Antwort Jaké jahody jsou nejchutnější? Weitere Antworten – Jaké jahody na zahradu

Jaké jahody jsou nejchutnější?
💡 Tip: Pokud máte výše položenou zahradu, doporučuji odrůdy Korona a Rumba. Jsou odolné proti vymrzání a dají se dobře pěstovat na horách. Klasikou mezi převislými a nejsnadněji sehnatelná je odrůda Mara de Bois. Novinkou mezi převislými je odrůda Maranell.Pokud doma zavíráme jahody do sklenic (džemy, šťávy,zavařeniny), nenajdeme lepší odrůdu, než je Senga Sengana (nejsladší, nejtmavší na celém průřezu, snadno sezbavuje stopek, její vůně a aroma i po vytažení z mrazáku jsou nádherné).Jahodník (Fragaria) je rod rostlin z čeledi růžovité (Rosaceae). Zahrnuje asi 20 druhů rozšířených především v mírném pásu severní polokoule. Plodem jahodníku je souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku, plod je nazýván jahoda.

Proč vadnou jahody : Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Napadá také nezralé plody, plody nerostou, postupně zahnědávají, mají gumovitou (kožovitou) konzistenci a zasychají.

Jaké jsou nejchutnější jahody

Sladké jahody

Velmi příjemnou chuť má nová stáleplodící odrůda Harmony, která vyniká velkými plody s pevnou dužinou, výbornou chutí, sytě červenou barvou a vysokým leskem. Velmi oblíbená je také další stáleplodící odrůda. Diamante má velké plody, lahodnou, typicky jahodovou chuť a sytě červenou barvu.

Co se dává pod jahody : Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Proti květopasu jahodníkovému se nejlépe bojuje aplikací vhodného insekticidu k hubení dospělců. Osvědčují se přípravky Fast M, Karate se Zeon technologií a Spintor. Postřik se provádí před vykvetením jahodníků.

Stáleplodící jahody

Jde o převislý jahodník, který je vhodný i na balkony do truhlíku. Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod.

Co okusuje listy jahodníku

Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.Většina to pokládala za nedostatek živin v půdě, jiní za degeneraci rostlin. V tomto případě se snažili vypěstovat rostliny odolnější i za cenu mnohem menších výnosů. Původcem uvedených poruch je roztoč jahodníkový. Je nebezpečně rozšířen u nás, v Německu, Dánsku, Holandsku, Švýcarsku, v USA i v Kanadě.Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo. Vhodná je například pažitka nebo cibulka.

Živiny, vitaminy a minerály

Pro někoho může být překvapením, že jahody obsahují více vitaminu C (62 mg / 100 g) než citrusové plody. Obzvláště vysoký je obsah kyseliny listové a minerálů draslíku, železa, hořčíku a vápníku. Jahody jsou také bohaté na polyfenoly, které v organismu působí jako antioxidanty.

Co nesnáší jahody : Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.

Jak dát fólií na jahody : Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení. Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici.

Co okusuje jahody

Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček.

Jahody – Nekróza

Po celém listu se rozšiřují světle- a tmavě-hnědý „důlky“. Vyskytují se chlorózy mezi žilkami. Nedostatek draslíku O deficienci draslíku hovoříme pokud jeho obsah v listech poklesne pod 0,5%. Nedostatek Mg nebo popálení díky vysokému obsahu solí v půdě mohou mít vykazovat podobné symptomy.Velmi oblíbenou sazenicí jahodníku stáleplodícího je odrůda Mara de Bois, kterou můžeme určitě doporučit. Jedná se o převislý jahodník, který se řadí mezi nejlepší stáleplodící jahodníky. Těšit se můžete na velké plody, které jsou přirozeně sladké, a navíc na pohled opravdu velmi hezké.

Jak často zalévat jahody v truhlíku : Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.