Antwort Jaký jitrocel použít na sirup? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží domácí jitrocelový sirup

Jaký jitrocel použít na sirup?
První (spodní) vrstva by měla být jitrocel a vrchní (poslední) cukrová. Lahev nechejte stát na slunném místě, dokud listy nepustí šťávu a cukr se nerozpustí. Hotový sirup scedíme, vlijeme do uzavíratelné lahvičky a skladujeme v lednici. Sirup vydrží neotevřený klidně několik měsíců.Skladování Po otevření uchovávejte v chladu při teplotě 4-8°C a spotřebujte během 4 týdnů. Sirup nevystavujte přímému slunečnímu záření a extrémním teplotám. Usazenina není na závadu, naopak je známkou toho, že je sirup vyroben z přírodních surovin.Listy sbíráme od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Suší se rychle na slunci ve vrstvách nejvýše do pěti cm nebo při umělé teplotě do 40 °C. Snadno se zapařuje a listy pak tmavnou.

Kolik dát psovi Jitroceloveho sirupu : Jitrocelový sirup bez cukru je vhodný i pro psy (ve složení je důležité pohlídat, že neobsahuje xylitol, který je pro psy toxický). Pro velkého psa je dávkování jako pro dítě, pro malého nahradit polévkovou lžíci čajovou.

Na jaký kašel se používá jitrocelový sirup

Sirup je účinným lékem v boji se všemi druhy kašle. Snižuje kašlací reflex. U kašle suchého umožňuje klidný spánek a zabraňuje častému dráždění sliznice, u kašle vlhkého ulehčuje vykašlávání, neboť zkapalňuje hlen tvořený buňkami sliznice. Vysoce koncentrovaný jitrocelový extrakt vykazuje i protizánětlivé účinky.

Jak naložit jitrocel : čerstvé listy jitrocele natlačíme do zavařovací sklenice, postupně vrstvy prosypáváme nerafinovaným cukrem nebo proléváme medem. Upěchujeme sklenici, uzavřeme a necháme v temnu při stálé teplotě 6-8 týdnů vyluhovat.

Sběr jitrocele pro domácí využití

Je dobré jej sbírat ještě před květem. Ideální období pro sběr je od května do srpna v suchých slunných dnech. Využít můžete jak čerstvé listy, tak sušené. Čerstvá šťáva z listů je účinná pro hojení ran, jizev odřenin, otoků či puchýřů.

Děti 1–3 roky 2,5 ml 2–3x denně (polovina čajové lžičky). Děti 3-12 let 5 ml 3–5x denně (1 čajová lžička). Dospělí 10 ml 3–5x denně (polévková lžíce). Podává se přímo na lžičce, je možné přidat rovněž do vlažného čaje.

Jaký jitrocelový sirup pro psa

Nejvhodnější je veterinární přípravek Topvet For Pets Kašel a nachlazení sirup pro psy. Z humánních doplňků stravy je vhodný jakýkoli jitrocelový sirup bez obsahu xylitolu, například Dr. Max Jitrocel bez cukru, Dr. Max Jitrocel nebo Phyteneo Jitrocelový sirup.Nejvěrnějším pomocníkem je jitrocelový sirup, pro psa samozřejmě bez umělých sladidel. Dávkování závisí na velikosti psa (pro velké psy nad 30 kg může být 1 polévková lžíce 3x až 5x denně, pro menší psy je vhodná pouze 1 čajová lžička 3x až 5x denně).Svojí barvou možná připomíná tu nejhlubší noc, ale stačí jedna kapka a přenesete se do dětství, kdy vám rodiče podobný, krásně hustý a sladký, dávali po lžičkách v období nastuzení. Nečekejte na chřipkovou sezónu, náš Jitrocel si můžete vychutnávat klidně každý den!

Léky, sirupy a kapky na kašel s obsahem léčivých látek butamirátu, levodropropizinu nebo dextromethorfanu účinně zastavují kašel. Najdete je v léčivých přípravcích jako SINECOD, LEVOPRONT nebo ROBITUSSIN ANTITUSSICUM. Dráždění ke kašli zmírní také bylinné pastilky s obsahem lišejníku nebo slézový čaj.

Co léčí jitrocel kopinatý : Léčivé účinky jitrocele:

  • má antibiotické a protizánětlivé účinky,
  • pomáhá při onemocnění dýchacích cest, angíně, chřipce i nachlazení,
  • zklidňuje kašel a pomáhá při zahlenění,
  • dezinfikuje a hojí rány,
  • čistí krev,
  • podporuje správnou činnost trávicího systému,
  • pomáhá při léčbě chorob močového měchýře,

Jak se dělá jitrocelový sirup : Pokrajíme lísty jitrocelu na malé kousky. Pak nakládáme do sklenice spolu s cukrem metodou „na vrstvy“, která jsou silná asi jeden centimetr. Začneme jitrocelem, vytvoříme si asi centimetr silnou vrstvu, pak zasypeme cukrem, pak opět vrstva jitrocele a takto pokračujeme dokud není sklenice plná.

Jak často dávat psovi jitrocelový sirup

Malým a středním plemenům se podává 1 čajová lžička třikrát až pětkrát denně, velkým psům nad 30 kg pak 1 polévková lžíce opět 3–5x denně. Pamatujte, že sirup byste měli dávat nejpozději v 17 hodin, aby pak pes zbytečně nevykašlával v noci a mohl v klidu spát.

Ve veterinární praxi je při léčbě psincového kašle oblíbený obyčejný jitrocelový sirup (pro psy ideálně bez cukru) nebo humánní dětský ACC sirup. Dávkování vám upraví veterinář na míru, ale obecná dávka se považuje při 0,1 ml/ kg váhy zvířete, 2–3x denně pro oba výše uvedené sirupy.Tak jako z každé bylinky je i z jitrocele vůbec nejjednodušší udělat čaj. Na hrnek takového čaje je vhodné použít 2 lžičky sušených listů, zalít je vroucí vodou a nechat louhovat klidně 15 minut.

Co udělat abych přestal kašlat : Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.