Antwort Jaké jsou pověstí? Weitere Antworten – Jaké jsou druhy pověsti

Jaké jsou pověstí?
Pověst známe buď poetickou nebo prozaickou. Obecně se však jedná o literární epický útvar, který pracuje s lidovou tvořivostí a slovesností. Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události.Najdete zde třicetpět pověstí: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, Libušina proroctví, Dívčí válka, O Křesomyslu a Horymírovi, Lucká válka, Durynk a Neklan, O králi Svatoplukovi, O králi Ječmínkovi, Praporec sv. Václava, O Bruncvíkovi a další.V české a slovenské folkloristice se tradičně užívalo dělení na pověsti v užším slova smyslu, a to na pověsti místní, historické a takzvané pověrečné povídky odpovídající pověstem démonologickým. Bez ohledu na způsob třídění pověstí dochází k překrývání druhů.

Jaký je rozdíl mezi legendou a pověsti : Zatímco v pohádkách je však tato dualita vyjádřena velmi přímočaře, v pověstech naproti tomu je přítomné mravní poselství vyjádřeno složitěji. Legenda se rovněž řadí mezi žánry epické. Legendy vypráví o životě, smrti, mučení a zázracích určitého světce či mučedníka, případně ostatků nebo svatého předmětu.

Jaký je rozdíl mezi pohádkou a pověsti

Na rozdíl od pohádek je jazyk pověstí civilnější, prostší. To pověstem dodává na přesvědčivosti a věrohodnosti. Neužívají se klišé typická pro pohádky, ani se většinou neuplatňuje pohádková symbolika.

Jak poznat legendu : Legenda je epický literární žánr, pojednávající o životě, smrti, mučení a zázracích určitého světce či mučedníka, příp. ostatků nebo svatého předmětu. V legendách se vyskytují zázraky a postavy křesťanské historie. V přeneseném smyslu může být i legenda o význačné osobě.

Třicet pět pověstí je rozděleno do tří oddílů: Staré pověsti české, Pověsti doby křesťanské a Ze starobylých proroctví. Právě zde se dočteme mimo jiné o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích, o staré Praze nebo kouscích kouzelníka Žita či životě Kutnohorských havířů.

Po Krokově smrti byla zvolena novou kněžnou Libuše, nejmladší z Krokových dcer. Za Libušina panování sužoval Kavčí Hory divoký kanec. Bivoj jej statečně přemohl a na zádech jej přinesl na Vyšehrad.

Co je typické pro pohádku

Pohádka je původně folklórní žánr závislý na ústní lidové slovesnosti. Jde o vyprávění založené na básnické fantazii, zejména ze světa nadpřirozených jevů. Důležité je, že pohádkový příběh není původně vázán na podmínky reálného světa.Časoprostor: Staré pověsti české:-9. st., severní Čechy, především ale oblast Středočeského kraje. Pověsti doby křesťanské: 863 (příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu) – 1713, děje jednotlivých pověstí se odehrávají po velké části českého území včetně ciziny.Mezi epické žánry patří například román, novela, povídka, epos, pohádka, ale také epická poezie nebo anekdota a další. Pod epiku se řadí velké množství žánrů a neustále vznikají nové, v současnosti se jedná o nejoblíbenější literární druh.

Žánr (fran. genre – druh) je rozdělení konkrétních forem umění podle kritérií relevantních dané formě (např. literární žánr, filmový žánr, fotografický žánr, hudební žánr nebo videoherní žánr). Ve všech odvětvích umění jsou však žánry neurčité kategorie bez pevných hranic a jsou určeny především zažitými konvencemi.

Kolik stran mají Staré pověsti české :

Staré pověsti české
Vydavatel J. R. Vilímek / Albatros
Datum vydání 1894 / 2007
Počet stran 348 / 288
ISBN 80-00-01213-8

Odkud je Alois Jirásek : Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově u Náchoda. Pocházel ze selského rodu, jeho otec byl původně tkalcem a pak pekařem. Dětství strávil ve Velké Vsi u Broumova.

Koho si vzal Bivoj za ženu

Zabil kance a vzal si Kazi za ženu

Žvatlají si tak po žensku, když okolí zašumělo úžasem, dámy zmlkly a vězte, vězte: „Bivoj, Sudivojův syn, zastavil se u schodů, jež vedly po silné sloupy stojící přede dveřmi k veliké síni.

Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka.Čeňková definuje autorskou pohádku jako umělý příběh s pohádkovými (zejm. kouzelnými) prvky, který je určený především dětem. Pro umělou pohádku je typické mísení žánrů (např. s fantasy, detektivkou aj.), žánrové hranice se tak často překrývají nebo stírají.

Jak se dělí pohádky : V současné literatuře pro děti jsou různé formy těsně u sebe. Rozdělujeme je na čtyři možné druhy, kterým se budeme věnovat v následující podkapitole. Můžeme nalézt čtyři druhy pohádek, mezi které se řadí: folklórní, klasická, autorská a umělá.