Antwort Jak kynout chleba v Osatce? Weitere Antworten – Jak dlouho kyne chleba v Osatce

Jak kynout chleba v Osatce?
V ošatce necháme kynout asi hodinu.Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne.Ošatku je nutno před vložením těsta vysypat hladkou moukou, někdo používá bramborový škrob – Solamyl a výrobce doporučuje hrubou kukuřičnou mouku.

Jak dlouho můžu nechat kynout chleba : Chleba nechte kynout při pokojové teplotě 2 – 3 hodiny. (Správně vykynuté těsto lze poznat tak, že když ho prstem jemně stlačíte a ono se přiměřeně vrátí zpět, je vykynuté tak akorát. Pokud se vrátí příliš rychle, vykynuté není, pokud se nevrátí zpět, je překynuté.)

Kdy dát chleba do Osatky

Když těsto zvětší svůj objem o 70-80 % proti začátku, můžete ho chystat do ošatky (cedníku).

Jak velkou ošatku na kynutí chleba : Nepoužívejte ošatku přímo k pečení chleba, slouží pouze na kynutí těsta. Orientační výpočet pro velikost ošatky: – k výběru velikosti doporučujeme použít tento vzorec: množství mouky, ze kterého pečete krát 2 = velikost ošatky (př. 500g mouky x 2 = 1 kg ošatka.

Troubu rozehřej na 250°C, těsto vyklop na plech a lehce potři vlažnou vodou. Díky tomu bude chleba mít perfektní křupavou a zlatavou kůrku. Dej těsto do trouby a stáhni na 180°C. Po 35 minutách by měl být chleba hotový.

Překynuté těsto – příště je třeba nechat těsto kynout kratší dobu. Obzvlášť v teplých dnech kyne těsto hodně rychle a je třeba tomu přizpůsobit i pečení (péct hned, jak je nakynuté). Starý kvásek – takto se říká kvásku po tom, co dosáhl svého vrcholu (snědl už veškerou mouku) a už začíná klesat a „hladovět“.

Proč se dává do těsta na chleba ocet

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.Ošatka na domácí chléb podporuje a udržuje tvar těsta během kynutí, což se hodí zejména u volnějších těst, která by se jinak “roztekla”. Díky materiálu ošatky (celulóza, pedig, proutí, mořská tráva nebo látkou vyložený plast) také absorbuje nadbytečnou vlhkost z těsta a tak pomáhá vytvořit na chlebu křupavější kůrku.Příčiny: Překynuté těsto – příště je třeba nechat těsto kynout kratší dobu. Obzvlášť v teplých dnech kyne těsto hodně rychle a je třeba tomu přizpůsobit i pečení (péct hned, jak je nakynuté). Starý kvásek – takto se říká kvásku po tom, co dosáhl svého vrcholu (snědl už veškerou mouku) a už začíná klesat a „hladovět“.

1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště.

Co dělat s Překynutým těstem : Překynuté těsto poznáte tak, že přestává růst nahoru a začne se propadat. Vytvarované kousky těsta nechte ještě znovu kynout na plechu, v ošatce nebo formě, než zvětší svůj objem. Než je dáte do předehřáté trouby, můžete je potřít vejcem, aby se po upečení hezky leskly.

Co dělat s chlebem po upečení : Pokud si pečete chléb doma nebo si ho z obchodu přinesete ještě teplý, nejdříve ho nechte vychladnout na vzdušném místě. Teprve pak ho můžete zabalit do utěrky a igelitu. Skladujte ho při teplotách 20–25 °C. Takto by vám měl vydržet minimálně týden.

Jak upéct chleba aby nebyl tvrdý

Po potření vodou před pečením můžete chléb posypat semínky a kořením – kmínem, mákem, sezamem, slunečnicovými nebo dýňovými semínky. Budou na chlebu držet. Potíráním chleba během pečení docílíte jeho zvlhčení a oddálíte tak začátek tvrdnutí kůrky.

V papírovém sáčku si sice uchová svou křupavou kůrku, ale bude velmi rychle tvrdý. Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku.Určitě je fajn chléb před pečením ostrým zoubkatým nožem nebo žiletkou naříznout, aby se mohl hezky rozevřít a nepopraskal. Když vsadíte chleba do trouby a nepečete v hrnci s poklicí (vizte způsoby pečení výše), přilijte vodu a nechte péct 15–20 minut. Pak páru vyvětrejte, v případě pečení v hrnci poklici sejměte.

Jak dlouho kyne kváskový chleba : 1/3 z 500 g mouky je 166 g, které smícháte se 166 g vody a jednou lžičkou kvásku (cca 15-20 g). Necháte vykynout (cca 12 hodin) a odeberete do lednice opět lžičku na příště. Pak dodáte 84 g vody (250-166=84, pamatujete), 334 g mouky, tuk, sůl a zaděláte těsto.