Antwort Jaký je rozdíl mezi šafránem a Ocúnem? Weitere Antworten – Jak vypadá šafrán

Jaký je rozdíl mezi šafránem a Ocúnem?
Popis. Šafrán setý je blízkým příbuzným okrasných šafránů (Crocus vernus – šafrán jarní). Pochází ze západní Asie. Na podzim kvete fialovým květem, v každém květu jsou tři nitkovité, 2–3 cm dlouhé purpurově hnědé čnělky (někdy nesprávně nazývané blizny), které se sklízejí ručně, odštípnutím.Šafrán patří mezi nejdražší koření světa. Šafrán, jinak také červené zlato, je nejvzácnější a nejdražší koření, které se získává ručním vytržením čnělky z květů šafránu setého.Zvolte správný čas výsadby

Nejdříve je důležité zvolit správný čas, kdy s výsadbou šafránu začít. K tomu je potřeba zjistit, zda máte cibulky, které se sázejí na podzim, či na jaře. Některé druhy totiž kvetou od září do listopadu. Krokusy vysazujeme od září do listopadu.

Jak se pěstuje šafrán : Šafrán setý vyžaduje vlhčí půdy (nezapomínejme zalévat) a hlubší výsadbu (12 – 15 cm hluboko). Vhodné je na dno výsadbové jamky dát pár kamínků nebo jinou drenáž. Koření se získává sušením nápadních oranžových čnělek. Jemné růžové květy má Crocus zonatus.

Co léčí šafrán

Šafrán se postará o krásnou žlutooranžovou barvu, tudíž má velký význam i v průmyslu textilního barviva. Užívá se též v kosmetice nebo ve farmacii. V léčitelství se používá jako protizánětlivé a protinádorové činidlo. Podporuje hojení ran a léčí horní cesty dýchací.

Kde všude roste šafrán : Květ je nejčastěji jeden, purpurový, levandulový, bílý nebo pruhovaný. Rozšíření je od Portugalska po západní Čínu. Většina druhů však roste na Balkáně a v Turecku. V ČR je původní jen šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus), který roste na Šumavě a v Novohradských horách.

Jak poznat pravý šafrán Jestli je šafrán pravý, nejlépe poznáte snadno. Pokud jej ponoříte do sklenice vody, šafrán začne obarvovat vodu a finální barva by po několika minutách měla být žlutá až oranžová.

Šafrán je drahocenná, neobvyklá, hedvábná, bohatě kořeněná, orientální, pikantní a zemitá vůně s mýdlovými, lehce nahořklými, medově nasládlými tóny. K uvolnění vůně je zapotřebí šafrán ponořit do vody, alkoholu nebo oleje.

Jak se získává šafrán

Jde o usušené čnělky („tyčinky“), které se nachází uprostřed květu krokusu setého (též „šafrán setý"). V každém květu jsou tyto čnělky jen dvě až tři, pro získání 1 kg tohoto nejdražšího koření na světě je tedy třeba sklidit a ručně zpracovat přibližně 150 000 květů krokusu.Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit. Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu.V ČR rostou (snad) přirozeně 2 druhy. Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) roste hlavně v Alpách a snad jako alpský migrant zasahuje přirozeně do Novohradských hor a na Šumavu. Jinde, např. v severních Čechách (viz přírodní památka Farská louka) ale i v Krkonoších nebo na východní Moravě je však místy zdomácnělý.

Nitky šafránu působí jako přírodní analgetikum, posilují srdce, žaludek a játra. Šafrán má také protizánětlivé vlastnosti a uvolňuje dýchací cesty při astmatu a chronickém kašli. Navíc má velmi uklidňující účinky, a proto pomáhá při nespavosti, neklidu a především při nervových problémech.

Jak vypadá koření šafrán : Šafrán má zvláštní vůni a kořennou chuť, poněkud nahořklou. Žluté barvivo, které šafrán obsahuje, se rozpouští ve vodě a zabarvuje ji krásně do žluta. Šafrán se dodnes používá nejen jako koření, ale i jako lék. Do pokrmů stačí špetka a nejlepší je jej před použítím "rozpustit" v 50 ml teplé vody.

Co je podobne Safranu : Krokus neboli Šafrán

Je to vytrvalá bylina s cibulovitými hlízami, které se sázejí do půdy na podzim. Krokusy kvetou na podzim a mají nádherné fialové květy. Uvnitř těchto květů se nachází tři červené blizny, které jsou ručně sbírány a sušeny.

Co je to indický šafrán

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin).

V každém balení čaje je 0,5 až 1 gram šafránu – směsi jsme kombinovali tak, aby v každé porci čaje bylo minimálně tolik šafránu, kolik se udává jako denní léčivá dávka.Na co se používá Nejčastěji do rýžových pokrmů (rizoto, paella, pilaf), pokrmů z ryb a plodů moře (polévka bouillabaise), ale i k různým druhům masa, do omáček a pomazánek. Příprava Pro získání barvy namočte před použitím na hodinu šest až deset snítek šafránu do lžíce teplé vody.

Čím lze nahradit šafrán : Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit. Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu.