dusík, fosfor, síra, draslík, sodík, chlór, hořčík, vápník, železo (voda, proteiny, nukleové kyseliny, cukry, buněčné lipidy)
  • mikrobiogenní: zinek, mangan, kobalt, měď, molybden, selen, bór.

Buňka hub, stejně jako buňka rostlin, obsahuje buněčnou stěnu, která udává výsledný tvar buňky. Buněčná stěna je většinou chitinózní. Některé buňky se spojují ve vlákna (hyfy), ty se spojují a proplétají v podhoubí (mycelium). Některé houby z podhoubí vytváří plodnice.Amyloplasty jsou typem plastidových, dvojitě obalených organel v rostlinných buňkách, které se účastní různých biologických drah. Amyloplasty jsou typem leukoplastů, což je podkategorie pro bezbarvé plastidy neobsahující pigmenty.

Plastidy jsou lipoproteinové organely v rostlinných buňkách obsahující vlastní DNA a ribozomy. Jsou ohraničeny dvojjednotkovou membránou, uvnitř jsou rozděleny na systém membrán a homogenní substanci – stroma.

Co je chlorofyl : Chlorofyl je přírodní látka, kterou obsahují zelené rostliny, řasy a silice. Těmto rostlinám umožňuje fotosyntézu, proto je nezbytný pro všechny živé organismy. Občas se mu říká tekuté slunce. Chlorofyl vyniká jedinečnou schopností a to přeměňovat sluneční energii na chemickou.

Co rostlina vytváří : Rostliny obvykle pomocí fotosyntézy vytvářejí látky bohaté na energii, ale také produkují kyslík nutný pro život většiny organizmů. Samy provádějí i buněčné dýchání. V přírodě mají úzké vztahy s dalšími organizmy, spoluutvářejí krajinu a zadržují v ní vlhkost. Jsou zdrojem potravy živočichů i člověka.

Jaké jsou základní vlastnosti rostlin

buněčná stěna – ochrana, tvar • cytoplazma – vnitřní prostředí • jádro – řídící funkce, rozmnožování • plastidy – obsahují barviva (např. – voda (70-80%) – soli – živiny (Na, K, Ca…)

Jejich buňky jsou v mnohých ohledech typicky prokaryotické: obsahují kruhovou molekulu DNA, bakteriální typ ribozomů a chybí u nich složitější membránové struktury. Fotosyntetická barviva se nachází ve speciálních útvarech, fykobilizomech nebo thylakoidech.Buňky prvoků obsahují jedno nebo více jader. V cytoplazmě se nachází membránové struktury jako je Golgiho aparát, endoplazmatické retikulum, mitochondrie, a také potravní a pulzující vakuoly. K pohybu slouží panožky (pseudopodie), bičíky (flagella) nebo brvy (cilie), srůstáním brv vznikají cirry.

Co to je zásobní látka : Mezi zásobní látky se řadí převážně sacharidy a lipidy. Nejvýznamnějším zásobním polysacharidem je škrob. I některé minerální látky, které rostlina potřebuje, mohou být ukládány do zásob. Mezi ně náleží: dusíkaté sloučeniny, fosfáty a sloučeniny fosforu, sírany nebo železité komplexy.