Antwort Jak lehce Vyloupat vlašské ořechy? Weitere Antworten – Jak sušit vyloupané vlašské ořechy

Jak lehce Vyloupat vlašské ořechy?
Jak sušit vyloupaná jádra

Ořechy můžete také vyloupat a sušit už rovnou jádra. K sušení použijte troubu nebo sušičku na ovoce, teplota by měla být opět maximálně 25 °C. Zde je ale celý proces rychlejší, trvá zhruba 5–6 hodin, a při skladování ve vzduchotěsné sklenici a lednici vám taková jádra vydrží klidně i dva roky.Nádobu s vyloupanými ořechy můžete skladovat na temném místě a v chladu (lednice) až 6 měsíců. Případně můžete vyloupaná jádra ořechů dlouhodobě uskladnit v mrazničce, a to až jeden rok. Řádně vysušené ořechy v neporušené skořápce můžete pak skladovat 2 – 3 roky na suchém a vzdušném místě.Každý má na loupání ořechů nějaký svůj fígl, který mu tuto práci ulehčuje. Pár vám jich představíme: Vlašské ořechy dejte do nádoby a zalejte vařící vodou. Nechejte stát pod pokličkou asi dvacet minut, pak jdou snadno oloupat.

Jak rychle louskat ořechy : Ořechy před louskáním zalijeme vroucí vodou a necháme je stát asi 15 minut pod pokličkou. Vodu slijeme a ořechy propláchneme chladnou vodou. Pustíme se do louskání. Jde to rychle a dokonce kolem nelétají kousky skořápek.

Jak zavařit vyloupané vlašské ořechy

Vyloupané ořechy nandáme do čistých a suchých sklenic, dáme do mikrovnky a nastavíme na plný výkon 1,5 minuty. Pak sklenice vyndáme, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru tak na 5 minut a pak uložíme do spíže. Nelekejte se, že se po zavíčkování sklenice orosí, pára se znovu vstřebá. Takto zavařené vydrží několik let.

Kdy louskat vlašské ořechy : Pochopitelně se nemůžete dočkat, až budete louskat vlastní oříšky. Vlašským ořechům se ale musí dopřát čas, aby stačily dozrát. Jakmile se tak stane, zelená rubina okolo plodů praskne a ořechy vypadnou samy. Pod stromem bychom je však neměli nechat válet dlouho, aby nezačaly plesnivět.

Čtyři metody skladování si přiblížíme.

  1. Mražené ořechy. V mrazáku mohou absorbovat pachy ostatních potravin, zkuste je proto uzavřít do dvou igelitových sáčků.
  2. Zavařené ořechy. Podivujete se nad touto metodou
  3. Uchování ořechů v medu.
  4. Skladování ořechů v sáčku a sklenici.


Nejrychlejší způsob je ořechy na 15 minut spařit v horké vodě, kdy jsou v ní po celou dobu plně ponořené a pod poklicí. Další variantou je uzavřít ořechy do igelitového pytle a dát na 4 dny do tmavé místnosti. Poslední varianta je dát ořechy na 10 minut do trouby vyhřáté na 200 °C.

Jak rozbit orech

Jak rozlousknout ořechy

  1. Křehké ořechy (papíráky) se dají rozlousknout v ruce, stačí trochu zmáčknout.
  2. Do otvoru v širším konci strčíme nožík a otočíme – ořech v polovině praskne.
  3. Zatlačením dvou ořechů na sebe papírák praskne a skořápky se oddělí.
  4. Tvrdší ořechy namočíme na 5 minut do studené vody, skořápka změkne.

Uzavřené sklenice vložíme do zavařovacího hrnce tak, aby byly do poloviny ponořené ve vodě. Sterilujeme je ještě 10 minut od bodu varu, aby víčko dobře chytilo. Zavařené ořechy vydrží i dva roky, aniž by přišly o výbornou chuť a vůni.Vlašské ořechy vydrží ve skořápce přibližně 3 až 4 měsíce.

Pokud vám zbylo pár ořechů a víte, že je spotřebujete v nejbližší době, můžete ořechy nasypat do papírového sáčku. Ten uzavřete do čisté zavařovací sklenice nebo uzavíratelné dózy, a umístíte na suché, chladné a temné místo. Takto vám ořechy vydrží i několik týdnů.

Jak poznat zkažené vlašské ořechy : Zdravý ořech má krásnou čistou přirozenou oříškovou vůni, ovšem ořech žluklý spíše smrdí zatuchlinou. Pokud něco takového ucítíte, určitě to nebudete chtít jíst. Když kousnete do zdravého ořechu, ucítíte většinou jemně nasládlou chuť a krásnou máslovou a křupavou texturu. Zkažený ořech chutná trpce a nahořkle.

Jak omladit orech : Nejvhodnějším obdobím pro řez ořešáku je jaro, kdy je strom ve vegetační fázi postupného narašení. Řežte vždy podle délky přírůstků a průměru větví. Prvním vhodným termínem, kdy nedochází k výronu mízy, je období, kdy jsou ořešáky už lehce narašeny a nové přírůstky dorostou do délky 3 až 5 cm.

Kdy se loupou ořechy

Hlavní sezona sběru vlašských ořechů se časově kryje s koncem září a počátkem října. Spadané ořechy sbíráme a pokud na sobě mají ještě ochranná pouzdra, musíme je jich zbavit. Následně ořechy sušíme. Nejlepším způsobem je rozmístění plodů na velké síto tak, aby tvořily jenom jednu vrstvu.

Pokud sníme ořechy, které nebyly namočené, kyselina fytová se naváže na minerály v našem trávicím systému a tím zamezuje snadnému trávení. Když ořechy stráví potřebný čas ve vodě, uvolní se nejen prach a případné plísně na jejich povrchu, ale i zmiňovaná kyselina fytová. Ořechy se tak začnou „probouzet k životu“.To, jak dlouho uskladněné vlašáky vydrží, záleží na způsobu skladování. Ořechy ve skořápce vydrží jeden až tři roky, v závislosti na jejich stavu, přípravě před uložením i na podmínkách skladování. Vyloupaná jádra obvykle skladujeme maximálně dva měsíce, zmrazená pak klidně rok.

Co se stane kdyz snim žluklé ořechy : Z hlediska zdraví nejsou žluklé ořechy nebezpečné, pokud nejsou závažně zkažené nebo napadené plísněmi. Nicméně, z hlediska výživy a gastronomického zážitku nejsou příliš vhodné. Žluklé ořechy mohou mít nižší výživovou hodnotu a nebudou chutnat tak dobře jako čerstvé ořechy.