Antwort Jaký je rozdíl mezi petrželi a pastrňákem? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi Pastinákem a petrželí

Jaký je rozdíl mezi petrželi a pastrňákem?
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že u pastináku je nať prohloubená, zatímco petržel má toto místo děláno do kulatého tvaru. Kromě toho si můžete všimnou také samotné velikosti kořene. Petržel má velikost kořene většinou menší a zároveň i tenčí. Na druhé straně pastinák je pravým opakem, co se týče velikosti.Pokud vám nevzejde petržel, může ji spolehlivý pastinák nahradit.Kerblík je aromatická sladká a voňavá bylinka podobná petrželi. Svou chutí může též připomínat anýz. Kerblík vám zachutná v polévce, zeleninových a bramborových jídlech, bešamelových omáčkách a všude tam, kde používáme petržel. S jeho pomocí jednoduše dochutíte domácí bylinkové máslo i sýrovou pomazánku.

Co místo petržele : Pokud vám tedy petržel na zahradě moc neroste, zkuste míso ní pěstovat pastinák. Seje se právě nyní, na jaře a sklízí na podzim.

Na co je dobrý petržel

Petržel i petrželová nať působí močopudně, a tím pomáhají z těla odstraňovat škodliviny. Navíc tím, že zvyšují vylučování sodíku a vody, zlepšují krevní oběh, pomáhají omezovat otoky a slouží jako prevence celulitidy.

Na co se používá pastinák : Pastinák chutná podobně jako mrkev či celer. Díky vysokému obsahu cukru je jeho chuť nasládlá až ořechová. Stejně jako ostatní kořenovou zeleninu lze pastinák použít do polévky nebo jen tak uvařit. Nakrájený a dušený je oblíbeným doplňkem jehněčího, hovězího masa a zvěřiny.

Pastinák obsahuje vitaminy skupiny B, které posilují nervy, vitamin C pro zdravý imunitní systém a cenné minerály, jako je hořčík, fosfor a vápník.

  • kcal: 64 kcal. Sacharidy: 12,05 g. Proteiny: 1,31 g. Tuky: 0,43 g.
  • Vitamíny. Vitamin A: 0 µg. Vitamin B1: 0,08 mg. Vitamin B2: 0,13 mg.
  • Vápník: 47 mg. Železo: 0,71 mg. Draslík: 523 mg.


Tipy pro pěstování pastináku

  1. Pórková polévka s pastinákem. Do hodiny.
  2. Bramborové pyré s pastinákem. Do 10 minut.
  3. Bramborová kaše s pastinákem. Do hodiny.
  4. Zapečený pastinák a sladké brambory. Více než hodinu.
  5. Koláč s pastinákem.
  6. Restovaný pastinák s chorizem.
  7. Čočková polévka s křupavým pastinákem.
  8. Pastinákové hranolky s parmazánem.

Co je to Pastynak

Pastinák (Pastinaca sativa) má podobný vzhled jako petržel – obě rostliny patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae), kam se řadí i mrkev, řapíkatý celer, bulvový celer, fenykl a kopr. S délkou až 40 cm a hmotností do 1,5 kg však může pastinák vyrůst podstatně více než petržel, jeho blízká příbuzná.Petržel je tradiční kořenová zelenina. Je vynikající na přípravu polévek a vývarů, smetanových a houbových omáček, nádivek, sekaných i dušených mas nebo salátů. Má silně aromatickou vůni a nasládlou, poněkud ostrou chuť. Používá se také ke zdobení pokrmů.Pastinák (Pastinaca sativa) má podobný vzhled jako petržel – obě rostliny patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae), kam se řadí i mrkev, řapíkatý celer, bulvový celer, fenykl a kopr. S délkou až 40 cm a hmotností do 1,5 kg však může pastinák vyrůst podstatně více než petržel, jeho blízká příbuzná.

Využití v kuchyni

Listy kořenové petržele lze použít stejně jako listy „listové petržele“, tedy jako bylinky. Před dalším zpracováním nakrájejte kořen na plátky, na tyčinky nebo na kostky. Kořenová petržel je klasickou součástí polévkové zeleniny a přidává se nejen do polévek, ale i do mnoha dušených pokrmů.

Co s petrželovou natí : Kvůli maximálnímu zachování vitaminů a minerálních látek byste petrželovou nať neměli při dochucování pokrmů tepelně upravovat. Do jídla ji proto přidejte až na samém konci jeho přípravy. Nasekaná se hodí například do zeleninových polévek, do salátů, na brambory a také na rybí maso.

Jak konzumovat petržel : V kuchyni se z kořenové petržele používá nejen kořen, ale i listy. Obojí lze jíst za syrova i po tepelné úpravě. Kořen je třeba dobře umýt, případně zbavit zbytků zeminy kartáčkem či oloupat. Listy kořenové petržele lze použít stejně jako listy „listové petržele“, tedy jako bylinky.

Co obsahuje petržel

Organismu dodá vitamin C, provitamin A, železo, draslík, hořčík a je vydatným zdrojem kyseliny listové. I když je petržel pro lidské zdraví extrémně přínosná, nastávající maminky by se jí raději měly vyhnout. Látky v ní obsažené totiž mohou mimo jiné vyvolat stahy děložního svalstva, a tím také předčasný porod.

Petržel je skvělá v tom, že lze zužitkovat úplně celá. Kořen je báječný do polévek anebo nakrájený na proužky a pečený v troubě s kapkou olivového oleje jakožto zdravé a nesmažené hranolky, které navíc neobsahují zbytečně moc sacharidů. Výborný je také nastrouhaný do pomazánek nebo salátů, jako je třeba Coleslaw.Na rozdíl od špičatého kořene petržele má pastinák silnější horní část kořene, a více se tak blíží tvaru řepy. Z vnějšku je pastinák nažloutlý až nahnědlý, jeho vnitřní dřeň je bílá, nažloutlá nebo nahnědlá. Pastinák je také známý pod lidovým označením „pastiňák“.

Co se dá dělat z petržele : Petržel se hodí spíše pro tepelné zpracování, zpravidla ho používáme uvařený, smažený, pečený, zapečený. Hodí se do polévek, pod maso (takový králík na petrželi a mrkvi – mňam), do pomazánek, pečený s další zeleninou, grilovaný (např. na špíz) a dokonce ho můžete použít i do moučníků, protože má nasládlou chuť.