Antwort Jak Hranit na lyzich? Weitere Antworten – Jak správně zatáčet na lyžích

Jak Hranit na lyzich?
Jak se otáčí na lyžích Při jízdě na pluhu je při zatáčení nutné přenést váhu těla na jednu lyži. Chcete-li zatočit doleva, musíte pravou lyži přitlačit ke sněhu a naopak. Při paralelním lyžování musíte při zatáčení přenést váhu těla na jednu nohu (vnější) a současně pohnout lyžemi na jednu stranu.Jedině tak se lyže zpomalí = tlačíte špičky do sněhu a dozadu pod sebe.Pokud máte stůl se svěrákem na lyže, bude se vám pracovat mnohem pohodlněji. Suché a čisté lyže připevněte do svěráku. 👉 Pokud máte brousek na hrany, nastavte na něm požadovaný úhel (nebo můžete použít vodítko pilníku, jestli máte). Pilníkem nebo bruskou co nejplynulejším pohybem přejeďte hrany lyží.

Jak správně na carving : Základ carvingu spočívá v náklonu obou lyží na hrany, které nám oblouk takřka samy vykrouží. Abychom správně zvládli techniku carvingu, musíme získat jistotu ve 3 oblastech – v náklonu do oblouku, zatížení vnitřní lyže a rotaci do oblouku. Rotace je klíčová pro správné zahranění lyží.

Jak se brzdí na lyžích

Paže a hole držíme stejně jako při odpočinkovém sjezdovém postoji, jsou mírně pokrčeny v loktech, hole směřují šikmo vzad, hmotnost těla je rovnoměrně rozložena na obou lyžích. Při jízdě v pluhu spočívá váha těla na celých chodidlech, trup je držen zpříma, pánev je mírně tlačena vpřed.

Jak lyžovat v hlubokém sněhu : Při oblouku v hlubokém sněhu vede lyžař lyže po plochách. Pohyby nesmějí být trhavé a lyžař se musí vyvarovat uzavírání oblouků příliš ke svahu. V krustě je nutné maximálně odlehčit lyže, tj. dostat se s nimi nad sníh, oblouk se tak zahajuje ve vzduchu, což klade velké nároky na kondici a sílu v nohou.

Z boty tedy vyndáte vnitřní botičku a nohu vložíte do skeletu. Prsty byste se měli dotýkat špičky skeletu. Mezi patou a zadní částí skeletu vznikne mezera. Pokud je tato mezera do 9 mm, jde o velikost vhodnou pro výkonnostní jezdce a je nutné počítat s dalšími úpravami skeletu.

Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.

Jak často dělat servis lyží

Ideální servisovací interval je 6 lyžovacích dní. Nekvalitní sněhový podklad, led nebo kameny mohou poškrábat skluznici a poničt hrany a tím snižují ovladatelnost lyže/SNB.Carvingové lyže lyžují, díky vykrojení (rádiusu), téměř za nás. Stačí, když jim moc nepřekážíme, pouze je ve správném okamžiku položíme na hrany a pohlídáme si předozadní rovnováhu. Moderním trendem jsou kulaté oblouky, kdy lyže na budoucí vnitřní hrany naklopíme ještě před zahájením oblouku.Mnoho lyžařů, kteří chtějí jezdit čistý carvingový oblouk, bude spokojena s lyžemi v délce okolo 145-160 cm a rádiusem 9 – 12 m (schopnější a těžší lyžaři zvolí ty delší). Velmi často vídáme lyžaře s příliš dlouhými nebo závodními tvrdými lyžemi, které však díky nedostatečné technice nezvládají a přismýkávají.

Vždy se snažte skočit tak akorát, abyste doletěli do dopadu. Pokud dopadnete na rovinu hned za odraz, tak hodně trpí kolena. A pokud naopak rychlost „přepálíte” a poletíte až za dopad, tak už si koledujete o velký úraz. Dopad je hezky prudký, takže tlumí veškeré nárazy povedených i nepovedených skoků.

Kde je nejvíc sněhu v České republice : Celkově nejvíce sněhu leželo na Šumavě, kde se výška pohybuje od několika cm až do 25 cm na hřebenech. Na hřebenech Krkonoš leží nejčastěji do 15 cm, nejvíce sněhu (23 cm) je na Černé hoře, ale většinou v Krkonoších již převažuje jen nesouvislá sněhová pokrývka.

Jak se jezdí na lyžích : Snažte se udržet uprostřed s lyžemi naplocho – nepokoušejte se hranit, nemělo by to smysl a výsledkem by byl pád. Až tento základní trik dokonale zvládnete, zkuste ho v obtížnější podobě – ve chvíli, kdy najedete na box, natočte spodní část těla tak, aby se lyže dostaly do úhlu 90° proti směru jízdy.

Jak velke mají být Lyzaky

Mezeru v rozmezí 9 – 14 mm lze doporučit všem sportovně laděným jezdcům, kteří lyžují pravidelně a chtějí dobře padnoucí botu. Pokud mezera přesahuje 25 mm, je bota již příliš velká a je třeba sáhnout po menší velikosti.

  1. Stoupněte si ke zdi tak, aby se jí Vaše pata dotýkala.
  2. Odměřte vzdálenost od zdi po špičku nejdelšího prstu. Měřte přesně na centimetr!
  3. Doporučujeme udělat totéž i pro druhou nohu.
  4. Na Lyžárně uvádíme velikosti bot, lyžáků a bruslí ve dvou variantách – EU (evropská tabulka velikostí) a CM (centimetry).

Stupeň nabroušení lyží můžete zkontrolovat nehtem. Pokud jím jemně přejedete po hraně prkna nahoru a dolů a zjistíte, že zůstávají malé kousky nehtu, pak jsou lyže řádně nabroušené. Známkou otupených lyží je, že na zemi nedrží tak dobře jako například po zakoupení nebo posledním servisu.

Jak dlouho vydrží lyže : Lyže tak celkem vydrží 15 -20 velkých servisů. Pokud servisujete lyže dle doporučení 3x za sezonu, vydrží minimálně 5 let v dobrém stavu.