Antwort Jaké jsou sušičky na prádlo? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi kondenzační sušičkou a tepelným čerpadlem

Jaké jsou sušičky na prádlo?
Kondenzační typ sušiček funguje na principu kondenzace vody v páru během sušení, kdy je kondenzovaná voda odváděna do zásobníku vody nebo pomocí odvodu napřímo do odpadu. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem dokážou ohřátý vzduch vznikající během sušení převést na energii, kterou opětovně využijou.Hybridní sušička

hybridní sušičky dokáží sušit prádlo pomocí dvou režimů, úspornější režim ECO a rychlý režim.Sušičky se obvykle vyrábí v rozměru 85 × 60 × 60 cm. Pro menší koupelny je určena užší varianta slim s hloubkou 45 – 60 cm. Sušičku lze umístit na pračku s hloubkou alespoň 55 cm při použití příslušného mezikusu, který patří k jednotlivým sušičkám.

Co to znamená kondenzační sušička : Jak název napovídá, kondenzační sušičky využívají k sušení kondenzaci, tzn. prádlo suší horkým vzduchem, který se uvnitř sušičky opět ochladí a zkondenzovaná voda z prádla putuje do odpadu nebo do nádobky na kondenzát. Bývají dražší než ventilační sušičky, ale není potřeba kvůli nim dělat stavební úpravy.

Co je samočistící kondenzátor u sušičky

Samočisticí kondenzátor je technologie navržená tak, aby minimalizovala potřebu údržby sušičky. Během každého sušicího cyklu se kondenzátor automaticky čistí, což zajišťuje optimální výkon sušičky, prodlužuje její životnost a zároveň snižuje spotřebu energie.

Co je ventilační sušička : Ventilační sušičky používají k odvodu horkého vzduchu ventilační systém, je tedy třeba v místnosti zřídit odtah, který odvede horký vzduch s párou před budovu.

Kondenzační s topným tělesem

Vzduch se zde ohřívá pomocí topného tělesa, což je energeticky náročnější než u sušičky s tepelným čerpadlem, a tedy i dražší na provoz. Na druhou stranu ušetříte při jejím pořizování. Výhodou je zde i rychlejší sušicí cyklus.

Důležité kritérium kvality pro sušičku prádla je těsnost. Čím méně vlhkého teplého vzduchu z přístroje uniká, tím vyšší je účinek kondenzace. Kromě toho je vysoká ztráta vlhkosti v malých prostorách mimořádně nepříjemná, protože kondenzát na stěnách může vyvolat vznik nebezpečných plísní.

Na co se dá použít voda ze sušičky

Tady je několik tipů, kde zbylou vodu použít ještě jednou:

  1. Splachování WC. Slít vodu z kondenzačního zásobníku sušičky do kbelíku a využít ji na spláchnutí WC nebo vymytí dětského nočníku je asi nejsnazší nabízené řešení.
  2. Vytírání podlahy.
  3. Odmáčení a předpírka.
  4. Mytí bot.
  5. Napařovací žehličky.
  6. Zalévání květin.

Do sušičky prádla naopak nepatří:

  • jemné prádlo,
  • hedvábí,
  • krajkové oblečení,
  • sportovní prádlo,
  • oblečení s flitry a korálky,
  • trička s potiskem,
  • svetry,
  • kašmírové kousky,

Co nedávat do sušičky

  • Elastické prádlo – vysoká teplota elastickému prádlu škodí.
  • Je známo, že sušička sráží oblečení z vlny, hedvábí či krajky, a ani vysoká teplota těmto materiálům nesvědčí.
  • Oblečení s nažehlovacími obrázky by se mohlo při vyšších teplotách v sušičce nenávratně poškodit.


Sušička je poměrně hlučná, velmi záhy byste svého rozhodnutí hořce litovali. Pokud nemáte pro sušičku místo v koupelně ani v kuchyni, umístěte ji ideálně do skříně v chodbě či přístěnku pod schody. Je praktické mít pračku a sušičku umístěné vedle sebe nebo na sobě.

Kam se odvádí voda ze sušičky : Voda ze sušičky je destilovaná voda, tudíž ji používáme tam, kam je třeba destilovaná voda. Většinou ji vylejvám do umyvadla (to je nejjednodušší, stojí hned vedle), ale nejdřív ze sušičky vytahám takové ty chloupky a špínu a co mi zamaže umyvadlo, tak tím to umyvadlo aspoň spláchnu a nemusím pouštět vodu.

Proč míčky do sušičky : Při sušení v sušičce můžete použít i speciální míčky. V sadě nalezte hned dva – Zelený a modrý změkčující míček, každý s rozdílnou tvrdostí a změkčujícími schopnostmi. Tvar míčků s výstupky po jeho obvodu dokáže během sušení v sušiče prádlo rozdělit, přenést teplo do vláken, a tím urychlit proces sušení.

Jaká je voda ze sušičky

Voda ze sušičky je destilovaná voda, tudíž ji používáme tam, kam je třeba destilovaná voda. Většinou ji vylejvám do umyvadla (to je nejjednodušší, stojí hned vedle), ale nejdřív ze sušičky vytahám takové ty chloupky a špínu a co mi zamaže umyvadlo, tak tím to umyvadlo aspoň spláchnu a nemusím pouštět vodu.

Do sušičky se rozhodně nehodí kusy s gumovými částmi, vyhnout byste se proto měli sušení bot s lepenou podrážkou. Působením horkého vzduchu se boty snadno rozpadnou. Také si dávejte pozor na sušení textilií se skleněnými vlákny, která obsahují některé záclony.Do sušičky prádla naopak nepatří:

  • jemné prádlo,
  • hedvábí,
  • krajkové oblečení,
  • sportovní prádlo,
  • oblečení s flitry a korálky,
  • trička s potiskem,
  • svetry,
  • kašmírové kousky,

Kolik stojí sušení prádla v sušičce : Je zpravidla energeticky náročná a v průměru spotřebuje 5 kWh za jedno sušení (přibližně 25 Kč). Ta úsporná s tepelným čerpadlem je sice dražší, ale elektroměr se otočí v průměru o 1,5 kWh (8 Kč). Budete-li sušit 3× týdně, ročně zaplatíte za provoz levné, ale energeticky náročné, sušičky okolo 6.500 Kč.