Antwort Jak je možno zapnout tyristor? Weitere Antworten – Jak pracuje tyristor

Jak je možno zapnout tyristor?
Princip fungování tyristoru se liší od ostatních polovodičových součástek. Za normálních okolností neprotéká tyristorem žádný proud (od anody ke katodě). Pokud je však na anodu přivedeno dostatečně vysoké napětí oproti katodě a na hradlo je přiveden malý řídicí proud, tyristor se zapne a začne vést.Tyristor je polovodičová součástka se třemi PN přechody, která se používá jako spínač k regulaci výkonu – tzv. bezeztrátové regulaci.Vypnutí

  1. Přerušením anodového proudu, respektive jeho poklesem pod takzvaný přídržný proud.
  2. Komutací anodového napětí (přepólování).
  3. Zkratem mezi anodou a katodou (což je jen jiný způsob přerušení proudu tyristorem).
  4. V případě GTO tyristoru přivedením záporného impulzu na řídící elektrodu.

Kde se využívá tyristor : Tyristor. Tyristor je spínací součástka ("spínaný usměrňovač"). Používá se především pro bezztrátovou regulaci výkonu elektromotorů v řízených usměrňovačích a vyrábí se ve velké škále výkonů pro napětí a proudy až v řádech tisíců (řízení motorů tramvají, trolejbusů a vlaků).

Jak sepnout tyristor

Až napětí UC na kondenzátoru dosáhne součtu spínacího napětí diaku a spínacího napětí řídicí elektrody G tyristoru, diak sepne a vybije kondenzátor do elektrody G. Tím vznikne proudový spínací impulz a tyristor sepne.

Co dělá tyristor : Jak již bylo řečeno, používá se tyristor pro bezeztrátovou regulaci výkonu. Jeho použití je zejména vhodné v obvodech střídavého napětí, neboť každý průchod napětí nulou automaticky vypne tyristor a ten čeká na další zapnutí.

Diak (Diode Alternating Current switch = diodový spínač střídavého proudu) je třívrstvá součástka kterou lze sepnout v obou směrech překročením blokovacího napětí. Dokud napětí na diaku nedosáhne blokovací napětí, nepropouští diak téměř žádný proud. Jeho princip je podobný dvou antisériově zapojeným zenerovým diodám.

Změřte závislost spínacího napětí UB0 na proudu řídící elektrody IG UB0 = f(IG) . Nastavujte postupně velikost proud IG od 0 do cca 5mA . Nastavte nejprve proud IG = 0 . Potom postupně zvyšujte napětí z generátoru UGEN až do okamžiku, kdy tyristor sepne.

Jak funguje triac

Triaky jsou obousměrné tříelektrodové spínače střídavého proudu, které umožňují tok elektronů v obou směrech. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly prostředky pro vývoj zdokonalených regulátorů střídavého proudu. Jsou k dispozici v různých uspořádáních a zvládnou široký rozsah proudu a napětí.Při zapojení diaku do obvodu je vždy jeden PN přechod v propustném a jeden v závěrném směru. Přechod v propustném směru má o mnoho menší elektrický odpor než přechod v závěrném směru. Na přechodu v závěrném směru je tedy větší napětí (prakticky celé napětí na diaku).Odpojte pól G ve spodní části, ukazatel by měl ukazovat desítky ohmů až sto ohmů, v tomto okamžiku je aktivován tyristor a spouštěcí napětí je nízké (nebo je spouštěcí proud malý). Poté na chvíli odpojte pól A a poté jej znovu zapněte, ukazatel by se měl vrátit do polohy ∞, což znamená, že tyristor je v pořádku.

Triaky testuju jednoduše tak, že:

  1. odpojím řídící elektrodu -> triakem nesmí týct proud – pouze Id.
  2. Přes odpor a diodu pustím do řídící elektrody kladný spínací proud Igt -> Triakem musí týct střídavý proud.
  3. Přes odpor a diodu pustím do řídící elektrody záporný spínací proud Igt -> Triakem musí týct střídavý proud.

Jak vyzkoušet tyristor : Při podezření na vadnou součástku doporučujeme tyristor vypájet z desky, popř. odpojit alespoň dvě elektrody a funkci tyristoru vyzkoušet pomocí jednoduchého přípravku. Stlačením tlačítka TL2 sepne tyristor a žárovka se rozsvítí. Po uvolnění TL2 musí stále svítit (tyristor je v pořádku).