Antwort Jaký je rozdíl mezi sedimentací a CRP? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi CRP a sedimentaci

Jaký je rozdíl mezi sedimentací a CRP?
Oba tyto testy podávají podobné informace o přítomnosti zánětu. Hladina CRP se však zvyšuje dříve než dochází ke zvýšení sedimentace erytrocytů a na druhou stranu po úspěšné léčbě zánětu poklesne hladina CRP rychleji, zatímco sedimentace erytrocytů může být zvýšena mnohem déle.Sedimentace erytrocytů je metoda, při které necháme erytrocyty vlastní vahou klesat v krevním sloupci. Pokud je zvýšená, ukazuje na probíhající zánět v těle či nádorový proces.Příčinou zvýšené krevní sedimentace může být mnoho. Bakterie, viry, chronické záněty, poškození jater, chudokrevnost, nádorová onemocnění. Důležitý je také věk (nad 60 let se mohou objevit zvýšené hodnoty až do 30 milimetrů za hodinu, aniž by byl člověk nemocen).

Co zpusobuje zvysene CRP : Příčinou je většinou přítomnost zánětu, ale také jí může být nekróza a některé maligní tumory. Poškození tedy může být primární (např. revmatická artritida), nebo sekundární (např. vlivem infarktu myokardu nebo malignity).

Kolik má být hodnota CRP

Do 5 mg/l – normální hodnota CRP u zdravého člověka. 6 – 30 mg/l – mírná infekce, obvykle virového původu. Pokud příznaky infekce do 2 – 3 dnů neodezní, je vhodné test opakovat. 50 – 200 mg/l – bakteriální infekce, zpravidla streptokoky nebo stafylokoky, vyžadující adekvátní léčbu.

Co ukáže CRP : CRP (C-reaktivní protein) je bílkovina, jejíž hladina v krvi stoupá během akutní fáze zánětu. Je součástí vrozené imunity a vzniká v játrech. Úroveň naměřené hodnoty CRP například pomáhá určit, zda se jedná o bakteriální nebo virovou infekci.

Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.

Je dobré vědět, že sedimentaci snižuje také salicyl, užívání kardiotonik, kalcia a salicylanu. Výsledky laboratorního vyšetření nám diagnostickou rozvahu usnadňují, zřídkakdy nahrazují. „Vysoká sedimentace“ není nemocí, a také ji neléčíme. Rozhoduje především dynamika symptomů.

Jak snížit zvýšenou sedimentaci

Je dobré vědět, že sedimentaci snižuje také salicyl, užívání kardiotonik, kalcia a salicylanu. Výsledky laboratorního vyšetření nám diagnostickou rozvahu usnadňují, zřídkakdy nahrazují. „Vysoká sedimentace“ není nemocí, a také ji neléčíme. Rozhoduje především dynamika symptomů.Velkým podezřením je však dlouhodobě vysoká sedimentace nad 50 mm/hod.I po jednoduchých operačních zákrocích může nastat krátkodobé pooperační zvýšení koncentrace CRP. Hodnoty nad 100 mg/l odhalují vysokou zánětlivou činnost jako je například sepse, závažné infekce a metastázy rakoviny. Hodnota nad 300 mg / l je extrémně vysoká a může indikovat, potenciálně život ohrožující stav.

Příznaky leukémie

V těle nemocného najdeme zvýšený počet bílých krvinek, někdy i bizarně vysoké počty. Nádorové bílé krvinky jsou nezralé a neumí plnit obrannou imunitní funkci a utlačují tvorbu ostatních krevních buněk. Příznaky leukémií jsou zprvu nespecifické (únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů aj.).

Co znamená zvýšené leukocyty v krvi : Nejčastěji stoupne počet bílých krvinek, když do těla pronikne infekce. Bakteriální infekce zvyšují početní stav neutrofilů, virové lymfocytů a parazitární provokují eosinofily. Přílišná reakce na infekci, takzvaná leukemoidní reakce, je varovným signálem.

Jak dlouho trvá sedimentace : Pro získání rychlejších výsledků byla zavedena metoda rychlého stanovení krevní sedimentace: sedimentační trubičky jsou nakloněny pod úhlem 45 stupňů a výsledek se odečítá za 7 a 10 minut. Získané hodnoty jsou pouze orientačně srovnatelné s výsledky získanými standardním postupem za jednu a dvě hodiny.

Jak se léčí vysoká sedimentace

K artificiálnímu zvýšení krevní sedimentace dochází u nemocných léčených heparinem a dextranem. Některé stavy sedimentaci snižují.

Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.Pro ilustraci: zatímco u patnáctiletých Čechů se každoročně objeví 18 případů rakoviny na 100 tisíc lidí, u padesátiletých je to 502 případů a po osmdesátce dokonce 2203 případů. Pro každé onkologické onemocnění je typický věk nástupu trochu jiný.

Kolik je normálně CRP : Do 5 mg/l – normální hodnota CRP u zdravého člověka. 6 – 30 mg/l – mírná infekce, obvykle virového původu. Pokud příznaky infekce do 2 – 3 dnů neodezní, je vhodné test opakovat. 50 – 200 mg/l – bakteriální infekce, zpravidla streptokoky nebo stafylokoky, vyžadující adekvátní léčbu.