Antwort Jaké jsou poruchy vědomí? Weitere Antworten – Co je kvantitativní porucha vědomí

Jaké jsou poruchy vědomí?
Kvantitativní poruchy vědomí jsou poruchy vědomí, které se hodnotí podle Glasgowské stupnice hloubky bezvědomí. Ta nabývá hodnot 3 až 15 bodů.Somnolentní člověk je ve stavu zvýšené ospalosti, ale na oslovení a jednotlivá slova ještě dokáže reagovat. Nejedná se o hluboké koma, tudíž sfinktery ovládá. Stupně kvantitativních poruch vědomí (od nejmírnější po nejtěžší): Synkopa krátkodobá porucha vědomí se ztrátou svalového napětíObnubilace (mrákoty) – mrákotný stav, kdy je zachována prostorová orientace, ale chybí schopnost jednat dle vlastní vůle. Příčina: nejčastěji hypoglykemický stav. Delirium (blouznění) – je provázeno halucinacemi a celkovým vzrušením. Příčiny: otravy, alkoholismus, vysoké horečky.

Co je Obluzené vědomí : Delirium je kvalitativní poruchou vědomí neboli obluzené vědomí. Jde o nespecifickou psychopatologickou reakci mozku na jakoukoliv redukci činnosti centrální nervové soustavy s globálním postižením kognitivních funkcí.

Jak dělíme poruchy vědomí

Poruchy vědomí dělíme na kvalitativní a kvantitativní. Mezi kvalitativní poruchy patří amence (zmatenost), pacient je dezorientovaný v čase i místě (můžou se objevovat poruchy vnímání a neklid), a delirium. Mezi kvantitativní poruchy patří již zmíněná synkopa, sopor a kóma.

Co to znamená být v kómatu : Kóma je nejtěžší forma kvantitativní poruchy vědomí, jedná se o stav hlubokého bezvědomí. Na Glasgowské stupnici hloubky bezvědomí odpovídá 8 a méně bodům.

Lucidita – (z latinského lux, lucis – světlo) jasnost vědomí, osvícenost. Pokud je pacient lucidní, je plně bdělý, orientovaný vlastní osobou, místem a časem.

Jako vigilní koma označujeme stav, který se někdy vyvine v důsledku těžkého poškození mozku (např. po úrazu nebo po dlouhé resuscitaci). Nemocní spontánně otevírají oči, žvýkaví, mlaskají, zívají. Jsou bez kontaktu s okolím, nemluví.

Co je to vědomí psychologie

Vědomí-bdělý stav, kdy si uvědomujeme sami sebe, své okolí a své psychické pochody. Obsah mysli, který si člověk dovede vybavit. Vědomí je to, co má každý z nás, když vidí a slyší, když cítí libost nebo bolest, když si něco představuje a rozvažuje nebo když se odhodlává k činu.Kóma (z řeckého κῶμα, výslovnost kóma, znamená hluboký spánek) je pojem z oboru lékařství a znamená těžký stav bezvědomí. Postižený v kómatu nereaguje na oslovení, ani na bolestivé podněty.Lidé v kómatu mají většinou zavřené oči a vypadají, jako by spali. To je ale jen zdání. Nelze je probudit, protože jejich mozek nefunguje. Do takového stavu se člověk dostane důsledkem vážného poškození mozku.

Sopor je druhý stupeň kvantitativní poruchy (tzv. zastřeného) vědomí, těžší než somnolence, lehčí než kóma. Pacient je ve stavu podobném hlubokému spánku, ze kterého je ho možné probudit jen na krátký čas intenzívním podnětem (většinou bolestivým).

Co je to Apalický syndrom : Apalický syndrom neboli coma vigile je stav zdánlivého vědomí. Jedná se o difúzní axonální poškození v důsled- ku hypoxie, nádorového onemocnění, traumatu apod. Je to specifický klinický obraz procházející typickými neuropsy- chologickými stádii, která označují úpravu mozkové čin- nosti.

Co je to bdělý Komat : Bezvědomí zahrnuje kompletní nebo částečnou ztrátu schopnosti vnímat a reagovat na vnější podněty. Hluboké déledobé bezvědomí se nazývá kóma. Omdlení následkem poklesu krevního tlaku a snížení přísunu kyslíku do mozku je příkladem dočasné ztráty vědomí.

Co to je psychický stav

Jako psychické stavy označujeme takové psychické jevy, které odrážejí okamžité nastavení psychiky ve vztahu k situaci. Nejde pouze o citové vyladění – týkají se všech psychických obsahů a procesů, které přímo vytvářejí nebo ovlivňují.

Kolektivní nevědomí (německy kollektives Unbewusstes) odkazuje na struktury nevědomí, které mají jedinci stejného druhu společné. Tento termín byl poprvé použit Carlem Gustavem Jungem. Podle Junga je lidské kolektivní nevědomí tvořeno instinkty a archetypy.Tomuto hlubokému bezvědomí se říká kóma. V závislosti na tom, jak moc je mozek poškozený, se všechny tyto poruchy vědomí mohou někdy v průběhu času zcela upravit. Někdy je poškození mozku nevratné. “Umělý spánek” je označení po stav, kdy zdravotníci uměle navodí spánek — utlumí vědomí pomocí léků.

Co s tělem po smrti : Po smrti se v těle odehrávají různé procesy, které vedou k jeho rozkladu. Bez přívodu kyslíku a energie dochází ke ztrátě funkce buněk a orgánů a tělo postupně přestává fungovat. Zhruba několik minut po zástavě srdce dochází k zastavení proudu krve, což má za následek ztrátu kyslíku v tkáních.