Antwort Jaké houby do Kulajdy? Weitere Antworten – Co se dává do kulajdy

Jaké houby do Kulajdy?
Kulajda je tradiční česká bílá polévka původem z jižních Čech, která se skládá ze smetany, hub, vajíčka, brambor, kopru a dalšího koření. Typická je pro svoji neobvyklou kombinaci chutí a vůní především díky kopru. Do polévky se přidává vejce na tvrdo nebo nejčastěji zastřené vejce.na 4 porce polévky

  1. 2 středně velké brambory.
  2. svazek čerstvého kopru.
  3. 3 celé tvrdé čerstvé houby, hrst mražených nebo sušených.
  4. 1 kelímek smetany na vaření
  5. 1 litr kvalitního vývaru – zeleninového nebo kuřecího.
  6. 1 lžíce másla.
  7. bobkový list, celé nové koření

Houbový vývar si necháme do kulajdy.

Jak dlouho se vaří kulajda : Postup přípravy receptu

Zvolna vaříme asi 30 minut. Přidáme kostky brambor, okmínujeme, osolíme, přidáme scezené houby, bobkový list a koření. Vmícháme najemno nasekaný kopr, přilijeme smetanu, promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec z polévky vyjmeme koření, dochutíme solí, octem a promícháme.

Čím dochutit kulajdu

Můžete použít hříbky ale i žampiony. Někdo je rád osmahne na másle, jiní je vaří přímo v polévce. Kulajda je sladkokyselá omáčka, proto ji je třeba dochutit octem. Pokud ji preferujete více do sladka, můžete přidat i cukr.

Proč se říká kulajda : Původem byla němka, proto se její příjmení vyslovovalo „ků“ bez „h“ na konci. Čili tato její polévka byla kulajda (Ků Adelaida). Jednodušší vysvětlení je, že název pochází od sloesa „zakulatit/zakudlit se“.

5 minut vaříme a nemícháme, nebo jen opatrně, aby se nám vejce nerozteklo a zůstalo celistvé.

  • Kopr.
  • Hřibové koření
  • Pepř černý mletý
  • Pepř černý mletý BIO.
  • Kmín český drcený
  • Bobkový list mletý
  • Bobkový list celý


Postup přípravy

Do rozpálené jíšky přilijte vařící vývar (vodu) a metličkou vše rozšlehejte. Do směsi přidejte nakrájené brambory, očištěné houby, kmín, bobkový list a nové koření. Houby předem v rozpálené pánvi orestujte, a až potom je přidejte do polévky. Vařte, dokud brambory nejsou měkké, to trvá asi 10–15 minut.

Čím se zahušťuje kulajda

Krémové bílé polévky: např. kulajda. Nejlepší je zahustit žloutkem. Přidejte do hotové vroucí polévky žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou, míchejte, ale už nevařte, aby se žloutek „nezdrcnul“.Na másle orestujeme houby, osolíme, opepříme. Polévku dochutíme, přidáme nasekaný kopr, uvařené brambory a připravíme si zastřené vajíčko. Dáme vařit vodu, do které přidáme ocet, uděláme vír a vyklepneme vajíčko, vaříme 3-4 minuty. Jdeme servírovat, na dno talíře dáme houby, kulajdu, zastřené vejce, zdobíme koprem.Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.

5 minut vaříme a nemícháme, nebo jen opatrně, aby se nám vejce nerozteklo a zůstalo celistvé.

  • Kopr.
  • Hřibové koření
  • Pepř černý mletý
  • Pepř černý mletý BIO.
  • Kmín český drcený
  • Bobkový list mletý
  • Bobkový list celý

Jak se Varí kulajda : Postup přípravy receptu

Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.

Čím zahustit polévku bez lepku : Zahušťujeme bez lepku

Můžete samozřejmě připravit jíšku z bezlepkových muk, například rýžové nebo kukuřičné, nebojte se ale vyzkoušet i zahušťování méně tradičními surovinami, jako je quinoa, amarant, rýže, bezlepkové vločky, pohanka nebo červená čočka.

Čím zahustit polévku místo mouky

osmahnutou cibulkou: Do polévky ji propasírujeme přes sítko nebo ji rozmixujeme. hustým rajským protlakem: Hodí se do rajské polévky nebo třeba do guláše. jemnými ovesnými vločkami: Do polévky přidáme hrstku vloček a pozvolna je v ní uvaříme.

Můžete použít hříbky ale i žampiony. Někdo je rád osmahne na másle, jiní je vaří přímo v polévce. Kulajda je sladkokyselá omáčka, proto ji je třeba dochutit octem. Pokud ji preferujete více do sladka, můžete přidat i cukr.Alkohol a houby se nesmí kombinovat

„Alkohol se nesmí kombinovat s halucinogenními houbami a dále například s hnojníkem inkoustovým, jehož požití spolu s alkoholem má podobný následek jako účinky antabusu, který se používá v protialkoholních léčebnách,“ varuje Vít.

Jak dlouho namočit houby : Jak namáčet houby

Proplachování má smysl, pokud houby nebyly před sušením dobře očištěné. Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.