Antwort Jaký je rozdíl mezi Pastinákem a petrželí? Weitere Antworten – Co je podobné petrželi

Jaký je rozdíl mezi Pastinákem a petrželí?
Kerblík je aromatická sladká a voňavá bylinka podobná petrželi. Svou chutí může též připomínat anýz. Kerblík vám zachutná v polévce, zeleninových a bramborových jídlech, bešamelových omáčkách a všude tam, kde používáme petržel. S jeho pomocí jednoduše dochutíte domácí bylinkové máslo i sýrovou pomazánku.Pokud vám tedy petržel na zahradě moc neroste, zkuste míso ní pěstovat pastinák. Seje se právě nyní, na jaře a sklízí na podzim.Pokud vám nevzejde petržel, může ji spolehlivý pastinák nahradit.

Jak vypadá pastinák : Pastinák se vzhledem podobá kořenové petrželi. Kořen od petržele rozlišíte podle „hlavy“ – ta je u petržele vypouklá, u pastináku má po obvodu val a růstový vrchol je posazen níže. "Hlava kořene" pastináku má typický val. Petrželi podobné jsou i nároky na pěstování.

Na co se používá pastinák

Pastinák chutná podobně jako mrkev či celer. Díky vysokému obsahu cukru je jeho chuť nasládlá až ořechová. Stejně jako ostatní kořenovou zeleninu lze pastinák použít do polévky nebo jen tak uvařit. Nakrájený a dušený je oblíbeným doplňkem jehněčího, hovězího masa a zvěřiny.

Co je to kerblík : Kerblík (Anthriscus cerefolium) je rostlina, která dorůstá výšky 70 až 80 centimetrů a botanicky je blízkou příbuznou petržele a mrkve. Chuť kerblíku je rozmanitá a připomíná petržel, anýz a estragon. Rostliny kerblíku připomínají kapradiny, jejich listy jsou zpeřené a na okraji mírně pilovité.

Petržel je tradiční kořenová zelenina. Je vynikající na přípravu polévek a vývarů, smetanových a houbových omáček, nádivek, sekaných i dušených mas nebo salátů. Má silně aromatickou vůni a nasládlou, poněkud ostrou chuť. Používá se také ke zdobení pokrmů.

Je užívána při poruchách trávení a jako mírné afrodiziakum.

Čaj z petrželky pomáhá léčit močové cesty, ledviny a močový měchýř. Doporučená denní dávka je jeden gram semen (čtyř čajových lžiček) na šálek vody. Nálev připravený z kořene má slabší účinek než nálev ze semen.

Jak varit pastinák

Nejdříve se zbavte natě a kořínků. Kořen jemně oloupejte, nakrájejte na silnější plátky a odstraňte dřevnatý střed. Vložte jej do vroucí osolené vody a vařte 20–25 minut. Dá se péct jako náhrada brambor nebo se z něj dělají výborné kaše či polévky.Pastinákové pyré: Pastinák a brambory v míse promíchejte s olivovým olejem, solí a pepřem, a pak dejte na cca 45 minut péct do trouby společně s líčky. Po této době ochutnejte, jestli už jsou obě zeleniny měkké. Hotovou zeleninu rozmačkejte a vyšlehejte s máslem na hladké pyré.Semínka pastináku vyséváme přímo do dobře připravené půdy brzy na jaře do řádků vzdálených zhruba 30 cm a do hloubky asi 2 cm.

V kuchyni se z kořenové petržele používá nejen kořen, ale i listy. Obojí lze jíst za syrova i po tepelné úpravě. Kořen je třeba dobře umýt, případně zbavit zbytků zeminy kartáčkem či oloupat. Listy kořenové petržele lze použít stejně jako listy „listové petržele“, tedy jako bylinky.

Co zasadit vedle Pastináku : kopr, rukola, špenát, nebo k němu můžeme zasadit hlávkový salát, který vyroste dříve, než bude pastinák potřebovat celý záhon sám pro sebe. Rovněž k němu můžeme vysít ředkvičky, které také sklidíme velmi brzy.

Jak vypadá kerblík : Jak kerblík vypadá

Kerblík je jednoletá rostlina dosahující výšky 60-70 cm. Listy jsou zpeřené a pyšní se drobnými květy bílé barvy. Kvete od května do srpna. Plodí lesklé a černé plody, které se vysévají na polostinná místa.

Jak chutná kerblík

Listy s jemnou, anýzovo-kmínovou chutí a vůni podobnou petrželi. Kerblík třebule (Třebule pravá, Anthriscus cerefolium) je jednoletka z čeledi miříkovité (Apiaceae). Dorůstá až 70 cm.

V chladnějších klimatických podmínkách můžete semena petržele zasít od konce zimy, do konce léta, případně až do začátku podzimu. Pokud pěstujete petržel v teplejších oblastech s tropickým nebo subtropickým klimatem, můžete začít sázet kdykoliv od konce léta do časného jara.Pomáhá tělu zbavit se nadbytečné vody a solí prostě tím, že posiluje funkci ledvin. Petržel je také velkým zdrojem vitamínů A a C a také obsahuje poměrně hodně kyseliny listové, která je jednou z nejdůležitějších látek při prevenci rakoviny. Když budete jíst petržel, posilujete své kosti.

Kdy zasít pastinák : Semínka pastináku vyséváme přímo do dobře připravené půdy brzy na jaře do řádků vzdálených zhruba 30 cm a do hloubky asi 2 cm.