Antwort Jak je to s prispevkem na bydlení? Weitere Antworten – Co musím dolozit k příspěvku na bydlení

Jak je to s prispevkem na bydlení?
Budete potřebovat scan nebo fotografie dokladů, které potvrzují vaše náklady na služby. Náklady můžete také prokázat potvrzením o platbě z vašeho internetového bankovnictví. Případně můžete použít příjmové doklady, ústřižky složenky, doklady SIPO.Pro rok 2024 vypadají takto:

1–2 osoby: 1 843 Kč 3 osoby: 2 411 Kč 4 a více osob: 2 979 KčNárok a výše doplatku na bydlení se stanoví tak, že se od částky odůvodněných nákladů na bydlení, které se snižují o příspěvek na bydlení náležející za předchozí kalendářní měsíc, odečte částka, o kterou příjem navýšený o vyplacený příspěvek na živobytí převyšuje částku živobytí osoby/společně posuzovaných osob.

Jak dlouho je možné pobírat příspěvek na bydlení : Pokud jsou náklady na bydlení vyšší než normativní, počítá se příspěvek na bydlení z normativních nákladů. Od 1.1.2016 dochází u příspěvku na bydlení k další zásadní změně. Je možné ho pobírat po neomezeně dlouhou dobu.

Jak doložit příjmy k příspěvku na bydlení

Je žadatel, nebo některá z osob, která byt užívá, cizinec

  1. buď pracovní smlouvu nebo potvrzení o pobírání dávek v nezaměstnanosti nebo nemocenských dávek.
  2. nebo doklad o hlášení k pobytu na území ČR.

Co všechno se počítá do nákladů na bydlení : Pokud žadatel bydlí v nájemním bytě, jedná se o nájem a náklady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu, spolu s energiemi, vodným, stočným, náklady na odpady a vytápění.

Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.

Příspěvek na bydlení se vyplácí v měsíci následujícím po měsíci, za který náleží (dávku za prosinec dostanete v lednu). Doplatek na bydlení se vyplácí v měsíci, za který náleží (dávku za leden dostanete v lednu).

Kdy se bere doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležel, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci.Vyplácí vám Úřad práce ČR příspěvek na bydlení Nově budete moci přehled příjmů a nákladů na bydlení dokládat jen 2x ročně (762.9 kB).

Počet osob v domácnosti
Jedna nebo dvě 3571 Kč
Tři 4669 Kč
Čtyři a více 5632 Kč


K doložení příjmu se využívají tři způsoby, nejčastější je potvrzení příjmech od zaměstnavatele, následuje doložení příjmu daňovým přiznáním a doložením výpisu z bankovního účtu. Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.

Jak dlouho trvá schválení žádosti o příspěvek na bydlení : Úřad rozhodne do 30 dnů od podání žádosti. + 30 dnů v případě sociálního šetření, nebo když jde o složitý případ.

Kolik procent příjmu na bydlení : Nejprve při výpočtu nároku na příspěvek: abyste ho dostali nesmí 30 procent příjmů vaší domácnosti tyto náklady překročit. A pak při výpočtu samotného příspěvku: pokud jsou reálné náklady vaší domácnosti na bydlení vyšší než náklady normativní, použijí se při výpočtu ty normativní.

Kolik je doplatek na bydlení

ve výši 80 % nájemních normativních nákladů na bydlení ze systému státní sociální podpory; u vlastníků staveb individuální či rodinné rekreace max. ve výši 90 % vlastnických normativních nákladů na bydlení ze systému státní sociální podpory). Tuto výši v příslušné obci zjišťuje příslušná krajská pobočka Úřadu práce ČR.

Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.Příspěvek na bydlení dostanete, pokud za bydlení utratíte více než 30 % (v Praze 35 %) příjmu, pokud však 30 % příjmu (v Praze 35 %) zároveň není vyšší než normativní náklady na bydlení (více na www.mpsv.cz v sekci Průvodce – Dávky a příspěvky – Bydlení – Příspěvek na bydlení).

Kdy je nárok na doplatek na bydlení : Pokud nemáte dostatek příjmů na bydlení v bytě nebo na ubytovně, můžete požádat o doplatek na bydlení. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby vám po zaplacení nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za energie) zůstala částka živobytí.