Antwort Jak likvidovat baterie? Weitere Antworten – Jak se likvidují baterie

Jak likvidovat baterie?
Putují sem svozy z měst a obcí, obchodů i škol, ale i výrobních závodů. Zde jsou vybité baterie pečlivě roztříděny dle skupiny a chemického složení. Z třídící linky roztříděné odpadní baterie putují do firem, které se specializují na recyklaci a zpracování různých kovů.Nenakupuji nové baterie

  1. Odvezte baterie do sběrného dvora ve vašem městě
  2. Vyhoďte je do sběrné nádoby na baterie a akumulátory.
  3. Odevzdejte je v místě zpětného odběru.

Pokud je baterie součástí elektrozařízení, můžete ji buď vyndat a vložit do sběrného boxu na použité baterie, nebo ji ponechat v zařízení, a to celé vyhodit do kontejneru na elektrospotřebiče. O vyjmutí baterií z elektrospotřebičů se pak postará zpracovatel.

Kam odevzdat staré baterie : Sběrné boxy (nejen) v obchodech

Můžete je tak jednoduše vzít s sebou, až půjdete nakoupit do běžného supermarketu, drogerie či elektra. Také řada firem či škol má zřízen sběrný box, kam mohou zaměstnanci, resp. žáci baterie odevzdat. Narazit na ně můžete i na nejrůznějších veřejných místech – například v zoo.

Proč recyklovat baterie

Recyklace a druhotné suroviny

Těžké kovy v bateriích jsou nekonečně recyklovatelné. Sběrem baterií tak zároveň významně pomáháme šetřit zdroje nerostných surovin, protože nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou. Recyklací baterií získáváme kovonosné suroviny, které nám jsou znovu k užitku.

Co vyteče z baterie : Jak se baterie vybíjejí, tak dochází k chemické reakci a mění se jejich složení, pročež dojde ke generování vodíku. Tento proces zvýší tlak uvnitř článku. A nakonec po čase, tento nadměrný tlak způsobí jejich prasknutí izolační vrstvy, ochranného obalu (nebo klidně i obou) a pak tedy dojde k vytečení.

Externí tepelné nebo energetické zdroje mohou zahřát lithiové baterie a způsobit tak požár v důsledku tepelného přetížení. Typickým zdrojem tohoto nebezpečí je např. otevřený oheň, rozpálené součástky zařízení nebo skladování na přímém slunečním záření.

Baterie je možné odevzdávat společně s elektroodpadem do červených kontejnerů nebo je vzít s jinými druhy odpadů na nejbližší sběrný dvůr. Speciálně bychom rádi upozornili na lithiové baterie již při jejich užívání či nabíjení.

Kolik dostanu za starou baterií

Výkup a vrácení autobaterií – peníze za starou autobaterii

Kapacita baterie Cena výkupu
100Ah 240Kč
140Ah 400Kč
180Ah 480Kč
225Ah 580Kč

SLA baterie jsou bezúdržbové uzavřené gelové baterie. Vlastnosti: 12V10Ah. Uzavřená gelová baterie.V procesu recyklace lithiových baterií doporučujeme elektrodialýzu ve speciální konfiguraci. Tato speciální ED funguje jako dvojitý náhradní reakční systém, a proto dochází k získání dvou produktů a to Li2CO3 a další soli, jako KF, K2SO4 aj. dle složení vstupních roztoků.

Jak odevzdat k recyklaci

  1. Odvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městě
  2. Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro.
  3. Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.
  4. Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti.

Proč vyteče baterie : Jak se baterie vybíjejí, tak dochází k chemické reakci a mění se jejich složení, pročež dojde ke generování vodíku. Tento proces zvýší tlak uvnitř článku. A nakonec po čase, tento nadměrný tlak způsobí jejich prasknutí izolační vrstvy, ochranného obalu (nebo klidně i obou) a pak tedy dojde k vytečení.

Jak dlouho vydrží lithiová baterie : Životnost Li-Ion akumulátoru se odhaduje na cca 5 let. Z praxe víme, že životnost akumulátoru nejvíce ovlivní právě uživatel. Přese všechny výhody výše vypsané jsou lithiové akumulátory stále relativně drahé, i přes značné snížení ceny v posledních letech, a zároveň citlivé na zacházení.

Kolik za starou baterií

Výkup a vrácení autobaterií – peníze za starou autobaterii

Kapacita baterie Cena výkupu
100Ah 240Kč
140Ah 400Kč
180Ah 480Kč
225Ah 580Kč


Výkupní cena starých autobaterií v naší prodejně: 16.5 Kč/kg, o 1 Kč více nad 300 kg.Aktuální výkupní cena olověných autobaterií je 17.5 Kč/kg. Cena platí pro dodané množství od 300 kg a více. U menšího množství je výkupní cena 15.5 Kč/kg.

Kam s tužkovými bateriemi : Pokud však narazíte na prodejce, který o své povinnosti neví, raději mu baterie nevnucujte, protože nebudete mít jistotu, jak s nimi naloží. Raději je odneste do prodejny, která si je svých povinností vědoma, nebo třeba do sběrného dvora, kam lze ukládat nebezpečný odpad.