Antwort Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem? Weitere Antworten – Co to je termoprádlo

Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem?
CO JE TERMOPRÁDLO Termoprádlo je druh funkčního prádla určený do chladného počasí. Od běžného funkčního prádla se liší vyšší hřejivostí, kterou mu může dodat buď příměs Merino vlny, vyšší gramáž, struktura úpletu nebo další vrstvení.Zásadní funkcí termoprádla je jeho prodyšnost, tzv. “knotový efekt”. Funkční materiály zajistí, že se pot rozloží do větší plochy oblečení, čímž rychleji uschne. Materiál tak vlhkost nenasaje do sebe, ale nechá ji přecházet do dalších vrstev oblečení a následně do vzduchu.Funkční prádlo slouží jako základní vrstva a jeho hlavním úkolem je odvádět pot od těla případně do dalších vrstev oblečení. Díky tomu vás během fyzických aktivit udrží v suchu a také v optimální teplotě. V létě vás ochladí, v zimě naopak zahřeje. To vše umožňují speciální vlákna, z nichž je funkční prádlo vyrobené.

Jak vybrat termoprádlo : Syntetické termoprádlo je nejčastější a vyrábí se zejména z polyesteru a polypropylenu. Polyester je rychleschnoucí a vydrží vyšší teploty, takže snese i šetrné žehlení. Dobře odvádí teplo, takže se hodí spíše do teplejšího počasí. Polypropylen naopak lépe tepelně izoluje a proto je vhodnější do chladnějšího počasí.

Jak se obleka termoprádlo

Termoizolační vrstva – jejím hlavním úkolem je vytvořit tepelnou izolaci a nepropustit studený vzduch k tělu. Dále se stará o odvod vlhkosti a páry ven, proto musí být maximálně prodyšná. Nejčastěji používaným materiálem je fleece a patří sem funkční mikiny, roláky, tepláky i lehké bundy.

Jak správně vybrat Funkční prádlo : Velmi důležité je vybrat si funkční prádlo ve správné velikosti. Aby mohlo odvádět pot od pokožky, je třeba, aby na ní všude dokonale přiléhalo. Proto je vybírejte spíše těsnější. Prádlo mívá často příměs elastanu, takže se dokáže malinko roztáhnout a budete v pohodlí.

Pro praní termoprádla můžete použít klasický prací prášek na jemná vlákna či speciální typ určený k praní sportovního oblečení, jenž zachovává vnější impregnaci. Použití aviváže se nedoporučuje, neboť dochází k ucpávání pórů tkaniny a termoprádlo tím ztrácí svoji prodyšnost.

Rozhodněte nepoužívejte aviváž, nedávejte do sušičky, ani nežehlete. Sportovní a funkční oblečení a prádlo není potřeba prát po každém použití, přichází tím o své vlastnosti. Mikiny a bundy stačí vyprat párkrát za sezónu.

Jak nosit termo ponožky

Aby byl zážitek ze sportu co nejpříjemnější, měli byste oblečení správně navrstvit. První vrstva – Přiléhá těsně k tělu a odvádí od něj pot. Patří zde termo ponožky, termo legíny, tílka, termo trika a z dámského termo prádla ještě podprsenky. Druhá vrstva – Izoluje tělo a zabraňuje úniku tepla.Pokud ji, jako všichni ostatní, už nemáte, perte nejlépe ve 40° teplé vodě a použijte prací prostředek určen přímo na termoprádlo. Aviváž zásadně nepoužívejte, snížíte tím kapilární výkon vlákna a u výrobků s membránou můžete snížit, nebo úplně zničit její funkčnost.Správné vrstvení funguje za předpokladu, že používáte funkční prádlo, nemícháte pořadím vrstev a v každé vrstvě použijete oblečení navržené právě pro danou vrstvu.

  1. Sací vrstva = funkční prádlo.
  2. Izolační vrstva = funkční mikiny a outdoorové svetry.
  3. Svrchní vrstva = softshellové bundy a kalhoty.


Vyberte program pro jemné prádlo a respektujte pokyny výrobce na cedulce. Nepoužívejte aviváž a zvolte vždy prací gel na merino prádlo. Perte prádlo na nižší teplotu, vlna má tendenci se srážet. Nepoužívejte změkčovadla ani bělidla.

Proč prát nové oblečení : Praním nového oblečení před prvním nošením tak snižujeme riziko přenosu infekcí a zlepšujeme hygienu. A konečně, praní nového oblečení odstraní i nepříjemné pachy, které mohou být způsobeny chemikáliemi nebo dlouhodobým skladováním.

Jak se pere sportovní prádlo : Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.

Jak správně prát termoprádlo

Pokud ji, jako všichni ostatní, už nemáte, perte nejlépe ve 40° teplé vodě a použijte prací prostředek určen přímo na termoprádlo. Aviváž zásadně nepoužívejte, snížíte tím kapilární výkon vlákna a u výrobků s membránou můžete snížit, nebo úplně zničit její funkčnost.

Základní zásady praní sportovního oblečení: Oblečení můžete prát ručně nebo v pračkách, vždy na nízké teplotě – většina výrobců doporučuje maximální teplotu vody 30–40 °C.Termo ponožky velmi často obsahují vysoký podíl vlny, proto je vhodné je prát při nižších teplotách – do 30 °C, používat speciální prací prostředek na vlnu a také zvolit prací program “vlna”.

Co jsou termo ponožky : Funkční termo ponožky, které své uplatnění nalézají především v zimním období, jsou vhodné na horskou turistiku, lyžování či pro běžné nošení v chladném počasí. Jejich hlavní výhodou je termoregulační schopnost. Ponožky, díky speciálnímu vláknu dokáží udržet Vaše nohy v teple navzdory chladnému počasí.