Antwort Jak jíst lyofilizované ovoce? Weitere Antworten – Jak probíhá lyofilizace

Jak jíst lyofilizované ovoce?
Lyofilizace neboli sušení mrazem je šetrná metoda, při níž dochází k odstranění až 99 % vody. Probíhá za nízké teploty a tlaku. Tím je zajištěno, že voda sublimuje – přechází z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára). Díky tomu nedochází ke změnám ve struktuře ani složení.Jak uchovávat sušené ovoce co nejdéle čerstvé Nejlepší způsob, jak uchovávat sušené ovoce co nejdéle čerstvé, je skladovat je v suchém a chladném prostředí v nepropustných nádobách nebo uzavřených sáčcích.Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Jak využít sušené ovoce : Sušené ovoce můžeme mlsat samotné, přidávat do müsli, využívat do různých cukrovinek, moučníků a nákypů. Je také oblíbenou součástí vánočního cukroví. Kromě sladkých jídel je ale lze použít i při přípravě masa, dělat z něj nádivky a vařit omáčky či polévky.

Jak na lyofilizované ovoce

Využít je můžeme i při přípravě sladkých dezertů. Pokud lyofilizované ovoce namočíme do vody, můžeme ho využít jako čerstvé ovoce. Připravit tak lze třeba mléčný koktejl nebo domácí ovocnou zmrzlinu. Mezi oblíbené druhy ovoce patří jahody, maliny, borůvky, banán, ostružiny či brusinky.

Co znamená lyofilizované ovoce : Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce

Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody.

Využít je můžeme i při přípravě sladkých dezertů. Pokud lyofilizované ovoce namočíme do vody, můžeme ho využít jako čerstvé ovoce. Připravit tak lze třeba mléčný koktejl nebo domácí ovocnou zmrzlinu. Mezi oblíbené druhy ovoce patří jahody, maliny, borůvky, banán, ostružiny či brusinky.

Sušené ovoce obvykle obsahuje velké množství vlákniny a je skvělým zdrojem antioxidantů, hlavně polyfenolů. Polyfenolové antioxidanty pomáhají zlepšit průtok krve, přispívají k lepšímu trávení, snižují poškození způsobené volnými radikály a riziko mnoha chorob.

Jak využít lyofilizované ovoce

Lyofilizované ovoce v jídelníčku

Ovoce můžete přidávat do jogurtů, kaší do dezertů, domácích müsli či granol, domácích limonád a koktejlů. Pokud lyofilizované ovoce namočíte do vody, můžete jej využívat jako čerstvé ovoce.Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.Podle amerických nutričních doporučení by měl člověk denně sníst jeden a půl až dva šálky čerstvého ovoce. V případě sušeného ovoce jde zhruba o polovinu uvedeného množství. To platí pro zdravé osoby.

Měli bychom je skladovat na tmavém a suchém místě a při pokojové teplotě (do 22 °C). Zároveň je dobré je chránit před přímým slunečním zářením. Pokud je skladujete v spíži nebo ve skříni, je vhodné dbát i na to, aby byla teplota stálá a moc se neměnila.

Jak dlouho vydrží lyofilizované ovoce : Dobře uskladněné lyofilizované potraviny vám vydrží roky.

Šetrné sušení mrazem jim zajistilo nejen dlouhou trvanlivost, ale také nesmrtelné aroma, působivou chuť i zachování vitamínů.

Proč nejíst ovoce večer : Pozor na ovoce

Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb. Jestliže večer máte chuť na ovoce, dejte si jedno jablko nebo mrkev.

Jak sušit ovoce v horkovzdušné troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Dopřát si můžete i exotické druhy ovoce, jako je papája, pomelo, pomeranče, mandarinky, ananas, mango, kiwi. Naopak banány nebo hroznové víno už mají vyšší glykemický index, proto se pro dietářku moc nehodí. Vhodné není ani přezrálé ovoce. Zráním se zvyšuje glykemický index i jeho energetická hodnota.Navíc pročišťuje organismus,“ doplňuje výživová poradkyně Monika Divišová z Akademie léčivé výživy. Sto gramů švestek obsahuje zhruba dva gramy, v případě sušených je to dokonce osm gramů, ovšem počítejte také s trojnásobným množstvím kalorií. Doporučené množství vlákniny je 30 až 40 gramů denně.

Jak uchovat lyo ovoce : Stejně jako u ořechů a ořechových krémů i lyo ovoce doporučujeme skladovat na tmavém místě se stabilní pokojovou teplotou a vlhkostí. Největší strašák lyo ovoce je právě vlhkost, proto jej uchovávejte v uzavíratelných sklenicích, plastových dózách nebo zip balení, aby si ovoce při konzumaci zachovalo svou křupavost.