Antwort Jaké jsou přírodní krajiny? Weitere Antworten – Jaké jsou typy přírodních krajin

Jaké jsou přírodní krajiny?
Horizontální zonální přírodní krajiny

  • Krajiny mrazových pustin.
  • Krajiny tunder.
  • Krajiny tajgy.
  • Krajiny vlhkého jehličnatého lesa mírného pásu.
  • Krajiny opadavého listnatého lesa mírného pásu.
  • Krajiny listnatého vždyzeleného subtropického lesa.
  • Stepní krajiny mírného pásu.
  • Savanní krajiny teplého pásu.

Přírodní krajina je původní krajina, v odlehlých a nepřístupných oblastech, které se vyvíjí bez zásahu člověka. Na jejím vzniku se podílí přírodní krajinotvorné procesy bez lidského vlivu. Vzhled přírodních krajin je výsledkem působení vnitřních a vnějších přírodních činitelů.Podle přítomnosti či nepřítomnosti lidského vlivu rozlišujeme dva základní typy krajin:

  • Přirozená krajina.
  • Kulturní krajina.
  • Přírodní krajina.
  • Obhospodařovaná krajina.
  • Obdělávaná krajina.
  • Příměstská krajina.
  • Městská krajina.
  • Degradovaná (devastovaná) krajina.

Jaké jsou krajiny : Krajinné prvky mohou být přírodní(lesy,řeky..) nebo antropogenní(komunikace,stavby,pole,rybníky..). Člověk krajinu ovlivňuje jak komplexně tak její jednotlivé složky i prvky. Krajina umožňuje vůbec život a stává se tak životním prostředím.

Co je to přírodní prostředí

Je to vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů, včetně člověka a je předpokladem jejich dalšího vývoje. Složkami je především ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie.

Jak dělíme krajinu podle nadmořské výšky : Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé.

Evropa – podnebí a přírodní krajiny

Podnebné pásy zeměpisná šířka přírodní krajiny
ARKTICKÝ 70°s.š. a severněji polární mrazové
SUBARKTICKÝ 70°s.š. až severní polární kruh tundry a lesotundry
MÍRNÝ severní polární kruh – 45°s.š. tajga, lesy mírného pásu, stepi
SUBTROPICKÝ 45°s.š. a jižněji polopouště, středomořská vegetace


Další možné definice krajiny: Část zemského povrchu, která společně se společenstvy organismů tvoří jednotný třírozměrný celek, který je obvykle vymezen lidským rozměrem a chápáním – tedy tam, kam až oko dohlédne. Soubor živých a neživých faktorů vázaných na určitý krajinný celek, které se delší dobu vyvíjejí společně.

Na co se dělí krajinná sféra

Krajinnou sféru dělíme na fyzickogeografickou sféru a socioekonomickou sféru.Rekultivace je souhrn zásahů, které mají zahladit nežádoucí antropogenní zásahy do krajiny. Nejčastěji je předmětem rekultivace území postižené těžbou nerostných surovin Výsledkem rekultivace může být přeměna vytěžených ploch na pole a lesy, vybudování rekreačního zázemí.K základním složkám krajiny patří reliéf, půda, vodstvo, klima, vegetační pokryv, zvířena a člověk. Jako přírodní krajina se nazývá území nedotčené lidskou činností, v němž dominují přirozené prvky, takových oblastí však na Zemi zbývá velmi málo.

a) Rovina – rozdíl výšek do 30 m, krajina je téměř plochá, nejsou v ní výrazné výškové rozdíly. b) Pahorkatina – rozdíl výšek do 150 m (od 30 do 150 m) – patrné drobné výškové rozdíly, častý typ povrchu v ČR. c) Vrchovina – rozdíl výšek do 300 m (od 150 do 300 m) – lesnatá pohoří, hlubší údolí, příkřejší svahy.

Jaký je největší ostrov v Evropě : Velká Británie je s rozlohou 229 850 km² největším ostrovem v Evropě. Je součástí Britských ostrovů. Jméno pochází již ze starověku, kdy bylo celé souostroví řeckými geografy nazýváno Prettanikē.

Co je to struktura krajiny : Krajinná struktura: uspořádání prvků a složek v krajině a vazeb mezi nimi, které vytvářejí z krajiny komplex (celek). Vzájemné působení abiotických, biotických a socioekonomických prvků a složek.

Co patří do krajinné sféry

Fyzicko-geografickou sféru (též fyzickogeografické prostředí nebo přírodní prostředí) představuje příroda jako taková, všechny sféry – litosféra, atmosféra, biosféra, hydrosféra, kryosféra a pedosféra, zatímco humánně-geografickou sféru představuje člověk s produkty svojí činnosti (například zástavba, těžba a podobně).

Biologická rekultivace

Tato fáze zahrnuje úpravu fyzikálních a chemických vlastností půd (kyselost, struktura), hnojení a dodávání živin do půd. Navazují agrotechnická opatření (kypření, smykování, válcování) a pěstování vhodných plodin. Na polích začíná běžet speciální osební cyklus s cílem zúrodnit půdu.Základním úkolem rekultivace je obnova či vytváření zemědělských pozemků a kultur, lesních kultur, vodních ploch a toků v souladu s koncepcí ekologicky vyvážené krajiny a životního prostředí.

Jak se liší přírodní krajiny na Zemi : K základním složkám krajiny patří reliéf, půda, vodstvo, klima, vegetační pokryv, zvířena a člověk. Jako přírodní krajina se nazývá území nedotčené lidskou činností, v němž dominují přirozené prvky, takových oblastí však na Zemi zbývá velmi málo.