Antwort Jaký je rozdíl mezi šafránem a Krokusem? Weitere Antworten – Jak vypadá šafrán

Jaký je rozdíl mezi šafránem a Krokusem?
Popis. Šafrán setý je blízkým příbuzným okrasných šafránů (Crocus vernus – šafrán jarní). Pochází ze západní Asie. Na podzim kvete fialovým květem, v každém květu jsou tři nitkovité, 2–3 cm dlouhé purpurově hnědé čnělky (někdy nesprávně nazývané blizny), které se sklízejí ručně, odštípnutím.Ocún je typickou podzimní hlíznatou rostlinou, která kvete od září do listopadu. Krokus patří mezí první jarní kvetoucí rostliny, i když podzimní druhy se mezi nimi taky najdou. Krokus má jen tři okvětní tyčinky, ocún jich má oproti tomu šest.V oblasti medicíny se doporučoval k léčbě žloutenky, melancholie či jako afrodiziakum. Přidával se take do sirupu proti nespavosti, využíval se pro lepší hojení ran, při potížích horních cest dýchacích. Dnes tvoří součást orientální, francouzské a španělské kuchyně. Šafrán se používá v ájurvédě i v léčitelství.

Jak se pozná pravý šafrán : Jak poznat pravý šafrán Jestli je šafrán pravý, nejlépe poznáte snadno. Pokud jej ponoříte do sklenice vody, šafrán začne obarvovat vodu a finální barva by po několika minutách měla být žlutá až oranžová.

Kde všude roste šafrán

Květ je nejčastěji jeden, purpurový, levandulový, bílý nebo pruhovaný. Rozšíření je od Portugalska po západní Čínu. Většina druhů však roste na Balkáně a v Turecku. V ČR je původní jen šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus), který roste na Šumavě a v Novohradských horách.

Jak vypadá Krokus : Krokus (Crocus) je rod drobných cibulovin z čeledi kosatcovité. Dorůstá výšky 10-15 cm. Má úzké, trávovité listy a miskovité květy s šesti okvětními lístky. Květy se otevírají za slunného počasí a v noci se zavírají.

Ocún jesenní je vytrvalá, obvykle 10–20, někdy ale až 40 cm vysoká jedovatá bylina s hluboko uloženou podzemní hlízou (10–15 cm pod povrchem). Listy jsou přízemní, souběžně žilnaté a široce kopinaté a vyrůstají na jaře spolu se zrající tobolkou. Mohou být dlouhé i přes 40 cm, jejich obvyklá délka je však 20–30 cm.

V ČR rostou (snad) přirozeně 2 druhy. Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) roste hlavně v Alpách a snad jako alpský migrant zasahuje přirozeně do Novohradských hor a na Šumavu. Jinde, např. v severních Čechách (viz přírodní památka Farská louka) ale i v Krkonoších nebo na východní Moravě je však místy zdomácnělý.

Na co je šafrán

Typicky se šafrán přidává především do rýže, která tak získá charakteristickou žlutou barvu. Ta je typická například pro španělský pokrm paella. Kromě toho se se šafránem lze setkat též v receptech na omáčky, polévky, dipy či dortové krémy.V každém balení čaje je 0,5 až 1 gram šafránu – směsi jsme kombinovali tak, aby v každé porci čaje bylo minimálně tolik šafránu, kolik se udává jako denní léčivá dávka.Šafrán je drahocenná, neobvyklá, hedvábná, bohatě kořeněná, orientální, pikantní a zemitá vůně s mýdlovými, lehce nahořklými, medově nasládlými tóny. K uvolnění vůně je zapotřebí šafrán ponořit do vody, alkoholu nebo oleje.

"Nesmíte být příliš nedočkaví. Květina kvete 24 až 36 hodin a v té době musí být utržena.

Kde rostou Šafrány : Šafrán jarní, též šafrán bělokvětý či krokus jarní (Crocus vernus) je vytrvalá bylina z rodu šafrán (Crocus), která je původní v Alpách, v Pyrenejích a na Balkáně.

Co s krokusy po odkvětu : Co s odkvetlými krokusy

U krokusů je vhodné po odkvětu ostříhat veškerá květenství. Následně se rostliny ponechávají v klidu, než se cibule zatáhne a listy oschnou. Tyto listy poté ostříháme. Cibulky lze nechat v půdě a počkat na jejich další kvetení v příštím roce.

Jak se řekne jinak šafrán

Šafrán patří mezi nejdražší koření světa. Šafrán, jinak také červené zlato, je nejvzácnější a nejdražší koření, které se získává ručním vytržením čnělky z květů šafránu setého.

Ocún je středně vysoká vytrvalá bylina, která z hlízy vyhání na podzim fialově nachové nebo bělavé květy. Kvete od srpna do listopadu. Zvláštností je, že se opylují na podzim a teprve na jaře příštího roku dozrávají tobolky. Listy se objeví na jaře, kdy rostlina vytvoří silnou lodyhu se semeníkem.Ocúny (Colchicum) jsou typické podzimní květiny. Šafránu podobné trvalky nalezneme v odstínech růžové, fialové a bílé barvy. Během roku o sobě ocúny dají vědět dvakrát. Na podzim ze země vyrostou 15-20 cm vysoké květy napojené dlouhou trubkou k hlíze ukryté ca 15 cm pod zemí.

Co se sbírá z šafránu : Víte, proč se říká „je ho jako šafránu“ Toto koření se totiž získává z květiny šafránu setého a jediné, co se sbírá, jsou nitkovité, dva až tři cm dlouhé, tmavě červené blizny. Každá květina produkuje jen tři blizny, které se musí ručně odštípnout.