Antwort Jaký je vzor motýl? Weitere Antworten – Jak se skloňuje motýl

Jaký je vzor motýl?
skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ motýl motýly
vokativ motýle motýly
lokál motýlu motýlech
instrumentál motýlem motýly

Motýli se běžně dělí na denní a noční motýly, takzvané soumračné, toto dělení je ale účelové a neodpovídá vědeckému systému. Noční motýli jsou obvykle aktivní v noci, ale existují výjimky. Jsou noční motýli, kteří jsou aktivní ve dne, ale denní motýli v noci nikoliv.Když kůže za hlavou kukly praská, kuklení začíná. Čerstvá kukla, která na povrchu ztuhne, se postupně se vybarví. Obal kukly v hlavové části praská a vylézá motýl. Z housenky se tedy stává kukla a z ní krásný motýl.

Kolik let se dožívá motýl : Nejprve musí osušit křídla, což se části z nich nikdy nepodaří. Pokud ano, má dospělý motýl jediný úkol – spářit se a dát vzniknout dalšímu pokolení. Protože dospělý jedinec žije většinou jen 2-4 týdny, nezbývá mu věru času nazbyt. Chcete-li zvýšit šanci, aby si na vás motýl sedl, vezměte si žluté tričko.

Čím jsou pokryta motýli křídla

Typickým znakem motýlů jsou dva páry vzdušnicemi protkaných křídel, která jsou pokryta drobnými šupinkami. Šupinky pokrývají hustě rub i líc křídel a překrývají se jako tašky na střeše.

Čím je užitečný motýl : Zbožňují rostliny bohaté nektarem, a to i ty, jež jsou pro nás na pohled vcelku nezajímavé. Někteří motýli sají nektarovou šťávu svým dlouhým sosákem, takže pro ně není problém dostat se do hloubky květních kalichů, jiní zase požírají pylová zrnka svými kusadly.

Motýli používají svůj dlouhý sosáček k nasávání nektaru z květů, pro doplnění energie využívají také šťávu z přezrálých jablek, hrušek nebo švestek. Motýlům i jinému hmyzu můžete na své zahradě umístit také krmítko pro motýly se speciálním roztokem pro přikrmování motýlů.

Babočka modrá (Polyommatus icarus) – Malý modrý motýl, který se vyskytuje v Evropě a Asii, je běžný v loukách, pastvinách a zahradách.

Jak se rozmnožují motýl

Vajíčka jsou oplozena v těle samice před vykladením ze spermatického zásobníku, do něhož se ukládají spermie při kopulaci. Samice klade vajíčka jednotlivě, nebo ve snůškách, přímo na živnou rostlinu, nebo v její blízkosti. Samice okáčů nechávají svá vajíčka volně padat na zem za letu.Dospělý motýl (imago) vylézá z kukly vlhký a měkký, teprve na vzduchu tuhne jeho tělesná schránka a především křídla, do jejichž žilek musí nejprve napumpovat lymfu, aby je vypjal, neboť čerstvě vylíhlý motýl má křídla zmuchlaná do malých balíčků na zádech, asi jako parašutista padák.Attacus atlas

Z pohledu celkové plochy křídel 400 cm čtverečních je považován za největšího motýla na světě. Rozpětím křídel od 25–30 cm patří také mezi největší motýly. Samičky jsou o poznání větší a těžší než samečci.

Ty druhy motýlů, které přečkávají zimu jako dospělí, žijí nejdéle. Mezi tyto druhy patří např. babočka paví oko, která se dožívá okolo 9 měsíců nebo žluťásek řešetlákový, který se může dožít dokonce až 11 měsíců. Žluťásek řešetlákový je nejdéle žijící motýl u nás i v Evropě.

Co žerou motýl : Dospělý motýl už neroste, živí se nektarem z květů a jeho posláním je se rozmnožit. Většina dospělců žije pouhé dva až tři týdny.

Jak se kuklí motýl : Kuklení probíhá na různých místech: v zemi, na povrchu, na stoncích rostlin, apod. Housenky při kuklení vytvářejí kolem sebe z vlastních slin a vláken hedvábí zpevněnou schránku, která ji má chránit před vnějšími vlivy prostředí. Kuklení je zakončeno závěrečným svlečením housenky a následným objevením měkké kukly.

Jak vidí motýl

Motýli vidí ultrafialové světlo s vlnovou délkou kratší než 400 nanometrů, ale nevidí naopak červenou. Někteří hadi vidí široké spektrum barev od ultrafialové až po infračervenou (nad 700 nanometrů), navíc na vnímání tepla oběti mají někteří na hlavě i další specializovaný orgán, tedy už mimo oči.

K nočním motýlům patří například martináč hrušňový, což je jeden z největších nočních motýlů vyskytujících se v ČR. Další zástupci nočních motýlů jsou z těchto čeledí: bourcovití, martináčovití, přástevníkovití, můrovití, bekyňovití, vřetenuškovití, píďalkovití, zaviječovití, molovití a další.Bělásek řeřichový (Anthocharis cardamines) je jediný druh motýla rodu Anthocharis, který žije v České republice. V čeledi běláskovitých náleží do podčeledě bělásků (Pierinae). Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak se jmenuje noční motýl : K nočním motýlům patří například martináč hrušňový, což je jeden z největších nočních motýlů vyskytujících se v ČR. Další zástupci nočních motýlů jsou z těchto čeledí: bourcovití, martináčovití, přástevníkovití, můrovití, bekyňovití, vřetenuškovití, píďalkovití, zaviječovití, molovití a další.