Antwort Jaká je vhodná fólie na Foliovníky? Weitere Antworten – Jaká barva fólie je lepší na fóliovník

Jaká je vhodná fólie na Foliovníky?
Výzkumy potvrdily, že rostliny nevyužívají k fotosyntéze celé spektrum světla rovnoměrně. Nejvíce je využita červená a modrá složka světla a nejméně zelená a žlutá. Proto se u některých výrobců setkáváme i s fólií barvenou do červena, růžova a oranžova, kde může ovšem docházet k nežádoucímu přehřívání.Na fóliovník je z hlediska zátěže životního prostředí nejlepší použit polyethylenovou (PE) fólii. Existují sice biodegradabilní a oxodegradabilní fólie vyráběné buď klasicky z ropy nebo např. z kukuřičného škrobu, ty ale na použití pro fóliovník nejsou vhodné.Mezi oblíbenou zeleninu, kterou si zahrádkáři předpěstovávají ve fóliovníku, patří květák, brokolice, pórek, kapusta, zelí, celer či brukev. Stejně tak si zde můžete rozmístit květináče nebo truhlíky, a v nich si předpěstovat rostliny, které pak budou zdobit vaše okna či terasu – například afrikány či petúnie.

Jak Natahnout fólií na fóliovník : Šňůru stahujeme vždy stejnoměrně po obou stranách, kolmo k zemi a pak podvlékneme pod vodorovnou trubku dovniř foliovníku, kde se zajistí kolíkem. Nikdy nestahujeme oba konce šňůry směrem k sobě. Vzniká tak riziko roztržení (proříznutí) folie.

Jak dlouho vydrží fóliovník

Životnost fóliovníku není taková jako u skleníků a odvíjí se od použitých materiálů. Kvalitní konstrukce vydrží dlouho, ale i nejlepší plachtu bude třeba po cca 5 – 7 letech vyměnit. Fóliovník dobře drží vláhu a rozkládá sluneční záření lépe než sklo, takže v horkém létě nehrozí rostlinám spálení.

Jak spojit fólií na fóliovník : rozebiratelný spoj lze vytvořit midizipem nebo zipy Velcro, nicméně je potřeba zkusit přilnavost na Vašem typu folie. Doporučuji nám kus folie poslat, nebo se u nás zastavit osobně. Dále máme samolepící pásku – lepí z jedné strany, která se běžně používá pro lepení folií na sklenících ve Španělsku.

Jako základnu fóliovníku použijete obdélníkovou ohrádku ze dřeva. Stačí několik prken, ve vnitřních rozích zpevněnou trojúhelníky a pár šroubků nebo hřebíků. Po délce fóliovníku a v rozích umístěte kovové tyče, dvě tyče použijte podélně na zpevnění konstrukce. Hula hop obruče rozřízněte a zapíchněte na tyče.

Rostlinám často větráme a dáváme je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat ven. Do fóliovníku vysazujeme v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“.

Kdy dát salát do Foliovníku

Sázení do půdy: Zasaďte salátová semena hned, jak bude půda životaschopná, nejlépe jeden nebo dva týdny před posledním jarním mrazem, ačkoli můžete začít i o něco dříve, protože podmínky ve fóliovníku poskytují přiměřenou ochranu před vlivy počasí.Pokud se Vám nepodaří nalepit samolepicí fólii bez bublin, je možné bublinu propíchnout ostrým špendlíkem a vzduch vytlačit (tam, kde to nebude vidět, tj. u fólií vzorovaných nebo ražených).Rostliny ve skleníku potřebují dobře osvětlené, slunné a teplé místo. Pokud nemáte na zahradě místo, kam dopadá sluneční světlo po celý den, vyberte místo, kam slunce svítí hlavně ráno. Rostliny po noci oschnou a skleník se krásně prohřeje.

Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak upevnit fóliovník : Ukotvení fóliovníku s prodlouženou ochrannou fólií je snadné. Stačí zapíchnout ukotvení do prodloužené ochranné fólie. Je-li fóliovník malý a lehký, postačí jej ukotvit pomocí zemních šroubů. Pokud je fóliovník větší nebo těžší, je lepší použít kotvy nebo ukotvení pomocí hlíny, kamene nebo betonu.

Kdy sázet okurky do Foliovníku : Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Proč se sází papriky po dvou

Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.

Co zasadit vedle paprik:

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.

Rostlinám často větráme a dáváme je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat ven. Do fóliovníku vysazujeme v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“.

Jak se sází salát : Sázíme ve sponu alespoň 25x25cm, aby se salát mohl dobře rozrůst. Dbáme na pravidelnou zálivku a odstraňování plevelů, případně zem kypříme, aby vláho mohla prostoupit až ke kořenům. Doba od vysazení salátu do sklizně trvá v průměru asi 6 týdnů, podle pěstebních podmínek jednotlivých salátů.